Abu Dabi, Kraken’e Kripto Borsasını Çalıştırmak İçin Lisans Verdi

 Abu Dabi, Kraken’e Kripto Borsasını Çalıştırmak İçin Lisans Verdi

Orta Doğu, kripto para borsaları için tercih edilen bir yer olarak öne çıktı ve Kraken, Abu Dhabi Global Market (ADGM) tarafından lisans verilen en son bölge oldu.

Şirket, Kraken’in Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ADGM’den tam bir finansal lisans alan dünya çapındaki ilk sanal varlık değişim grubu olduğunu iddia etti.

Kraken MENA’nın (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) misyonu, BAE dirhemlerinde düzenlenmiş finansman, ticaret ve saklama hizmetleri yoluyla sanal varlıklara erişim sağlamaktır.

Önerilen Okuma | AB, Ethereum’u Korumak İçin Bitcoin Fiyatındaki İpliği Sıkıyor, Dahili Belgeler Ortaya Çıkıyor

Kraken’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu genel müdürü Curtis Ting, CNBC’den Dan Murphy ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Operasyonlarımızı doğrudan ADGM bünyesinde kurabildiğimiz için çok mutluyuz. [Abu Dhabi Global Market] sonunda bölgesel yatırımcılara Dirham eşleşmeleri sunacak bir sanal varlık platformu işletmek.”

Yerel Banka Entegrasyonunun İyileştirilmesi

Ting, yalnızca ABD dolarına veya İngiliz Sterlini’ne güvenmek yerine, küresel piyasalarda ticaret çiftlerini yerel para birimlerine göre çeşitlendirme ihtiyacını vurguluyor.

Kraken, yerel bankalar ve ödeme hizmeti sağlayıcılarıyla entegrasyonunu geliştirmek için Abu Dabi’deki yeni işletme ruhsatından yararlanmayı planlıyor. Ting, bunun kripto borsasının Birleşik Arap Emirlikleri pazarına dünya çapında likidite getirmesine yardımcı olacağına inanıyor.

Günlük grafikte BTC toplam piyasa değeri 739,46 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com

Abu Dabi Küresel Piyasalar Kayıt Otoritesi İcra Kurulu Başkanı Dhaher bin Dhaher’e göre, şu anda dünya çapında 8 milyondan fazla kullanıcısı olan Kraken’in bu yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

Dhaher, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler kripto para mevzuatı konusunda katı bir çizgi benimsediğinde, sanal varlık hizmet sağlayıcıları, ülkenin “ilerici duruşu” nedeniyle BAE’deki operasyonlarını genişletmeye istekli olduklarını açıkladı.

Önerilen Okuma | Çıkıyor mu? Ross Ulbricht, Çalınan Bitcoinlerle 3 Milyar Dolar Kullanarak ABD Hükümetine Ödemeyi Kabul Etti

Kraken’in Genişleme Stratejisi

Kraken 2011 yılında kuruldu ve dünyanın en eski kripto para borsalarından biridir. 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor, ancak BAE’ye yaptığı son baskı, şirketin bölgesel genişleme stratejisini gösteriyor.

Binance, birkaç hafta önce Abu Dabi yetkililerinden dijital varlık komisyoncusu-satıcısı olarak faaliyet göstermek için prensip olarak izin aldığında benzer bir hamle yaptı.

Bu, dünyanın en büyük kripto para borsasının bu yılın başlarında Dubai’de kısıtlı bir kripto varlık lisansı almasını takip ediyor.

FTX, yakın zamanda Dubai’de bir bölgesel merkez kurma niyetini açıklayarak, petrol zengini ülkeye bakışını da dikti.

Bu arada, BAE’nin birincil ticaret merkezi olan Dubai, dijital varlıkları düzenleyen ilk yasasını çıkardığından ve geçen ay sektörü düzenlemek için Sanal Varlık Düzenleme Kurumu’nu (VARA) kurduğundan beri kripto para birimi şirketlerini cezbediyor.

Coinspeaker’dan öne çıkan resim, grafikten TradingView.com


Yorum Yap