Bitcoin, Fed’in FOMC Toplantısında Faiz Oranlarını Artırmasının Ardından Düştü

 Bitcoin, Fed’in FOMC Toplantısında Faiz Oranlarını Artırmasının Ardından Düştü

Federal Rezerv, ABD’deki enflasyonist baskıyı gidermek için aylarca söz verdikten sonra 2018’den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırdı. 25 baz puanlık ılımlı bir artış olan artışın hemen ardından Bitcoin tekrar 40.000 doların altına düştü.

  • Çarşamba günü Federal Açık Piyasalar Komitesi toplantısında, Fed alıntı Tedarik zinciri zorlukları ve Ukrayna’daki yeni savaş bağlamında enflasyona ilişkin artan endişe, bu hamlenin gerekçesi olarak gösteriliyor.
  • Özellikle Fed, Rusya’daki Ukrayna ihtilafının daha yüksek enflasyona ve daha yavaş GSYİH’ya yol açacağına inanıyor.
  • Yıllık enflasyon Ekim ayından bu yana her ay artıyor ve geçen ay %7,9 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Mart ayının başlarında, bir Wharton profesörü Fed’i ABD dolarını korumak için bu tür enflasyonu ele almaya çağırdı.
  • Genellikle bir enflasyon riskinden korunma veya “dijital altın” olarak anılan Bitcoin, hemen haberlere düştü. Toplantıdan önce 40.400 doların üzerinde işlem gören fiyatı, yazı yazılırken 39.849 dolara düştü.
  • DOW endüstriyel ortalaması, NASDAQ ve S&P500 de parçalanmış Faiz artırımı duyurusunun ardından Salı gününden itibaren büyük kazançlar elde etti.
  • Fed’e göre, Komite ayrıca “gelecek bir toplantıda Hazine menkul kıymetleri ve ajans borcu ve ajans ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini azaltmaya başlamayı bekliyor”. Bu yıl için daha birçok faiz artırımının planlandığı bildiriliyor.
  • %0,25’lik artış, 8’e karşı 1 oyla onaylandı ve bir üye %0,5’lik daha da büyük bir artış için bastırdı.
  • Başkan Jerome Powell, takip eden bir basın toplantısında, “Federal fon oranının uygun seviyesinin medyan projeksiyonu bu yılın sonunda %1.9’dur” dedi.
Bitcoin / USD. Kaynak: TradingView
ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu)

Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kayıt olmak ve ilk ay Binance Vadeli İşlemlerinde 100$ ücretsiz ve %10 indirimli ücret almak için bu bağlantıyı kullanın (şartlar).

PrimeXBT Özel Teklifi: Kaydolmak ve depozitolarınızdan 7,000$’a varan PATATO50 kodunu girmek için bu bağlantıyı kullanın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap