Bir Axie Infinity oyuncusu olarak kısa harika hayatım

 Bir Axie Infinity oyuncusu olarak kısa harika hayatım

Bu, mizahçı Joel Stein’in blockchain dünyasındaki maceralarını konu alan özel bir Forkast serisinin ikinci bölümü. İlk kripto cüzdanındaki ilk bölüm burada.

_________________________________

Tabii ki kazanmak için oynamak istiyorum. Sevdiğim her şeyi yaparak para kazanmak istiyorum. Kazanmak için yemek mi? Emin. Kazanmak için TV izlemek? Ben varım. Seks kazanmak için mi? Tarihsel olarak bunun komplikasyonları oldu, ancak blok zincirin bunları çözebileceğinden eminim.

Bu yüzden, video oyunları oynayarak para kazanmak için artık profesyonel bir e-spor takımında olmanız gerekmediğini öğrendiğimde oldukça heyecanlandım. Evdeki ortalama oyuncular artık “kazanmak için oyna” oyunlarından da faydalanabilir, burada sahte altın paralar almak yerine kulağa sahte gelen kripto para birimleri elde edersiniz.

En büyük “kazanmak için oyna” oyunu Axie Infinity’dir. Pokemon veya Magic: The Gathering gibi, üç Eksenli ekiplerin birbirleriyle savaştığı dijital bir tahsil edilebilir kart oyunudur. Eksenler, nesli tükenmekte olan semenderler olan sevimli renkli çizgi film aksolotlardır. her zaman gülümsüyor gibi görünüyorlar. Aksolotlar, 1864’te Meksika’dan Paris’e getirildiklerinden beri evcil hayvan olarak yetiştirildiler, çeneleri gibi havalı vücut kısımlarını yeniden oluşturabilirler ve çiftleşme ritüelleri dans etmeyi içerir. Oyunu kazanmanın yolunun, diğer oyunculara teslim olana kadar eğlenceli aksolotl gerçekleri yağdırmak olduğunu umuyordum.

Ama bu böyle değil. Axie Infinity’de kazandığınız savaşlardan kripto para kazanarak para kazanırsınız. Ve takas edilemez jetonlar olarak satabileceğiniz yeni Axies üreterek. Geçen Kasım ayında bir Axie NFT 300ETH’ye (veya o sırada yaklaşık 130.000 ABD Doları) satıldı ve çoğu insanın kullandığı oyunun bir parçası bile olmayan Axie metaverse’deki bir NFT arazisi 888.2ETH’ye (ABD’den daha fazla) satıldı. 2.5 milyon dolar) geçen Şubat ayında. Filipinler’de o kadar çok Filipinli tam zamanlı işi olarak Axie oynuyordu ki, hükümet oyunu yapan Vietnam merkezli şirkete vergi vermeye çalıştı. Bu firma, Sky Mavis, Andreesen Horowitz liderliğindeki 152 milyon ABD Doları tutarındaki bir finansman turunun ardından 3 milyar ABD Doları değerindeydi. Silikon Vadisi, uzun bir iş gününden sonra eve geldiğim ve aptal bir maymun bana namlu atıp durduğu için prensesi nasıl kurtaramadığım konusunda karıma şikayet ettiğim bir geleceği açıkça görüyor.

Ancak henüz kazan-kazan Donkey Kong yok – bu yüzden oyna-kazan çalışmamın ilk günü için Axie Infinity web sitesine kaydoldum. Kazanmak için oynamaya başlamadan önce ekibim için en az üç NFT Ekseni satın almak için ödeme yapmam gerektiği ortaya çıktı. Bu nedenle, “kazanmak için oyna”dan “kazanmak için öde” den daha azdı. Ve bu Eksenler ucuz değildi. Oyunun zirvesinde, Axies ikinci lig takımını bir araya getirmek bile bana 1.000 ABD Dolarından fazlaya mal olacaktı. Ve bunda iyi olup olmayacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Bir iş için para ödemek bana mantıksız geldi. Sonra Web 3.0’da yeterince girişimci olmadığımı fark ettim. Uber sürücüleri kazanmak için ödeme yapmıyor mu? Striptizciler bahşiş için kulübe dans etmek için ev ücreti ödemiyor mu? Serbest yazarlık kariyerime başlamak için dizüstü bilgisayarım için ödeme yapmadım mı? Video oyunları oynama kariyeri potansiyeli için 1.000 ABD Doları yatırım yapmaya neden itiraz ediyordum?

