Bitcoin Borsaları Mevduatları Devre Dışı Bırakırken Hintli Kripto Yatırımcıları Panik Modunda

 Bitcoin Borsaları Mevduatları Devre Dışı Bırakırken Hintli Kripto Yatırımcıları Panik Modunda

Raporlara göre, iki büyük Hint kripto para borsası, popüler bir ödeme yöntemi aracılığıyla mevduatları durdurdu ve Bitcoin’in muazzam popülaritesine rağmen düzenleyici kesinliğin hala eksik olduğu bir ülkede endişeye neden oldu.

Haber kaynakları, Hint kripto borsaları WazirX ve CoinSwitch Kuber’in kripto para birimleri satın almak amacıyla Birleşik Ödeme Arayüzü (UPI) kullanarak rupi mevduatlarını devre dışı bıraktığını açıkladı.

UPI, Hindistan’da merkez bankası tarafından düzenlenen ve yaygın olarak kullanılan bir gerçek zamanlı ödeme sistemidir. UPI işlemlerinin toplam değeri geçen mali yılda 1 trilyon doları aştı.

Önerilen Okuma | Astronot 1. NFT’yi Başlattı, Ukrayna’nın Rusya ile Savaşmasına Yardımcı Olmak İçin 500.000 Dolar Artırdı

Endişeli kullanıcılara yanıt olarak iki borsa, arayüz üzerinden para çekmeye devam edebileceklerini belirtti.

Coinswitch Kuber bir tweet’te şunları kaydetti:

“UPI depozitosu şu anda tüm kullanıcılar için devre dışı, ancak mümkün olan en kısa sürede geri yüklemeye çalışıyoruz. Lütfen sabırlı olun.”

Finansal İstikrara İlişkin Endişeler

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, finansal istikrar tehlikeleriyle ilgili endişeler nedeniyle merkez bankası tarafından onaylanan bir önlemle kripto para birimlerini düzenleyen bir mevzuat geliştirmek için yıllarını harcadı, ancak kripto para gelirlerini vergilendirmeye yönelik yakın tarihli bir karar, yetkililerin onayını gösteriyor.

CoinGecko verileri, son 24 saatte yaklaşık 140 milyon dolarlık işlem gerçekleştiren ilk üç Hint kripto borsasını gösteriyor.

Perşembe günkü eylemler, banka transferlerini kolaylaştıran devlet destekli UPI sisteminin operatörü olan Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu’nun geçen hafta yaptığı ve herhangi bir kripto para birimi değişimi tarafından kullanımı hakkında bilgisi olmadığını belirttiği tek satırlık bir açıklamayı takip ediyor.

Günlük grafikte BTC toplam piyasa değeri 785,16 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com

Hintli Kripto Yatırımcıları Yükselişte

Hindistan’da dijital para birimi son derece popüler. Hint kripto para birimi yatırımları geçen yıl popülaritesini artırdı ve milyarlarca dolarlık bir pazara ulaştı. Ülkede yaklaşık 15 ila 20 milyon insan kripto para birimine sahip.

Bununla birlikte, ülkede yasal netlik eksik: Hindistan’ın merkez bankası daha önce kripto para birimini yasaklamayı önerdi, ancak milletvekilleri Şubat ayında dijital varlıklardan elde edilen kârlara %30 vergi çıkardı.

Bazı kaynaklar, yeni düzenlemenin ardından ticaret hacminin hızla düştüğünü ve Hindistan’ın en büyük borsası olan WazirX’in hacminin %71 düştüğünü söyledi.

Önerilen Okuma | Mastercard Dosyaları 15 Metaverse Ve NFT Ticari Marka Uygulamaları – ‘Paha biçilmez’ Bir Hareket mi?

Hüsrana uğramış

Borsa, ICICI Bank ve HDFC Bank dahil olmak üzere büyük bankaların çoğunluğunun ödeme ağ geçitlerini kabul etmediğinden, yatırımcılar Twitter’daki hayal kırıklıklarından yakındılar.

“Hiçbir bilgi vermeden INR depozitosunu devre dışı bıraktınız. Bir Twitter kullanıcısı olan Avijit Debnath, sosyal medya ağı aracılığıyla değişimi teşvik etti.

10 milyondan fazla müşterisi olan bir başka büyük kripto para borsası olan CoinDCX, benzer şekilde sadece banka havalelerini kabul etti, ancak minimum 3.000 depozito talep etti.

15 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu iddia eden CoinSwitch, Reuters’in yorum talebine hemen tepki vermedi. Ek olarak, NPCI da yanıt vermedi.

Daily Express’ten öne çıkan görsel, TradingView.com


Yorum Yap