Altın 2022’de Neden Bitcoin’i Yeniyor?

 Altın 2022’de Neden Bitcoin’i Yeniyor?

Yatırımcıların güvenli liman varlığı olarak altına yönelmesine neden olan genel bir “riskten kaçma” hissiyatı nedeniyle Bitcoin düşük performans göstermeye devam ediyor.

Riske Atmamak

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili endişeler devam ediyor. ABD enflasyonu kırk yılın en yüksek seviyesinde mücadele ediyor ve Fed’in faiz artırımı korkuları hüküm sürüyor. Bir toparlanma yerine bir durgunluk beklendiği için belirsizlik dünya ekonomisine yayılıyor. IMF’nin genel müdürü Kristalina Georgieva bunu “kriz üstüne kriz” olarak nitelendirdi.

“Savaş, ekonomik çıktıyı azaltan ve fiyatları yükselten bir arz şokudur. Nitekim, enflasyonun gelişmiş ekonomilerde yüzde 5,5’e, Rusya, Türkiye ve Ukrayna dışındaki gelişmekte olan Avrupa ekonomilerinde yüzde 9,3’e yükseleceğini tahmin ediyoruz. “IMF’nin belirtilmiş geçen hafta.

Reuters son zamanlarda alıntı “Son günlerde altına canlılık kazandıran” faktörlerden bahseden Commerzbank analisti Daniel Briesemann, “ETF (Borsa Yatırım Fonu) yatırımcılarının güçlü alım ilgisine” ve Ukrayna savaşına ilişkin haberlere değindi.

Analist, “Rusya, ülkenin doğusunda büyük bir saldırı başlatmaya hazırlanıyor gibi görünüyor – bu, güvenli bir liman olarak altına önemli bir talep yaratıyor” dedi.

Bu, şu anda “riskten kaçış” hissini özetliyor. Beklendiği gibi, yatırımcılar riskli varlıkları satarken ve geleneksel piyasayla negatif ilişkili olanları satın alırken hisse senetleri zarar görüyor. Böylece, kripto alanı hisse senedi piyasasının yanında mücadele ediyor ve altın yükseliyor.

Bitcoin Altından Daha İyi Performans Gösterdi

Veriler Arcane Research’ün en son haftalık raporu “dijital altın” için kasvetli bir yıl olduğunu belirtiyor. 2022’nin ilk üç haftasında Bitcoin %25 düştü ve hafif toparlanmasına rağmen yıl içinde hala %18 düştü.

Benzer şekilde, Nasdaq, bitcoin karşısında “küçük bir farkla” düşük performans göstererek, yılda %19’luk bir düşüş kaydetti ve “Bitcoin’in daha yüksek oynaklıkla da olsa Nasdaq’ı takip etme eğiliminde olduğu göz önüne alındığında bu şaşırtıcı” diye ekliyor.

Jeopolitik ve makroekonomik belirsizliğe ilişkin genel korku, altını bir kez daha güvenli liman varlıkları haline getirdi. Varlık, %4’lük bir kazançla aşağıda görülen diğer tüm endekslerden daha iyi performans gösterdi.

2022’de “dijital altın”ı geride bırakan fiziksel altın | Kaynak: Gizemli Araştırma

Bu arada, döviz piyasası “aynı riskten kaçınma modelleri” ile performans gösteriyor. ABD Dolar Endeksi (DXY) %7 yükselirken Dolar “riskten uzak” hakimiyetini kanıtlıyor. Çin yuanı, ülkenin küresel tedarik zinciri için sorunlar yaratan “sıfır-covid” politikasına ve yavaşlayan Çin ekonomisine ilişkin endişeler üzerine darbe aldı. Buna karşılık, yatırımcılar güvenlik için ABD Dolarına koşuyor.

Bitcoin destekçileri genellikle güvenli liman varlığı olduğunu iddia ederek kripto paraya “dijital altın” olarak atıfta bulunur ve BTC “diğer büyük varlık sınıflarının çoğuyla ilişkisizken” bu anlatı iyi tutulmuştu, ancak gelgit 2022 senaryosu ile değişiyor. yatırımcılar parayı “riskli sepete” koyuyorlar.

Önceki bir Arcane Research raporu, bitcoin’in Nasdaq ile 30 günlük korelasyonunun Temmuz 2020’nin en yüksek seviyelerini tekrar ziyaret ettiğini ve altın ile korelasyonunun tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaştığını belirtti.

Takma ad takas edildi not alınmış “Bitcoin’in benimsenmesi devam ettikçe ve piyasaya daha fazla kurumsal yatırımcı girdikçe, BTC ve hisse senetleri arasındaki korelasyon giderek daha sıkı hale geliyor. Bu, kripto dünyasının geçmişte uzlaşmaya çalıştığı ama şimdi her zamankinden daha gerçek olan bir paradigma. Sağlıklı bir borsa Bitcoin için iyidir.”

Bu arada, tüccarların genel hissiyatı düşüş eğilimi gösteriyor ve birçoğu kripto paranın yakında 30 bin dolar seviyesini ziyaret edebileceğini söylüyor.

Günlük grafikte Bitcoin ticareti 39 bin dolardan | TradingView.com’da BTCUSD


Yorum Yap