Axie Infinity 1 Milyon Dolarlık Hata Ödülü

 Axie Infinity 1 Milyon Dolarlık Hata Ödülü

Popüler blockchain oyunu Axie Infinity, 650 milyon dolarlık Ronin köprü hackinin ardından sallanmaya başladı. Oyunun arkasındaki stüdyo Sky Mavis, ağın güvenliğini sağlamak ve kullanıcıların güvenini geri kazanmak için birçok önlem alıyor. Açıklanan son hamle, beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarını blok zincirini stres testine davet eden 1 milyon dolarlık bir hata ödül programı.

Sky Mavis ve Axie’nin Kurucu Ortağı ve COO’su ilan edildi: “Blockchain alanındaki tüm beyaz şapkaları çağırmak. Sky Mavis Bug Bounty programı burada. Ölümcül hatalar için 1.000.000 $’a kadar ödül kazanırken Ronin Ağı’nı güvende tutmamıza yardımcı olun.”

Ronin Hack’i

23 Mart’ta bir bilgisayar korsanı Ronin köprüsünden 600 milyon dolar almayı başardı. Şimdiye kadar merkezi olmayan finans tarihindeki en büyük hack. Ronin Ağı ekibi onaylanmış Sky Mavis’in Ronin doğrulayıcı düğümleri ve Axie DAO doğrulayıcı düğümleri, saldırgan “sahte para çekme işlemleri yapmak için saldırıya uğramış özel anahtarlar” kullandığı için tehlikeye atıldı.

Saldırı, saldırgan köprüden 5k ETH çekemeyince ortaya çıktı. Ancak iki işlemde Ronin köprüsünden 173.600 Ethereum ve 25.5M USDC’yi zaten boşalttıkları için çok geçti.

Ronin ekibi, “tüm fonların geri alındığından veya geri ödendiğinden emin olmak için” kolluk kuvvetleri, adli kriptograflar ve yatırımcılarla birlikte çalıştıklarını belirtti ve “Ronin’deki tüm AXS, RON ve SLP’nin şu anda güvende olduğunu ekledi. ”

“Ana akım benimseme için yarışırken, bizi bu tür saldırılara karşı savunmasız bırakan bazı takaslar yaptık. Zor yoldan öğrendiğimiz bir ders. Ronin’i nasıl ileriye taşıyacağımıza rehberlik edecek bir ders. Bundan daha güçlü ve daha akıllı çıkacağımıza inancımız tamdır” dedi.

Yanıt olarak, Sky Mavis ekibi, saldırı sırasında çalınan tüm fonları etkilenen kullanıcılara geri ödemek amacıyla Animoca Brands, a16z, Dialectic, Paradigm’in katılımıyla kripto borsası Binance liderliğinde 150 milyon dolar topladı.

O zamandan beri ekip, “çalınan fonları izlemek” ve “adli tıp ve gözetim araçlarının kurulumunu halletmek” için Chainalysis ve Crowdstrike ile birlikte çalışıyor.

Köprüler, blok zinciri projeleri için savunmasız bir nokta olabilir ve bu saldırı, bu konuda büyük bir uyarı oluşturdu. Köprüler, farklı ekosistemler üzerine inşa edilmiş tokenler arasında işlemleri mümkün kılmak amacıyla blok zincirlerini birbirine bağlar. Bununla birlikte, köprülerin karmaşık bir kodu vardır ve henüz yeterli güvenlik standartlarına sahip değildir ve bilgisayar korsanları herhangi bir güvenlik açığını tespit etmek için köprülere bakıyor.

İlgili Okuma | Hacker, Ethereum Toplamasında Ölümcül Kusuru Bulduktan Sonra 2 Milyon Dolarlık Ödül Aldı

1 Milyon Dolarlık Ödül

Köprüler o kadar karmaşık olabilir ki, Ronin köprüsünün güvenliğini sağlamak için kod denetiminin yeterli olup olmadığı %100 net olmayabilir. Ronin ekibi, “gelecekteki saldırıları önlemek için sıkı iç güvenlik önlemleri alma” sürecinde olduklarını belirtmişti.

“Ronin Network köprüsü, bir güvenlik yükseltmesinden ve birkaç hafta sürebilen birkaç denetimden geçtikten sonra açılacak.”

Şimdi, blok zincirinin tüm beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarını, büyük bir ödül karşılığında güvenlik açıklarını aramaya çağırıyorlar. takım var verilen Akıllı sözleşmelere ve blok zincirine, web sitelerine ve uygulamalara öncelik verilirken stres testi yapılması gereken ürünlerin listesi. Parasal ödüller için uygun olduğu düşünülen güvenlik açıklarının, bunların nasıl istismar edilebileceğini gösteren, çalışan bir kavram kanıtına sahip olan güvenlik açıkları olduğunu belirttiler.

Akıllı Sözleşmeler ve Blok Zinciri ödülleri 1.000 ABD Doları ile 1.000.000 ABD Doları arasında, Web ve Uygulamalar için ise 50 ABD Doları ile 15.000 ABD Doları arasında değişmektedir. Tüm ödüller AXS tokenleri olarak ödenecek ve alınan fonların yalnızca belirli bir kısmı her ay tasfiye edilebilecek.

“Olağanüstü derecede ciddi sorunların veya aşırı etkisi olan sorunların 1.000.000 $’a kadar ödüllendirilmesi mümkündür” diyen duyuruda, “Sky Mavis, istisnai raporlar için ek bir ödül bonusu verebilir.·

Axie Infinity (AXS) Fiyatı

Geçtiğimiz haftalarda, Axie Infinity’nin tokeni AXS, hack’ten sonra %30 civarında düşüş yaşadı. Bununla birlikte, mevcut bölge daha önce birikime hizmet ettiğinden, trader’lar 58 $’lık kilit direnç seviyesinin üzerinde bir kırılma bekliyorlar ve bu da AXS için bir toparlanma anlamına gelebilir. Bununla birlikte, AXS’yi daha da aşağıya çekebilecek bir baş-omuz modelini tetikleme riski de var gibi görünüyor. Token son 24 saatte %0.09 düştü.

İlgili Okuma | Axie Infinity Smooth Love Potion (SLP) Bu Şubatta %300 Kazançla Patladı

AXS günlük grafikte 47 USDT’de | TradingView.com’da AXSUSDT
Yorum Yap