Başlık Enflasyonu %8.3’e Yavaşladığında Bitcoin Kısaca 29.000 Dolara Düştü

 Başlık Enflasyonu %8.3’e Yavaşladığında Bitcoin Kısaca 29.000 Dolara Düştü

Çalışma Bakanlığı’nın en son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu, manşet enflasyonun Kasım 2020’den bu yana ilk kez düştüğünü gösterdi. Bitcoin’in fiyatı haberlere olumlu tepki vermedi ve hızlı bir şekilde toparlanmadan önce hemen 29.000 dolara düştü.

ABD Enflasyonunu İncelemek

Bölümün başına rakamlar Çarşamba günü açıklanan TÜFE, Nisan ayında mevsimsellikten arındırılmış bazda %0,3 arttı. Bu, ABD’nin Rusya’ya karşı ticaret savaşının gaz fiyatlarını önceki aylardan daha hızlı yükselttiği Mart ayındaki %1.2’ye kıyasla.

Buna karşılık, bu ayki benzin endeksi %6,1 düşerek elektrik ve doğal gazdaki endeks artışlarını dengelemeye yardımcı oldu. Aksine, barınma, gıda, yeni araçlar ve havayolu ücretlerindeki fiyat artışları, yalnızca evde gıda endeksinin %1 artmasıyla enflasyona en büyük katkıyı yaptı.

Bununla birlikte, tüm kalemler endeksi daha az gıda ve enerji, Mart ayında sadece %0,3’e kıyasla Nisan’da %0,6 arttı. “Çekirdek enflasyon” olarak bilinen bu metrik, ekonomistlerin %0,4’lük beklentilerini aştı.

Bununla birlikte, Nisan’ın yıllık TÜFE rakamı, Mart ayındaki %8,5’lik rakamdan, nihayetinde sadece %8,3’e ulaştı. İstatistik, Mart ayı rakamının 40 yılı aşkın bir süredir en yüksek seviyede kalmasıyla birlikte, çok aylı rekor kıran manşet enflasyon rakamlarının sona erdiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, düşüşün geçen yılın Nisan ayı ile şimdiki zamandan daha fazla ilgisi olabilir. O sırada manşet enflasyon %2,6’dan %4,2’ye yükseldi, bu da bu ayki raporun 12 aylık referans noktası olarak daha yüksek fiyatları kullandığı anlamına geliyor.

Bitcoin’in Enflasyon Bağlantısı

Büronun güncellemesine yanıt olarak Bitcoin’in fiyatı düzensiz gitti. Serbest bırakıldıktan sonra, kripto para biriminin değeri 20 dakika içinde kabaca 31.700 dolardan 29.000 dolara düştü. Daha sonra 13:50 UST’ye kadar 31.600 $’a geri döndü ve o zamandan beri yazı yazarken 31.300 $’a yerleşti.

Birincil kripto para biriminin enflasyonla karışık bir ilişkisi olduğu bilinmektedir. Fiyatının, genellikle öngörülemeyen şekillerde olsa da, aylık enflasyon güncellemelerine tepki vermesi yaygın bir durumdur.

Bir yandan, Bitcoin’in bazıları tarafından “dijital altın” olduğu düşünülüyor – sınırlı 21 milyon jeton arzı nedeniyle bir enflasyon koruması. Tersine, kripto paranın fiyatı da tüccarlar tarafından riskli bir teknoloji hissesi olarak görülen NASDAQ ile sıkı bir şekilde ilişkilidir.

İkincisi, faiz oranı haberlerinin kripto piyasalarında da önemli bir rol oynamasını sağlıyor. Daha geçen hafta, Bitcoin, Fed Başkanı Jerome Powell’ın 75 baz puanlık artışları reddetmesinin ardından değer kazandı, ancak piyasa onun daha fazla artış vaadinde fiyatlandırılmasıyla kısa süre sonra düştü.

Bitcoin / USD. Kaynak: TradingView ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu) Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kayıt olmak ve Binance Vadeli İşlemlerinde ilk ay (şartlar) için 100$ ücretsiz ve %10 indirim almak için bu bağlantıyı kullanın.

PrimeXBT Özel Teklifi: Kaydolmak ve PATATO50 kodunu girmek için bu bağlantıyı kullanın ve depozitolarınızdan 7,000$’a kadar kazanın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap