Bitcoin, Federal Rezerv’in 22 Yıldaki En Büyük Faiz Artışının Ardından Düşüyor ⋆ ZyCrypto

 Bitcoin, Federal Rezerv’in 22 Yıldaki En Büyük Faiz Artışının Ardından Düşüyor ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

Bitcoin fiyatı, Pazartesi günü haftaya sefil bir açılıştan sonra 4 Mayıs Çarşamba günü yükselmeyi başardı. ABD Merkez Bankası’nın 2000 yılından bu yana ilk kez faiz oranlarını %0,5 artırma kararının ardından kripto para, hisse senetleriyle birlikte geri döndü.

Fed, Kaçak Enflasyona Karşı En Büyük Mücadelesine Başladı

Federal Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri, federal fon oranı hedefini 50 baza yükseltmek için oy kullandı ve göstergeyi %0,75 ile %1 aralığına getirdi. Özellikle, bu 2018’den bu yana ilk yukarı yönlü ayarlamadır.

Fed Başkanı Jerome H. Powell, Nisan ayı sonlarında Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ev sahipliğinde düzenlenen bir panelde 50 baz puanlık bir artışa işaret etti. Bu nedenle, Çarşamba günkü karar birçok kişi tarafından büyük ölçüde bekleniyordu.

Fed’in agresif para politikası, Mart ayında %8,5’e fırlayan ve kırk yılın en yüksek seviyesi olan yaygın enflasyonu iyileştirmeyi amaçlıyor. “Enflasyon çok yüksek ve neden olduğu zorluğu anlıyoruz. Powell, duyurunun ardından düzenlediği basın toplantısında, onu geri getirmek için hızla hareket ediyoruz” dedi.

Federal Rezerv, COVID-19 salgını vurdukça ekonomiyi desteklemek için Mart 2020’de faiz oranlarını sıfıra indirdi. Ekonomistlerden gelen ağır eleştirilere rağmen, Fed bu yılın başlarına kadar oradaki oranları korudu. Bu, Fed’in Mayıs 2000’den bu yana ilk kez tek bir toplantıda faiz oranlarını yarım puan artırdığını gösteriyor.

Reklam &nbsp &nbsp

ABD merkez bankası, kısmen Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısının yarattığı ekonomik belirsizlik ve Çin’deki yeni karantinalar nedeniyle daha şahin bir duruş sergiledi. Ancak Powell, yakın gelecekte daha agresif bir 75 baz puanlık artış olasılığını dışladı.

Açıklamada, Fed ayrıca bilançosundaki Hazine bonolarını önümüzdeki üç ayda bir 35 milyar dolar azaltmaya başlayacağını ve ardından Eylül ayından itibaren ayda 60 milyar dolara çıkaracağını belirtti. Ayrıca 1 Haziran’da ipoteğe dayalı menkul kıymetleri satmaya başlayacak. Bu hareket, yaygın olarak niceliksel sıkılaştırma olarak bilinir ve basit bir ifadeyle, Fed’in ekonomiden para çekmeyi düşündüğü anlamına gelir.

Kripto para piyasası, FOMC toplantısının yayınlanmasına kadar son aşamada yükseldi ve Fed’in faiz artırımını açıklamasının ardından sabit kaldı. En iyi iki kripto para birimi olan bitcoin ve ethereum gün içinde sırasıyla %6,1 ve %6,9 değer kazandı.

İlk 20 dijital varlık arasında Cardano (ADA), Avalanche (AVAX) ve Tron (TRX) da FOMC toplantısından sonra ılımlı kazançlar elde etti.

Toplamda, toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %5,9 düşerek 1,2 trilyon dolar oldu.


Yorum Yap