Neyse ki, Axie topluluğu sorunuma zaten bir çözüm bulmuştu. Kendi Axies’leri için para yatıramayan veya koymak istemeyen oyuncular, Axies’e sahip olan kişilerden “burs” alabilirler. Bu, bir hayırseverin süperstar bir çocuğa okul harçlığı için para verdiği geleneksel bir burs değildir. Bunun yerine, daha çok “işe almaya” benzeyen bir “burs”. Birisi bazı Eksenler satın alır, oynamanız için size ödünç verir ve siz karı bölüştürerek bir “kazanmak için oynamak için ödünç verme” modeli yaratırsınız. Web3 ideali: Dijital öğenin sahibi sizsiniz ve onu dilediğiniz gibi satabilir, kiralayabilir veya başkalarını köleleştirmek için kullanabilirsiniz. Bazı bursiyerler, kendi Axies’lerini satın alacak ve başkalarına burs verecek kadar para kazanarak, oyun içinde Avon bayanlar gibi çok seviyeli bir pazarlama iş organizasyonu oluşturdular.

Yeni girişimci ruhum, oyunu arkadaşlarımın evlerinde ücretsiz oynama modeli üzerine yapılandırılmış, kendim için kendi Axie bursumu tasarlamama neden oldu. Jay Schultz’a gelip Eksenleriyle oynayabilir miyim diye sordum. Genç bir oyuncu olarak bir Activision Explorer’s Club yaması 20.000’den fazla puan aldığımı kanıtlayan bir fotoğraf gönderdikten sonra tuzak! Atari 2600’ümde değerli bir iş arkadaşı olacaktım. Jay’in zengin olmasına yardım ederdim, o bana paranın bir kısmını verirdi ve ben de onun atıştırmalıklarını yediğim için çok ileri giderdim.

38 yaşındaki Jay, bir arkadaşının arkadaşı. Snapchat’in arkasındaki şirket olan Snap’te bir BT grubunu yönetiyor ve uzun vadeli bir oyuncu. Lisedeyken yaptığı tek egzersiz, Myth II: Soulblighter oynamak için otobüsten bilgisayarına koşmaktı. Bu günlerde, bazen yoğun esnemeler için Axie oynuyor. “İnsanlık dışı saatlerce oynayabilirim. Zihninizin gerçekçi bulmayabileceği saatler,” dedi bana. Bu benim istediğim Yoda benzeri akıl hocasıydı.

Jay ile Los Angeles’taki apartman kompleksindeki medya odasında tanıştım. Sakallıydı, batik bir tişört giyiyordu ve bir MacBook Pro kullanıyordu. Bana oynayarak kazanılan aydınlanmama ve Axie servetimize giden yolu göstermesini bekleyemezdim.

Jay’in bana söylediği ilk şey, Axie oynayarak hiç para kazanamayacağımızdı. “Bu oyuna para kazanmak için giriyorsam, kötü bir iş çıkarıyorum” dedi. Bunun yerine Jay, “kazanmak için oyna” fikrindeki büyük bir kusuru ortaya çıkarmış gibi görünen Axie Infinity oynarken para kaybediyordu.

Axie Infinity’de bir oyuncunun kazanabileceği iki tür jeton olduğunu açıkladı. Smooth Love Potion (SLP), savaşları kazanarak kazandığınız bir jetondur. SLP’yi yeni Axie NFT’ler üretmek için harcayabilir veya SLP’yi bir zamanlar çok rağbet gören ve pahalı olan ancak artık çok değerli olmadığı açık pazarda satabilirsiniz. SLP’den gitti Mayıs 2021’de 36,4 sentten Nisan’da günlük 1,7 sente Jay ve ben tanıştığımızda. Bunun nedeni kısmen oyunun, harcayacak çok şeyi olmayan savaş kazananları için daha fazla SLP basmaya devam etmesiydi. Bu, Econ 101’in para biriminizi Pürüzsüz Aşk İksiri olarak adlandırmama kuralını bozar.

Ayrıca Axie NFT oyuncularınızı satın almak için AXS jetonuna da ihtiyacınız var. AXS (önceki değeri) 6 Kasım 2021’de 164,90 ABD Doları olarak fiyatlandırıldı, ancak şimdi 40 ABD Dolarının altına düştü. Axie’nin iç ekonomisindeki çöküş yeterince kötü değilse, şirketin gerçek ekonomisi, Kuzey Kore’nin Sky Mavis’i hackleyerek ve yan zincirden yaklaşık 620 milyon ABD doları alarak daha güçlü bir “kazanmak için çalma” oyunu yarattığı Mart ayında büyük bir darbe aldı. Ethereum ile bağlantılıdır.

Jay, yaratıkların saldırmak için süper güçleri olduğu ve her ikisine de sahip oldukları gerçeği sayesinde neredeyse sonsuz sayıda ekstra kart üretmelerine izin verdiği için büyük bir yatırım olacağını düşündüğü iki Eksen satın alarak bir sürü para kaybetmişti. fildişi pirzolası ve aşırı büyümüş keratin. “Sürekli olarak herkesi dövüyordum, bu mantıklı değildi çünkü pek iyi değildim,” dedi mahcup bir şekilde, yaptığının “” olarak değerlendirildiğini açıkladı.peynir” oyun topluluğunda. Yaklaşık 2 milyon Axie Infinity oyuncusu arasında yaklaşık 10.000’lik bir sıralamaya yükseldi.

Sonra şirket kuralları değiştirdi ve Jay’in satın aldığı Axies özel güçlerini kaybetti. Ve nadir ve tahsil edilebilir NFT’ler olarak tahakkuk edeceklerini varsaydığı tüm değerler. “Kafamda bu Magic: The Gathering’deki Kara Lotus’tu. Yaptığım yanlış bir benzetmeydi” dedi.

Ne kadar para kaybettiğini sorduğumda Jay bilmediğini söyledi. Gerçekten? “Bu zor bir matematik sorusu,” dedi. “AXS ne kadara mal oldu? İki Ekseni yetiştirmek için SLP ne kadara mal oldu? Hepsi Ethereum’da ve Ethereum’un değerine dikkat etmiyorum. Ayrıca bir sürü ücret söz konusu. Ne kadar para kaybettiğimi hesaplamak için zamanımı harcamalı mıyım? Bu daha fazla para harcamak gibi görünüyor.”

Tüm bu kötü ekonomik haberlerin oynayarak kazanacağım rüyamın önüne geçmesine izin vermeyecektim. Axie Infinity’yi çalıştırdık ve diğer oyunculara karşı savaşmak için Jay’in ordusundan üç sevimli Axies – balon kuyruklu pembe, kaykay taşıyan limon yeşili ve dişleri olan gri – seçtik.

Dokuz farklı Eksen sınıfı vardır ve nasıl dövüştüklerine dair bir taş/kağıt/makas dinamiği vardır. Örneğin, hayvanlar, kuşlar ve mekanikler (mekanikler) sürüngenleri, bitkileri ve alacakaranlıkları yener. Eksenlerin ayrıca belirli kartları oynamalarına izin veren turp kuyruğu gibi genetik farklılıkları vardır. Tüm bunlar, oyunu oynuyorsanız ve çok kafanız karışmışsa anlamlıdır.

İki Ekseniniz varsa ve birbirlerini çok seviyorlarsa, onları bir zamanlar Parislilerin yaptığı gibi yetiştirebilirsiniz. Bir tür aksolotl anime pornosu olduğunu varsaydığım üreme simülatörleri var, beni iğrendiriyormuş gibi davranacağım, ancak daha sonra evde bir şans daha vereceğim. Ancak üreme simülatörleri hiç de öyle değil. Jay bana gösterdi Freak’in Axie UzantısıBu, ayarlanmış bir evliliğe zorlamayı düşündüğünüz Eksenlerde listelenen baskın ve çekinik genlere dayanarak doğurabileceğiniz 10 olası Eksen olasılığını hesaplayabilir. Onları oyunda yetiştirmek için şu anda size yüzlerce sente mal olabilecek SLP harcamanız gerekiyor.

Axies’teki ilk savaşımızda, Jay’in kuşu, robotu ve fabrikası bir canavar, bir sürüngen ve başka bir bitkiden oluşan bir takıma girdi. Legoland’ın korsan bölümünde tekrar tekrar çalınan fon müziğini dinlerken sağlığımızı, enerjimizi ve hızımızı izlemeye özen gösterdik. Gülümseyen bir çizgi film bloğuna benzeyen ve öfkelenen ve başka bir çizgi film bloğuna şaplak atan bir çizgi film bloğuna benzeyen sırayla saldırdık. Kuyruklarımızı düşmanlarımıza çarparak balon uçlarını patlattık. Bir noktada, “kritik” adı verilen kritik bir vuruş aldık – bu normal bir vuruş gibi ama daha kritik. Sonra voleybola döndük. “O zaman bir eleştiri aldık!” diye bağırır. “Etrafta olan, etrafta dolanır, serseri!”

Hangi kartları oynayacağımızı seçtikten beş dakika sonra, rakibimizden vazgeçerek 5 SLP veya 8.5 sent kazanıyoruz. Bu, Ronin Cüzdanı adı verilen Axie’ye özgü bir cüzdana girer.

Birkaç antrenmandan sonra, Jay beni bir oyuna soktu ve birçok ABD sentini tehlikeye attı. İlk oyunumda bir şekilde kazandım. Jay bir öğretmenin gururuyla gülümsedi. Jay, “Ekstra bir kart çekmek için ilk hamlen olarak tavşan hançerini kullandın,” dedi. “Tankınızdan erken değer aldınız. Bu iyi bir temel.” Jay’in onayı o kadar iyi hissettirdi ki, Jay’in benimle ayrılmayı teklif etmediği, kazandığım 8,5 sent umurumda bile değildi.

İki saat Axie oynadıktan sonra, kurnazca kazancımıza bakmamı istedim. Ancak Jay, SLP’sinin nerede tutulduğunu ve Ethereum’un ne olduğunu hatırlamakta zorlanıyordu. Kriptoyu yalnızca Axie oynamak için almıştı ve başka hiçbir şey için kullanmıyor, ki bu alışılmadık bir durum: yaklaşık yarısı Geçen yılın sonlarına doğru ve bu yılın başlarında oluşturulan kripto cüzdanlardan Axie Infinity gibi oyunları oynamak için açıldı.

Jay beğendiği için oynadı. Axies’e sahip olmak eğlenceliydi ve amacı para kazanmak değildi. Axie Infinity, Jay’in 2007’de birinci nesil iPhone’u satın aldığından beri beklediği türden bir oyundu. İnsanlar akıllı telefonlar alır almaz yaratıklar yaratacağımızı ve birbirleriyle şahsen savaşmak için silah gibi cihazları kullanacağımızı varsayıyordu. . Axie Infinity, bulduğu en yakın şeydi.

118 SLP veya 2 ABD Doları kazanmıştık. Umduğum kazançlı servetler değildi (asgari ücretin en az ABD doları kadar düşük olabileceği Filipinler’de olsaydım o kadar da kötü olmayabilirdi). günde 6,57 ABD doları). Ama Jay ile çocukluk video oyunu anılarımızı paylaşarak ve New Jersey’de büyüyen gençler olarak Rutgers’ın dışında yediğimiz gres kamyonları hakkında konuşarak gerçekten güzel bir öğleden sonra geçirdim. “Arkadaşına oyna” sözüne sadık kalacağım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap