Axie Infinity’nin tokenomics’teki en son düzeltmesi, oyuncuları silahlandırdı

 Axie Infinity’nin tokenomics’teki en son düzeltmesi, oyuncuları silahlandırdı

Sky Mavis, bir yükseltmenin, oyuncuların azalan kazançları terk etmesini önlemek için çok ihtiyaç duyulan yara bandı Axie Infinity olarak hizmet edeceğini düşündü, ancak Forkast, oyunu kazan-kazan veya GameFi fenomeni ile eşanlamlı yapan sadıkları yabancılaştıran geliştirme risklerini öğreniyor.

Kazanmak için oyna endüstrisinin fenomeni uygulanabilir hale getirme yeteneği, özellikle işsiz insanların oyuna güvendiği ve bir gelir kaynağı olarak ortaya çıktığı gelişmekte olan ülkelerde kripto para birimi endüstrisi için daha geniş etkilere sahiptir.

Son birkaç ayda oyunun ekonomisinde yapılan değişikliklere rağmen, bir zamanlar tüm toplulukların oyunu oynayarak masaya yemek koyabildiği Filipinler gibi ülkelerde Axie Infinity’den elde edilen kazançlar asgari ücretin altına düştü.

Filipinler’de çevrimiçi bir takma ad olan Porky tarafından tanınmak isteyen bir oyuncu, Forkast’a “Dürüst olmak gerekirse, oyun kazanç açısından iyi gitmiyor” dedi.

Sky Mavis, V3, Axie: Origin güncellemesinin, tüm oyuncular ikna olmasa bile, oyunu daha geniş bir kitleye erişilebilir hale getirirken oyun içi para biriminin dibe vurmasına neden olan kusurları gidereceğini ummuştu.

“Axie Infinity’nin altın zamanlarına döneceğini sanmıyorum.”

– Justin Dela Cruz

Filipinler merkezli başka bir oyuncu olan Justin Dela Cruz, “Oyun oyunculara yeni ve yeni bir şeyler getirse bile, Axie Infinity’nin altın zamanlarına geri döneceğini sanmıyorum” dedi.

Kendi başarısının kurbanı

Axie Infinity, oyuncularının, değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) tarafından temsil edilen “Axies” adlı Pokémon türü yaratıklarla çiftleşerek ve savaşarak oyun içi kripto para kazanmalarına izin vererek bir eve kaçtı.

Smooth Love Potion veya SLP olarak bilinen bu oyun içi para birimi, oyunda ilerlemek için kullanılır veya kripto para borsalarında nakde çevrilebilir.

Giriş engelini aşmak için, “burslar” olarak da bilinen gayri resmi programlar, kredi ödenene kadar kazanılan SLP’nin yerine katılımcılara gerekli Eksenleri ödünç verecek şekilde ortaya çıktı.

Porky, bir seferde 100’den fazla “alim”i yönetti ve geçen yıl oyunun popülaritesinin zirvesinde ayda 20.000 ABD dolarından fazla kazandı.

Ancak kullanıcı sayısındaki büyüme yavaşladıkça, SLP arzı talebi hızla geçmeye başladı ve fiyatının düşmesine neden oldu. Tokenomik modelinin geçerli olmadığı ve bazılarının “Ponzi Şeması” dediği şeye yeni oyuncuların beslendiğine dair iddialar dolaşmaya başladı.

Porky, parlak günlerden yeterince sahip olduğu için şanslı olduğunu söyledi. Artık daha yeni Oyunlaştırılmış Finans (GameFi) projelerine yöneldi.

Ama diğerleri o kadar şanslı değil.

Kasayı teslim etmek mi?

“Endişem [is for] bilginler, çünkü daha az kazanıyorlar ve bazıları zaten istifa etti, “dedi Porky. GameFi endüstrisi kısa vadeli hıçkırıkların ötesine genişledikçe, para birimi için kritik bir rol umuduyla bir miktar SLP’yi elinde tutuyor.

Oyuncu kazançları kururken Sky Mavis bir plan açıkladı kendi pazarında Axies ticareti ücretlerini %4,25’ten %5,25’e çıkarmak, görünüşte farkı topluluk içindeki içerik oluşturuculara ödemek için.

Ancak, topluluktan gelen güçlü tepkiden sonra hızla rotayı değiştirdiler.

y si preguntan a la comunidad primero ve acuerdo? necesitamos los votos de gobernanza. Creo que pagarle bir los creadores de contenido deberia salir del bolsillo de ustedes ve no de los usuarios. Acaso pensaron en las consecuencias para los yetiştiricileri?

— Sindy 🇻🇪 (@sbatraki) 28 Şubat 2022

Bir oyuncu, “Ücretli içerik oluşturucular, kullanıcılardan değil, cebinizden çıkmalı” oyun geliştiricilere İspanyolca tweet attı Sky Mavis planı geri çekmeden önce. “Yetiştiriciler için sonuçları düşündüler mi?”

Diğerleri, bu kararın Axie Decentralized Autonomous Organisation’da (DAO) bir topluluk oylamasına sunulabileceğini düşündü, ancak AXS belirteci ile oylama henüz etkinleştirilmedi.

Kırılanı düzeltmek

7 Nisan’da Alfa aşamasında piyasaya sürülen V3, oyuncuların oyun içi jeton kazanmalarına henüz izin vermiyor, bunun yerine herhangi bir hatayı gidermeye ve oyunculara yeni oyun mekaniğinin tadını çıkarmaya odaklanıyor.

