Bilginin Paraya Dönüştürüleceği Dünyada ARCS’nin Rolü

Son zamanlarda hepimiz, bazı kişisel bilgilerimizin çalındığına dair şüphe duymuşsunuzdur. Bunun arkasında da çoğunlukla bilgilerimize sahip olan şirketlerin, kendi çıkarları adına bizim bilgilerimizi üçüncül kişilere satması olduğunu düşünürüz. Bu şüpheler doğru olsun veya olmasın, artık kendi şahsi bilgi ve düşüncelerinizi kullanarak gelir elde edebileceğiniz bir koin var:

ARCS. CEO Masashi Mizukura önderliğinde 2018 yılında çalışmalarına hız veren ekip geçen 2 yıl içinde önemli derecede yol kat ettiler. 2019 ‘’En Yaratıcı 10 Medya Topluluğu’’ arasında gösterilen projenin detayları ise göz kamaştırıyor.

AIre altyapısı, kullanıcılarının basit bilgilerini alıp saklamak ve onları daha sonrasında değerlendirme temelinde kurulmuş bir platformdur. Bugüne kadar bizlere herhangi bir faydası olmadan bilmediğimiz kişilerle isteğimiz dışında paylaşılan bilgiler için artık para kazanma imkanı sunuyorlar. Nasıl mı, okumaya devam edin.

ARCS tokeni toplamda 20 milyar adet olarak ERC20 blok zinciri üzerinde yaratılmıştır. Şimdilik toplam arzının yarısı kilitli olarak bulunmaktadır. Peki 20 milyar token ne için yaratıldı? ARCS tokeni, insanlar tarafından sağlanacak kişisel verilerin üçüncül kişi veya kurumlarla paylaşılırken bu paylaşıma onay verenlere ödül olarak dağıtılmak, ayrıca bu bilgileri satın alan organizasyonlar için de komisyon ödeme aracı olarak hazırlanmıştır. Yani bazı anket, röportaj gibi etkinlikler aracılığıyla sizin de onamınız alınarak altyapıya kazandırılan bilgiler, daha sonra kullanacak ve sizin bilgileriniz kullanıldıkça ARCS olarak ödeme alacaksınız.

Peki bu sistem nasıl işleyecek?

Ekip; bilgilerin sağlıklı toplanması, depolanması ve kullanılabilir hale getirilebilmesi amacıyla IFA adıyla bir vakıf kuruldu. Bu vakfın temel amacı, kullanıcılar ve bilgileri isteyen kurumlar arasında bağlantıyı sağlamak olacaktır. Örneğin Mehmet Bey IFA’ya başvurup bilgilerinin kullanılmasına izin verir ve sonrasında da bir şirket bu bilgileri almak istediğinde Mehmet Bey’e şirket karından pay ödenecektir. Bu sırada şirket bilgileri satın alırken de ödeme metodu sadece ARCS tokeni aracılığıyla kabul edilecektir. Bu sayede sürekli olarak kripto para borsalarından ARX alınması sağlanacak ve kripto para tüccarları için de manipülatif ataklara karşı bir set çekilmiş olacaktır.

AIre denilen yapı ise bu döngünün meydana geleceği ekosisteme verilen en genel ad olarak bilinmektedir. Bu yapı, data bankaları ve kullanıcılar arasındaki ilişkiyi sıkılaştırırken aynı zamanda elinde tuttuğu yasal dataların en kullanışlı hale getirilmesini de sağlama konusunda çalışacaktır. AIre temel olarak 3 ana yapıyı gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Bunlar ‘’bilgi girişi’’, ‘’bilginin depolanması’’ ve ‘’bilginin kullanılması’’ olarak göze çarpmaktadır. Bu sırada şirketler için, yoğun dataya tek bir kaynak aracığıyla ulaşma fırsatı verirken kullanıcılar için de çok daha fazla para kazanma imkanı sunmaktadır. Bu imkanlar arasında; girilen her bilgiye karşılık ARCS token ile ödüllendirilme ve ne kadar güvenilir bir kullanıcı haline gelinirse o kadar çok ARCS kazanma imkanı da yakalama bulunuyor. ‘’AIre’’ aynı zamanda İspanyolcada ‘’hava’’ anlamına geldiği için de hem data bankalarının hem de kullanıcıların aynı yerde buluşması için bulunmaz bir altyapı olarak çıkmaktadır.

Ethereum blok zincir altyapısı kullanılarak oluşturulsa da ekip bunu mümkün olan en kısa sürede kendilerine ait apayrı bir blok zincir üzerine taşımayı planlamakta. Çünkü ilerleyen zamanda artan sayıda datanın güvenli bir şekilde depolanması için ERC20’nin yeterli olmayacağının da farkındalar. Bunun için hem WhitePaper içinde hem de Medium hesaplarından yaptıkları 9 Mart tarihli yazıdan anladığımız kadarıyla bir süreç zaten devam ediyor.

Her kullanıcı, AIre üzerinden bilgilerini kullanıma açarken DID- Decentralized Digital Idendities (Merkeziyetsiz Dijital Kimlikler) adı verilen bir kimliğe sahip olacaklar. Bu sayede kullanıcıların adından cinsiyetine, yaşından mesleğine kadar aklınıza gelebilecek herhangi bir bilgi, tokenize edilebilecek. Yani ARCS blok zinciri üzerinde kullanılabilir hale gelecek. Ayrıca yine doğrudan bu kimliğe bağlanacak skorlama sistemi sayesinde şirketlerin güvenini kazanan, tamamen doğru bilgiler verdiği görülen kullanıcılar ARCS tokeni alma konusunda daha şanslı hale geleceklerdir. Kimlik bilgileri dediğimiz datalar sadece fiziksel bilgiler olmayacaktır. Duygu durumu, mental statü gibi elle tutamayacağımız birçok bilgi DID’ler sayesinde tokenize hale getirilecek ve kullanıcılara hayat boyu kazanç sağlamaları adına bir fırsat kapısı oluşturacaklardır.

Dünya üzerinde 1.7 milyar insanın banka hesabına sahip olmadığı ve bankalara ulaşma konusunda zorluk yaşadığının belirtildiği WhitePaper’da bu kişilerin yaklaşık 2/3 kadarının telefonu olduğu söylenmiştir. İşte sadece telefona sahip olarak dahi insanlar DID yaratabilir ve ARCS kazanma şansına ulaşabilirler.  Öncelikle Japonya özelinde 50 milyon, kalan yerlerde de 50 milyon kişiye ulaşma amacında olan ekip 10 yıl içinde bu sayıyı dünya genelinde 400 milyona çıkarmayı hedefliyor.

Şu an için ARX adıyla Kucoin gibi büyük çaplı bir borsada listelenmesi ile dahi başarısını ortaya çıkarmış durumdadır. Geçmiş AMA’larda Kucoin için, olabilecek en iyi platformlardan biriydi ifadesi kullanılmıştı. Hala Kucoin hesabınız yoksa buradan kaydolabilir ve işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Okex’den 15 Usdt Kazandıran Kampanya Okex Kayıt Ol...

0
24 Ağustos günü duyurduğumuz OKEx kampanyamızda ilk aşama geride kaldı arkadaşlar. İlk 10 gün boyunca tüm şartları eksiksiz yerine getiren kişilerin ödülleri de sırasıyla...

OKEX Kullanım Rehberi