ABD, Rusya’ya Karşı Yaptırımları Kripto Para Madenciliğine Uzatırken Bitcoin Sabit Kalıyor

 ABD, Rusya’ya Karşı Yaptırımları Kripto Para Madenciliğine Uzatırken Bitcoin Sabit Kalıyor

Tarihte ilk kez kripto para madenciliği şirketlerine yaptırımlar uygulanıyor. ABD Hazine Bakanlığı, Rusya genelinde sanal para madenciliği şirketlerine karşı harekete geçtiğini duyurdu. Bu bilgi, IMF bir bildiri yayınlayınca ortaya çıktı. ifade “Kremlin bu faaliyetleri uluslararası ekonomik cezaya uymamak için kullanabilir” dedi.

Son yaptırımların ardından, kripto para birimleri neredeyse hiç etkilenmedi. Bitcoin kazançlarını konsolide ederken, ‘altcoin’ler de yeşil renkte performans gösterdi.

İlgili Okuma | Kriptoya Hızlı Bakış: BTC 42.000 Dolara, ETH Çentiklerine 10 Günlük Zirveye Dokunuyor

Örneğin, Bitcoin 41.500 – 42.000 $ arasında tutuyor. Çarşamba günü, 11 Nisan’dan bu yana 42.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Ancak satış baskısı boğaların ilerlemesini reddetti ve bu önemli direnç seviyesinin aşıldığını teyit edemedi. Bu, sanal jetonun mükemmel bir şekilde 45.000 doları geri kazanması için çok önemlidir.

AvaTrade’de analiz başkanı Naeem Aslam, “tüccarlar, “boğaların” başarılı olması için Bitcoin’in bu kritik fiyat seviyesinin üzerinde kalması gerektiğini biliyor” diye uyarıyor. En kısa vadeli destek şimdi 40.000 dolara geri döndü.

Bitcoin ticareti %1.75 artışla 42.000$’ın üzerinde | Kaynak: BTC/USD grafiğinden Tradingview.com

Ancak uzman dikkatli olmamız gerektiği konusunda uyardı. IMF, bazı ülkelerin yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimleri kullandığını söylediği için ilgi odağında.

Rusya ve İran gibi ülkeler kripto para birimini kullan petrolünü ve gazını satmak için. Bununla birlikte, bu kaynakları başka bir gelir kaynağı sağlayan ve onlara karşı herhangi bir yaptırımı atlayan kripto para madenciliği için kullanıyor olabilecekleri endişesi de var.

Aslam, “IMF’nin uyarısı kesinlikle kripto şirketlerine, kripto borsalarına ve kripto madenciliğine daha fazla düzenleyici dikkat çekecek” dedi.

ABD Hazinesi, Rus Yaptırımlarından Kaçınmayı Kolaylaştıranları Belirledi

Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi OFAC, Rusya’da ofisleri ve on yan kuruluşu olan kripto para madenciliği operasyonları için İsviçre merkezli bir holding şirketi olan Bitriver AG’ye yaptırım uyguladı. ABD Hazinesi ilk kez kripto para madencilerine yaptırım uyguladı. Bitriver, BTR adlı bir token ön satışının ortasında.

Rusya’nın dünya çapında kripto para madenciliği ve ticareti üzerindeki etkisini azaltmak için ABD, BitRiver’a yeni yaptırımlar getirdi. Şirket, uluslararası sanal para madenciliği kapasitesi satan geniş sunucu çiftlikleri işletiyor. Ayrıca, bu şirket Rus doğal kaynaklarından para kazanmaya yardımcı oluyor.

ABD Hazinesi basın bülteni Rusya’nın kripto para madenciliği için enerji kaynakları ve soğuk bir iklim avantajına sahip olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, madencilik şirketleri ithal bilgisayar ekipmanına ve fiat ödemelerine güveniyor ve bu da onları yaptırımlara karşı savunmasız hale getiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Putin rejiminin yaptırımların etkisini azaltmak için ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir varlığı kullanmamasını sağlamayı amaçlıyor.”

Risklere Rağmen Yükselen Bitcoin ve Altcoinler

Bu risklere rağmen, piyasa olumlu tepki veriyor ve Bitcoin ve altcoinler için yükselişler bırakıyor. Bu, kripto para birimlerinin toplam kapitalizasyonunu 1,92 trilyon dolara getirdi.

İlgili Okuma | TA: Bitcoin Teknikleri, Boğaların 42 bin Doların Üzerinde Keskin Hareketi Hedeflemelerini Önerdi

Ethereum’un fiyatı şu anda 3.000 dolar ve direnç seviyesi 3.200 dolar arasında işlem görüyor. Kripto para birimi, Bitcoin’in davranışını takip etti ve 42.000 dolarlık direncin üstesinden gelmek için ivme kazanmaya çalışıyor.

Terra, Solana ve Polkadot ile birlikte %6 artışla bugünün kazanan listesindeki en umut verici tokenlerden biri.

Pixabay’den öne çıkan resim, Tradingview.com’dan grafik


Yorum Yap