Sky Mavis, Forkast’a verdiği demeçte, tokenomik eksikliğine rağmen, lansman ilk gününde yaklaşık 300.000 aktif günlük kullanıcı ve hafta içinde 500.000’den fazla yükleme ile iyi karşılandı.

Sky Mavis’in kurucu ortağı ve COO’su Aleksander Larsen, “Axie: Origin hakkında çok fazla heyecan görüyoruz” dedi.

Forkast’a V3’ün önceki Axie: Classic sürümünden daha kaliteli bir oyun olduğunu söyledi.

Larsen, “Taze oyun mekaniği ile genel olarak daha derin bir oyun deneyimi” dedi. “Oyunu taze tutan turnuvalar ve görevlerle canlı operasyonlara daha fazla odaklanın.”

Larsen, çoğu kişinin GameFi denilince akla ilk gelen şey olmasına rağmen, Sky Mavis’in Robinhood gibi platformlarda daha küçük, lider panosuna dayalı oyunları daha doğru bir şekilde tanımladığına inandıkları terimden uzaklaşmayı tercih ettiğini söylüyor.

Larsen, “Axie’yi daha ilgi çekici ve adil bir oyun yaratmak için blok zinciri teknolojisini ve NFT’leri kullanan bir oyun olarak görüyoruz” dedi. “Bu aynı zamanda endüstrinin yöneldiği yer, daha kaliteli ürünler.”

Daha iyi veya daha kötüsü için

Bazı yeni oyun mekanikleri, oynanıştan daha fazlasını etkiler; V3, SLP ve diğer zincir dışı para birimi Moonshard’ı harcayarak işlenmesi gereken Axie performansını artıran rünler ve tılsımlar sunar.

Bu öğeler, oyuncuları rekabetçi kalmak için oyun içi para birimini kullanmaya zorlayan her sezondan sonra kaybolur.

Etkin bir şekilde jeton yakma mekanizması, bunun, oyuncuları jetonu hemen paraya çevirmek yerine oyun içinde kullanmaya zorlayarak SLP’nin fiyatını stabilize edeceği umulmaktadır.

Oyun için bir başka ilk olarak, V3, yeni oyuncuların satın almayı seçmeden önce oyunu beğenip beğenmediklerini görmelerini sağlamak için ücretsiz, NFT olmayan Eksenler sunacak.

Geliştiriciler, bu NFT olmayan Eksenlerin ana oyunda rekabetçi olacağını, ancak oyuncuların oynamak için herhangi bir jeton kazanmalarına izin vermeyeceğini ve sonunda oyunun tam sürümüne yatırım yapmaya teşvik edeceğini söylüyor.

Bir endüstri gözlemcisi, düşen kârlara rağmen topluluğu güçlü tutan şeyin bunun gibi yeni özellikler olduğunu söyledi.

Milyar dolarlık maaş günü mü?

“İnsanlar hala gerçek topluluğa çok fazla inanıyorlar çünkü görebilirsiniz [Sky Mavis] Infinity Ventures Crypto’nun kurucu ortağı Brian Lu, aktif olarak sorunu çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Sonuç olarak, bu rekabetçi sektörde istikrarlı bir ekonomi yaratmak milyar dolarlık bir sorudur, diyor Lu, bunu yapmanın bir yolunun SLP gibi ikincil bir tokenin arzını sınırlamak ve bunun gibi birincil bir yönetişim belirteci tarafından desteklenmesi olabileceğini öne sürüyor. AXS.

Lu, Forkast’a “Kimsenin başka bir oyun içi varlık satın almadığı veya oyununuzda hiç kimsenin bir şey satın almadığı belirteçleri çözebilir ve belirteçleri 100 yıl boyunca sürdürebilirseniz, o zaman bu şeyi anladınız” dedi.

Ancak, tüm Axie NFT’lerine ev sahipliği yapan Ethereum yan zinciri Ronin, tarihin en büyük hacklerinden birinde V3’ün piyasaya sürülmesinden bir hafta önce 600 milyon ABD dolarının üzerinde saldırıya uğradığından, lansmana giden sorunsuz bir seyirden çok uzaktı.

Ertesi hafta Sky Mavis, haberleri Axie Infinity satışlarının artmasına neden olan saldırının ardından kullanıcıları telafi etmek için 150 milyon ABD Doları topladı.

Larsen, “Mühendisliğin güvenliğe öncelik vermek için zamanı olsun diye Ronin olayı nedeniyle oyunu birkaç gün ertelemeyi seçtik” dedi. “Kullanıcıların fonlarıyla ilgili endişeleri giderdikten sonra işler normale dönmeye başlıyor” dedi.

Hack ve istikrarlı ekonomiye giden zorlu yol gibi aksiliklere rağmen Porky, GameFi’nin Filipinler gibi gelişmekte olan ülkelerde kalmaya devam edeceğinden emin.

Belgeleme ve finansal okuryazarlık gibi birçok engelin kendi topluluğundaki birçok kişi için engel olabileceğini açıklayarak, “Buradaki geleneksel finans herkes için geçerli değil” dedi. Porky, Forkast’a “Burada bir iş kurmak için daha fazla varlığa ihtiyacım var” dedi. “Kriptodan farklı olarak, küçük fonlar finansal bir özgürlüğe dönüşebilir.”Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap