Axie Infinity nedir ve NFT oyunlarına nasıl öncülük ediyor?

 Axie Infinity nedir ve NFT oyunlarına nasıl öncülük ediyor?

Muhtemelen tüm zamanların en popüler MMO’su (devasa çok oyunculu çevrimiçi oyun) World of Warcraft’ı duymuşsunuzdur. Pekala, Axie Infinity, blok zinciri destekli kuzeni olarak düşünülebilir, ancak koleksiyonların değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ile değiştirilmesi ve hayali altın yerine kripto para birimi kazanmanız dışında.

Oyuncular, Axies olarak bilinen, NFT’ler biçimindeki dijital evcil hayvanlara ihtiyaç duyarlar. Bu sevimli, Pokemon’dan ilham alan canavarlar, dijital bir arenada birbirlerine karşı savaşacaklar.

Tanıdık geliyor mu? Gibi klasik MMO’ların değerlerine dayandığı için olmalıdır. Runescape, Lonca Savaşları 2ve Elder Scrolls Çevrimiçi.

Kritik bir fark, oyuncuların üst sıralarda yer almadan geçimlerini sağlayabilmeleridir. Axie Infinity, dünyanın dört bir yanındaki oyuncular için, özellikle de bazı durumlarda insanların oyun oynamayı bir gelir kaynağı olarak almak için işlerini bıraktığı gelişmekte olan ülkelerde, oyundan kazanca bir devrim başlattı. Axie Infinity geleceğin açık metaverse ekonomisini mi yaratıyor? Buna cevap vermek için oyunun nasıl çalıştığına, altında yatan teknolojiye ve gelecekteki potansiyeline bir göz atacağız.

Axie Infinity’deki bu Forkast açıklayıcısında öğrenecekleriniz şunlardır:

Axie Infinity’nin tarihi

Oyunun gelişimi 2018’in başlarına ve ertesi yıl Ho Chi Minh City’deki oyun stüdyosu Sky Mavis’i birlikte kuracak olan Trung Thanh Nguyen, Aleksander Leonard Larsen ve Jeffrey Zirlin’in çabalarına kadar uzanıyor.

Üçlü, World of Warcraft’ın popülaritesinden ilham aldıkları için blok zinciri tabanlı oyunların erken yinelemelerine daha güvenilir bir alternatif geliştirme vizyonunu paylaştı.

Oyunu yerden kaldırmak için, bir satış Eksenler Şubat 2018’de yapıldı3112 olarak sonuçlandı “kabul edilen” Ethereum karşılığında.

Sky Mavis 1,5 milyon ABD doları topladı Animoca Brands’ten Yat Siu, The Sandbox’tan Sébastien Borget ve Hashed’den Simon Kim gibi önde gelen yatırımcıları çeken Axie Infinity’nin gelişimini hızlandırmak için Kasım 2019’da.

Axie Infinity Nedir?

Axie Infinity, şu anda türünün en popüler blockchain destekli oyunudur ve şu anda 1 milyon günlük aktif oyuncu. Oyuncular, günlük ödüller için Eksenleri toplayabilir, çoğaltabilir ve savaşabilir.

dokuz tane var eksen sınıflarıve Pokemon’da olduğu gibi, her sınıfın savaş sırasında bir avantajı vardır. Aynı türe ait olmasına rağmen, her Axie farklıdır. Eksenler, her biri üç genden birini içeren altı vücut parçasıyla gelir: baskın (D), çekinik (R1) ve küçük çekinik (R2). Her Axie, Axie’nin sınıfına ve oyuncunun istediği savaş yapısına bağlı olarak, bazı özellikler diğerlerinden daha güçlü olmakla birlikte yedi defaya kadar yetiştirilebilir. Oyuncular Axie Yetiştirme Hesaplayıcısı NFT yavrularının en olası genlerini belirlemek için.

Oyuncular, oyunun oyuncuya karşı oyuncu (PvP) arena modunda veya oyuncuya karşı çevre (PvE) macera modunda savaşmak için üç Eksene ihtiyaç duyar. Bir zafer, oyuncuları Smooth Love Potion (SLP) jetonlarıyla ödüllendirecek. Yeni Eksenler oluşturmak için oyunun yerel kripto para birimi olan AXS ile birlikte SLP gereklidir.

Kazanmak için oyun oynamanın temel ilkelerine dayanan Axie Infinity, oyuncuları zaferleri ve günlük görevleri SLP jetonlarıyla tamamlamaları için ödüllendirerek teşvik eder. Bu ödül sistemini benzersiz kılan şey, SLP’nin kripto borsalarında diğer kripto para birimleri ve fiat ile değiştirilebilmesidir.

Ayrıca, Axies, Ethereum karşılığında NFT olarak satılabilir. Axie Infinity Pazar Yeri.

