Bitcoin blockchain teknolojisi: Graftroot?

 Bitcoin blockchain teknolojisi: Graftroot?

Graftroot, Bitcoin blockchain uygulamasının ek çoklu görüntüleme işlevselliğine izin veren yumuşak çatallı bir güncellemesidir

Graftroot, Bitcoin blockchain uygulamasında, çoklu çoklu işlevsellik sağlayan ve gelecekteki koşulların önceden tasarlanmış parametrelere dayalı olarak karşılanmasına izin veren yumuşak çatallı bir güncellemedir. Bu akıllı sözleşmelere benziyorsa, bunun nedeni, aslında, tanımladığım şeydir.

Bu teknolojinin düzgün çalışması için Schnorr imzalarının Taproot’un yanı sıra önceden uygulanması gerekir. Graftroot, kullanıcılara işlemi harcayabilme yetkisi vererek Taproot’u temel alır.

Ayrıca, bu makalede açıklandığı gibi , Schnorr Graftroot için kritiktir ve Bitcoin’in gizliliği için son derece güçlüdür, çünkü kullanıcıların çoklu günlük işlemler ve hatta günlük normal işlemlere benzeyen karmaşık para birleştirme işlemleri oluşturmasına izin verir. Bu, zincir analiz şirketlerinin işlemlerde madeni paraların gelen / giden akışlarını analiz etmelerini zorlaştırır.

Graftroot ile, multisig katılımcıları kendi yerlerinde kullanmak istedikleri senaryoları imzalayabilirler, bu da daha fazla yer tasarrufu sağlayan bir blok zincir veya MAST yaratır.

Basitçe söylemek gerekirse, MAST, Merkle Ağaçlarını – belirli bir veri kümesinin bazı bilgilerini kümenin tamamını göstermeden kanıtlama yeteneği – kullanıcıya izin vererek işlemlere mantık ekleyen AST’ler (veya soyut sözdizimi ağaçları) ile birleştiren bir veri yapısıdır. bir programı kendi bölümlerine ayırmak.

İmzalarını birleştirerek, geliştiriciler blockchain alanını daha iyi kullanıyorlar. Bu teknoloji olmadan, Bitcoin multisig işlemleri esasen çok daha fazla yer kaplar, çünkü imzalar bir araya getirilemez ve mantık sadece bir işleme eklenemez.

Graftroot nasıl çalışır?

Bitcoin geliştiricisi Greg Maxwell’in BIP teklifine göre, Graftroot aşağıdaki gibi çalışıyor:

  • “Graftroot ile katılımcılar tıpkı Taproot’ta olduğu gibi bir eşik anahtarı oluşturuyor. Herhangi bir zamanda, bu komut dosyasını (ve yalnızca komut dosyasını) Taproot anahtarlarıyla imzalayarak ve bu heyeti seçtikleri kişilerle paylaşarak bir yedek komut dosyasına imzalama yeteneklerini devredebilirler. Daha sonra, parayı harcamanın zamanı geldiğinde, imzalayanlar mevcut değilse ve komut dosyasının kullanılması gerekiyorsa, kurtarıcı taraf komut dosyasını tatmin etmek için gerekli olan her şeyi yapar (örn. Kendi imzalarını ve zaman saatlerini sağlar) ve bu bilgileri sunar imzalayan kişinin senaryo imzasıyla birlikte. ”

Sonuç olarak, tek bir alternatife izin vermek yerine, sınırsız sayıda alternatif sunulabilir. Hepsi tek bir alternatife eşit verimlilikle yürütülür ve sayı ek yük olmadan gizlenir. Mevcut madeni paralar için, taşımaya gerek kalmadan alternatifler de sağlanabilir – hareket, sadece anahtarları değiştirerek alternatifleri kullanma yeteneğini yok etmek için gereklidir.

Graftroot ile ilgili herhangi bir sorun var mı?

Çoğu teknolojide olduğu gibi, her yeni gelişmenin her zaman bir dezavantajı vardır. Graftroot’un bir dezavantajı, imzalı komut dosyasının işlemi kullanmak için güvenli bir şekilde saklanması gerektiğidir. UTXO’nun sahibi, komut dosyasının kısıtlamalarını atlayarak istedikleri zaman yeni bir imzayı yeniden yayınlayabileceğinden, kullanıcıların anahtarın yeniden kullanılmasına da çok dikkat etmeleri gerekir.

Yine de, Graftroot ile bazı sınırlamalar olsa da, Bitcoin ağına işlevsellik ve ölçeklenebilirlik açısından getirdiği gelişmeler, en azından benim düşünceme göre, denemeye değer. İşlemlere ekstra mantık ekleyebilirsek ve aynı zamanda blok boyutunu arttırmazsak, bu Bitcoin için büyük bir başarı olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap