Altın Destekli Token Ticaretine İlgi Büyüyor

 Altın Destekli Token Ticaretine İlgi Büyüyor

2020 yılının ilk çeyreği sonunda altın piyasaları “ tarihi bir sıkışma ” ile karşı karşıya kaldı . Ticaret yolları ve rafineriler kesilip kapatılırken, altın talebi ekonomik belirsizlik nedeniyle ciddi bir şekilde arttı.

Kıtlığı hafifletmek için Avustralya’nın en büyük altın rafinerisi üretimi önemli ölçüde artırdı . Hatta New York’a altın külçeleri bile uçuyor, çünkü altın için perakende talebinin Batılı alıcılarla daha güçlü olduğu bildiriliyor. İsviçre’de, dünyanın en büyük altın rafinerilerinden üçü, sıkı kilitleme önlemleri kapanmaya zorlandıktan sonra kısmen yeniden açılıyor .
Dijital varlık piyasaları için durum, altın destekli tokenlerin ticaretine olan ilginin artmasıyla çakıştı. Hacimce ölçülen önde gelen altın geri jetonu olan Tether Gold, Ocak 2020’nin sonlarında piyasaya çıktı . 2020 yılının ilk çeyreğinde, yeni jetonu için saatlik işlem hacmi birkaç yüz dolar ile 1 milyon doların üzerinde sıçradı. Perşembe günü, Tether Gold‘da saatlik işlem hacmi, önceki gün yaklaşık 1 milyon dolardan 13 milyon doların üzerine çıktı . Tether Sorumlusu Paolo Ardoino,

“Gelecek dönem için bir büyüme yörüngesinde düşünülen bir varlık” diyor.

Jetonun saatlik işlem hacmi Cuma günü yaklaşık 2 milyon dolara düştü. Bir diğer altın destekli token olan Paxos Gold için saatlik işlem hacmi Ocak ayından bu yana yaklaşık 1,5 milyon $ seviyesinde sabit kaldı.

Yorum Yap