Bitcoin, 4K’nın 1 Yılın En Düşük Seviyesine Düştü, Sırada Ne Var?

 Bitcoin, 4K’nın 1 Yılın En Düşük Seviyesine Düştü, Sırada Ne Var?

Bitcoin geleneksel varlıklarla çok az korelasyon gösterirdi, Litecoin (LTC) Nedir?ancak ABD ve Avrupa borsaları için otuz yıldaki en kötü gün, kripto alanı için en kötü günlerden birine dönüştü.

Coinbase’de Bitcoin 3.858 Dolara kadar düştü

Cuma sabahı, birçok kripto borsası, Bitcoin’in günlük en düşük 3.800 dolara yuvarlandığını gördü ve daha sonra hızla 4.000 doların üzerine döndü. Coinbase’de kripto kralı günlük en düşük 3.858 $ ‘a ulaşırken, Bitfinex’te 4.001 $’ da durdu. BTC’nin 4.000 $ ‘ın altında işlem yaptığı son kez Nisan 2019’da gerçekleşti, bu nedenle kripto para birimi neredeyse bir yıl içinde en düşük seviyeye ulaştı.

Bu, Bitcoin için en kötü haftalardan biri. Pazartesi gününden bu yana, son dip seviyesine % 53 oranında değer kaybetti. Geçen Cuma, 9,100 doların üzerinde işlem gördü ve o zamandan beri % 58 kaybetti.

Bununla birlikte, ağrının çoğu dün, ayılar bir destek seviyesini birbiri ardına test ettiğinde geldi. Başlangıçta, Bitcoin 7.500 $ ‘a düştü, bu da geçen yıl Nisan ayında oluşmaya başlayan yükseliş eğiliminin güçlü bir destek hattıydı. Bir kez altına düştüğünde, fiyat düştü ve herhangi bir mantığı görmezden geldi. Boğalar çöktü ve güncellenen düşüşler trader’ları toplu olarak pozisyonlarını kapatmaya zorladı ve bu da paniği körükledi.

Panik bu hafta sadece kripto piyasası için değil. Borsalar da çok yıllı en düşük seviyelere geriledi; ABD ve Avrupa endeksleri 30 yılı aşkın bir süredir en kötü düşüşlerini yaşadı. Tüm bu ekonomik korkunun tetik noktası, Çin’de başlayan ve Avrupa, Güney Kore, İran ve diğer bölgelere yayılan koronavirüs salgınıdır. Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki fiyat savaşının da etkisi oldu, çünkü petrol fiyatları 1991’de Körfez Savaşı’ndan bu yana en büyük tek günlük düşüş olan Pazartesi günü % 30 düştü.

Kripto piyasası ekonomik şoktan kayıtsız kalamadı ve bu hafta değerinin yarısını kaybetti ve 140 milyar doların altına düştü. Sadece son 24 yılda 90 milyar doları aştı.

Kripto Alanında Sırada Ne Var?

Bitcoin, daha önce burada ve orada vahşi bir uçuculuk spazmı göstermiş olsa da, bizi hiç şaşırtmadı. Bu gibi durumlarda kısa vadeli bir tahminde bulunmak saçmadır, ancak küresel ekonominin yeniden yoluna girdiğinde veya geri döndüğünde canlanmalı.

Dün, BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin’in 3.000 dolarlık bölgeyi tekrar ziyaret edeceğine inanmadığını ve “maksimum acı muhtemelen 6.000 ila 7.000 dolar arasında bir yerde olduğunu” söyledi. Kimse buna inanmadı ama bu oldu. Ayılar çok güçlüydü. Bitcoin’in günlük işlem hacmi Coinmarketcap’ta yeni tarihi zirvelere ulaştı ve neredeyse 69 milyar dolara ulaştı.

Bu deliliğe dayanabilecek tek önemli varlık, geçen hafta sadece% 5 kaybetmiş olan altındı. Bu Peter Schiff’i memnun edecekti, ama sadece şimdilik.

Yazar : Nilhan Tunç

Yorum Yap