Temel teknoloji

Axie Infinity başlangıçta Ethereum ağı ve Axies üzerine ERC-721 jetonları olarak inşa edildi ve iki kripto para birimi AXS ve SLP, ERC-20 jetonları oldu. Sky Mavis, o zamandan beri oyunu barındırmak için oluşturulmuş, izinli, Ethereum uyumlu bir yan zincir olan Ronin’i geliştirdi. bu Axie Infinity’nin Ronin’e taşınması Nisan 2021’de başladı.

Eksenler, arazi parselleri ve diğer tüm oyun içi koleksiyonlar, güvenli, sansüre dayanıklı mülkiyet kanıtı sunan NFT’lerdir. Bu aynı zamanda, oyunun pazarında her zaman satılabildikleri için değerlerini korumalarına da yardımcı olur.

Oyuncular, oyun içi savaşları kazandıkları için SLP jetonları ile ödüllendirilir. Bu oyundaki oyun içi koleksiyonların ilk kez gerçekten oyunculara ait olduğu söylenebilir.

Marketten satın almak isteyen oyuncuların bir Ronin cüzdanı açmaları ve hesaplarına bağlamaları gerekmektedir. Oyun Windows, Mac, Android ve iOS kullanıcıları için mevcuttur.

AXS ve SLP

Oyunun yerel yönetim belirteci Axie Infinity Shard (AXS), kripto borsalarından satın alınabilir veya oyun içinde kazanılabilir. Temmuz ayında, token bir aydan kısa bir sürede %800’ün üzerinde arttığı için kripto meraklılarından büyük ilgi gördü. AXS, önceden belirlenmiş bir 270 milyon sabit arza sahiptir. tahsis ve kilit açma programı.

AXS, oyunun NFT pazarında işlemsel bir para birimi olarak kullanılabilir. Oyuncular, Sky Mavis’in gelecek güncellemeleri oylamak ve gelecekte topluluk hazinesinin kullanımını etkilemek için bir yönetişim belirteci olarak kullanılmasına izin vermeyi planladığı AXS’i bahis oynayabilir.

göre Axie Infinity’nin teknik incelemesioyun kademeli olarak merkezi olmayan özerk bir organizasyona (DAO) dönüşerek eksiksiz bir topluluk yönetimi sağlıyor.

Axie Infinity’nin ikinci tokeni Smooth Love Potion (SLP, yakın zamanda 0,116458 ABD$’dan işlem gördü ve mevcut piyasa değeri 249 milyon ABD$’dır ve 253. en büyük kripto para birimidir.

Oyuncuların Axies oluşturmak için SLP ve ALX harcaması gerekir. Yetiştirme için harcanan SLP, jetonun şişmesini dengelemek için protokol tarafından yakılır. Bir Axie’nin yedi üreme seviyesinin her birinin giderek daha pahalı olması gerçeğiyle birleştiğinde, bu simgesel model onu daha da pahalı hale getiriyor. Bu mekanizma aynı zamanda yeni çıkarılan Axie NFT’lerin popülasyonunu ve kıtlığını da kontrol eder.

Artan SLP maliyetlerinin aksine, oyuncuların yeni bir dijital evcil hayvan yetiştirmek istedikleri her seferde dört AXS harcaması gerekiyor. Yetiştirme için kullanılan AXS jetonları doğrudan topluluk hazinesine akar.

Axie Infinity’yi öne çıkaran nedir?

Axie Infinity’nin en ayırt edici yönlerinden biri, oyun oynamayı Web 3.0’a yönlendirmek için blok zincirini kullanmasıdır. Geçmişte başka girişimler olsa da, bu, işlevsel, dünya çapında bir oyuncu ekonomisi çeken ilk oyundur. Teorik olarak, oyuncular düzenli oyun yoluyla cömert bir gelir elde edebilirler.

Oyuncular, oyun içi savaşları kazandıkları için SLP jetonları ile ödüllendirilir. Bu oyundaki oyun içi koleksiyonların ilk kez gerçekten oyunculara ait olduğu söylenebilir.

Bunu, oyun içi para biriminin harici değeri olmayan hayali altın olduğu World of Warcraft gibi popüler MMO’larla karşılaştırın. Oyuncular tarafından kazanılan öğeler ve ödüller takas edilemez, satılamaz veya karakterler arasında aktarılamaz. Oyun stüdyosu Blizzard hesaplarını yasaklamaya karar verirse oyuncular tüm öğelerini kaybedebilir ve ilerleyebilir, oysa Axie Infinity ile bu varlıklar oyuncuya aittir.

Oyuncuların yanı sıra yatırımcılar da Axies’te değer buluyor. Eylül 2020’de, kripto araştırma şirketi Delphi Digital 162.000 ABD Doları harcadı NFT yatırımı olarak beş Eksen üzerinde Ethereum değerinde. bu mistik eksenler değerlerini nadirliklerinden alır ve daha fazla oyuncu katıldıkça fiyatları muhtemelen artacaktır.

Axie Infinity’nin bir diğer değerli yönü, ademi merkeziyetçilik için çaba göstermeleridir. Ekip, kademeli olarak bir DAO’ya geçmenin yanı sıra Lunacia SDK’sı, oyuncuların oyun modları ve diğer deneyimler oluşturmasını ve bunları NFT olarak kaydetmesini sağlayan bir harita editörü. Lunacia SDK, oyun oluşturma sürecini kademeli olarak merkezden uzaklaştırmayı hedefliyor.

Axie Infinity tam bir kitap yayınladı yol haritası gelecekteki hedeflerinden. Yol haritası, devam eden geliştirme sürecinin iyi bir göstergesi olan tüm önemli geçmiş ve gelecekteki kilometre taşlarını içerir.

Hack’ler ve güvenlik açıkları

Tamamen işlevsel bir kazan-kazan oyunu yaratmadaki başarısına rağmen, Axie Infinity 23 Mart’ta bilgisayar korsanlarının Ronin Köprüsü’nden Ether ve USDC’de yaklaşık 600 milyon ABD Doları (o zamanlar yaklaşık 550 milyon ABD Doları) çaldığı büyük bir hack saldırısının kurbanı oldu. .

Sky Mavis o zamandan beri kullanıcı kayıplarını telafi etme sözü verdi ve Binance, Animoca Brands ve a16z gibi şirketlerden 150 milyon ABD doları topladı.

ABD, saldırıdan Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Bu istismar, Axie Infinity’nin uzun zamandır beklenen V3: Origins güncellemesini geciktirdi ve sonunda yeni oyuncular için ücretsiz başlangıç ​​Axies’i tanıttı.

Daha önce, Axie Infinity, başlangıç ​​Axies’i satın almak için gereken maliyetli ücretler nedeniyle yüksek bir giriş engeline sahipti.

Başlamak için kontrol listesi

İndir Ronin cüzdanı ve satın alma işleminiz için bir miktar ETH yatırın. Dikkat: Ronin mobil cüzdanı yoktur ve cüzdan olduğunu iddia eden her cüzdan dolandırıcıdır. İlk üç Ekseninizi NFT olarak satın alın. pazar yeri.Ronin veya MetaMask ile e-posta ve şifrenizi ayarlayın burada.Görüntünün sağ üst köşesindeki “Şimdi Oyna”ya tıklayın. ana sayfa Oyunu indirmek ve oynamaya başlamak için

Bir Axie Topluluğundan kapsamlı rehber kullanılabilir.

Axie Infinity oyun 3.0’ı nasıl kullanıyor?

Axie Infinity, oyuncuların metaverse’de hayatlarını kazanmalarını sağlayarak Web 3.0 oyunlarının ideallerini yaşama konusunda benzersizdir. Asıl soru, oyun endüstrisi oyna-kazan ekonomisine doğru geliştikçe Axie Infinity’nin sürdürülebilir olup olmayacağıdır.

Olumlu göstergeler arasında, Sky Mavis, Amerikalı milyarder Mark Cuban da dahil olmak üzere destekçilerinden 7,5 milyon ABD doları topladı Mayıs 2021’de. Bu arada, ASX jetonu üretti Toplam satış hacminde 1,7 milyar ABD dolarıAxie Infinity’yi en değerli NFT koleksiyonu yapan DappRadar.

Axie Infinity, geçen yıl Şubat ayında tüm zamanların en büyük NFT işlemi için bir rekor kırdı. Genesis Estate 888.25 ETH’ye gittiveya kabaca 1,5 milyon ABD Doları.

Blockchain analitik firması Nansen’in bir raporuna göre, oyun geçen yıl 1,3 milyar ABD doları gelir elde etti ve 6 Ağustos 2021’de günlük 17,5 milyon ABD doları zirveye ulaştı.

Ayrıca daha fazlasına sahiptir 1 milyon günlük aktif oyuncu. Axie Infinity’nin iOS ve Android’de yayınlanmasına kadar yeni kullanıcıların ilgisini çekmesi bekleniyor. Ancak, bir dizi gecikmeden sonra şirket, bu sürümlerin ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda henüz kesin bir zaman çizelgesi yayınlamadı.

eksen jetonları SLP ve EKSENLER olarak tüm zamanların en yüksek seviyelerinden en az %70 aşağıda işlem görüyor. kullanıcı büyümesi azaldı Geçen yılın sonlarında, kısmen, oyuncuların daha düşük karlara yol açmasına neden olan, girişe yönelik maliyetli engeli nedeniyle.

Axie Infinity’nin Menşe güncellemesi 7 Nisan 2022’de, yeni oyuncular dahil etmek amacıyla bir dizi ücretsiz başlangıç ​​Axie NFT’yi içeriyordu.

Bir sonraki önemli kilometre taşı yol haritası muhtemelen daha fazla yatırımcıyı tokeni elinde tutmaya teşvik edecek olan $AXS hissesidir. Oyunun benimsenme eğrisinin yeni oyun içi özellikler ve sürekli ekosistem genişlemesi ile desteklenmesi şartıyla, Axie Infinity, metaverse odaklı bir gelecekte sürdürülebilir, oyna-kazan oyun modelleri için bir damga olmayı umuyor.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap