Binance Futures Nedir, Nasıl Kullanılır?

 Binance Futures Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dünyanın en çok kullanılan borsaları arasında boy gösteren Binance, yaklaşık 7 aydan beri kullanıcılarına kaldıraçlı işlem yapma imkanı sunmaktadır. Kaldıraçlı işlemler ile spot piyasa arasında farka istinaden de bu platform özelinde ‘’Binance Futures/ Vadeli İşlemler’’ adı altında başka bir hesap açılacaktır. Böylece de kullanıcılar 125X kaldıraca kadar işlem yapma hakkına sahip olacaklardır. Bu yazımızda Binance Futures nasıl açılır, nasıl kullanılır gibi aklınıza takılan çoğu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Binance Futures hesabı açmak için neler gereklidir?

Başka borsalarda olduğu gibi Binance Futures hesabı kullanırken ve işlem yaparken tek gereklilik bir Binance hesabına sahip olmanızdır. Yani e-mail ve şifre ile hesabını oluşturduktan sonra Futures hesabı da açabilirsiniz. Bunun için KYC doğrulaması yapmanıza veya en az şu kadar USDT yatırmanıza gerek yok. Hala Binance hesabınız yoksa bu linkten üye olabilirsiniz.

Binance Futures hesabı ne için kullanılır?

Önceki yazımızda kaldıraçlı işlemlerin nasıl yapılacağını anlatmıştık. Binance üzerinden kaldıraçlı işlemler de FUTURES aracılığıyla yapılmaktadır. Kaldıraçlı işlemlerin nasıl yapılacağı konusunu önceki yazımızdan  okuyabilirsiniz.

Binance Futures hesabı nasıl açılır?

Futures hesabı açmak için öncelikle bir Binance hesabınız olması gerektiğini söylemiştik. İlk adım için öncelikle Binance hesabımıza giriş yapıyoruz. Daha sonra sol üst tarafta karşımıza çıkan TRADE sekmesinin üzerine geliyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi 3 sütunlu bir görünüm çıkacaktır.

Bu sütunlardan ortada kalan ve Futures yazılı kısma tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza, aşağıdaki gibi yeni bir ekran çıkacaktır.

Bu görünüm spot Binance piyasası görünümden biraz farklıdır. Grafikler orta-sol hatta, emir ve tahta işlem geçmişleri ise sağ hatta yer almaktadır. Futures hesabı açmak için yapmamız gereken ise, sağ alt kısımda göreceğimiz ‘’Open Futures Account’’ yazan ve kırmızı dörtgen içine aldığımız kısma gelmelisiniz. Burada doğrudan ‘’Open Now/ Hemen Aç’’ kısmına basarak hesabınızı açmanız mümkün. Ancak ‘’Open Now’’ yazan yere tıklamadan önce Futures Referral Code yazan yere 38677358 yazarsanız 10% komisyon indirimi alacaksanız. Bu işlemden sonra hesabı açmak için ‘’Open Now’’ yazan yere tıklıyoruz ve hesabımız açılmış oluyor.

Binance Futures hesabıma nasıl para aktarırım?

Futures hesabında tutabileceğiniz 2 çeşit kripto para vardır, birisi USDT diğeri ise BNB. BNB sadece komisyonlarınızda ekstra 10% indirim için tutulabilir ve onunla pozisyon açamazsınız, pozisyon açmak için hesabınızda kesinlikle USDT olması gerekmektedir.

Her iki koini de Futures hesabınıza göndermek için öncelikle aşağıdaki resimde mavi dikdörtgen içine aldığımız TRANSFER yazan yere tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza çıkacak ekrandan da hangi koini göndermek istediğimizi ve altına da ne kadar göndermek istediğimizi yazıp ‘’Confirm Transfer/ Transferi Onayla’’ yazan yere tıklıyoruz.

Bu işlemden sonra ilk pozisyonumuzu açmak için önümüzde hiçbir engel kalmadı.

Binance Futures hesabında nasıl işlem yapılır?

Kaldıraç işlemler ile ilgili rehber yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Binance özelinde nasıl işlem yapılacağını ise altta gördüğümüz resim üzerinden anlatacağım.

Öncelikle kaldıraç oranımızı ayarlamamız gerekiyor. Hesabınız ilk açıldığında bu oran 10X veya 20X olarak gelecektir. Sol üst köşede mavi ok ile gösterdiğimiz yere tıklayarak bu oranı 2X ve 125X arasında değiştirebilirsiniz.

Daha sonra ise işlem açmak için sağ alt tarafta bulunan kısma yönelmelisiniz. Burada işlem açmak istediğiniz fiyatı yazarken kırmızı ile gösterdiğimiz oku takip etmelisiniz. Daha sonra ise kaç Bitcoin değerinde işlem açmak istediğinizi de sarı ok ile belirttiğimiz kısma yazmalısınız. Bu iki alanı doldurduktan sonra LONG veya SHORT yazan yere basarak işlem emrinizi girebilirsiniz.

Emir gerçekleşene kadar ‘’Open History’’ bölümünden, pozisyon açıldıktan sonra ise ‘’Positions’’ bölümünden görebilirsiniz.

Ayrıca sizler için kısa video anlatım çalışmamızı izleyebilirsiniz.

Yorum Yap