Bitcoin Hashrate Yeni Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yükseldi, Fiyat Takip Edecek

 Bitcoin Hashrate Yeni Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yükseldi, Fiyat Takip Edecek

Federal Rezerv’in yarım puanlık zammı takip eden gün Bitcoin 40 bin dolara sıçrarken, yükselişteki bir diğer rakam da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 221 EH/s’ye ulaşan hash oranı.

Bitcoin gün içinde %6 tırmandı ve 40 bin$ civarında işlem gördü | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

Bitcoin, Hash Oranı ve Fiyatı

Hash Rate, Bitcoin ağının blok zincirindeki işlemleri onaylayan ve işleyen matematiksel işlemleri yürütmek için kullanılan hesaplama gücü ve hızının ölçüm birimidir. Bu nedenle Hash Rate, bitcoin madenciliğinin küresel aktivitesini yan yana artan veya azalan yansıtabilir.

Bitcoin fiyatı ve Hash Rate ölçüsünün birbiriyle ilişkili olduğuna inanılıyor. Hash Rate ne kadar yüksek olursa, ağ o kadar sağlıklı ve güvenli olur ve bu da fiyatın artmasına neden olabilir. Ancak bu bir garanti değildir çünkü makroekonomik belirsizlik, ticari değerinin geleceğine hükmedebilecek önemli bir faktördür.

Ayrıca, birçok madenci, Bitcoin değerinin Hash Rate üzerinde bir etkisi olduğunu ve madenciler ağa katılıp katılmadıkları için o anın karlılığına bağlı olarak bunun tam tersi olmadığını iddia ediyor.

Hash Oranı ve Aynı Anda Artma Zorluğu

Sadece bir hafta önce, Bitcoin zorluğu 733.824 blok yüksekliğine ulaştıktan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 29.79 trilyona ulaştı. En son Arcane Research haftalık raporunun belirttiği gibi, algoritma blok üretimini istenen seviyeye düşürmek için bu zorluk ayarını yaptı ve şimdi bitcoin madenciliği yapmak hiç bu kadar zor olmamıştı.

Bir sonraki ayarlama sırasında zorluğun önümüzdeki hafta %0.07 oranında düşmesi bekleniyordu. Bununla birlikte, aynı Arcane raporu, zorluktaki bu artışın, çevrimiçi hale gelen yeni hash hızındaki artışa engel olmadığını belirtiyor. Bu, bir sonraki ayarlamanın “zorluğu daha da yukarı doğru iterek” başka bir artışa dönüşebileceği anlamına gelir.

Mart ve Nisan, Bitcoin Hash Rate için yavaş aylar olmasına rağmen, şimdi hızını artırdı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 221 EH/s’ye yükseldi.

İlgili Okuma | Analistler Madencilik Zorluğunun Artmasını Beklerken Bitcoin Hash Oranı Geçen Haftadan Bu Yana %15 Arttı

Bitcoin Hash Rate 221 EH/s’ye kadar | Kaynak: Arcane Araştırma Haftalık Raporu

İstenen blok üretim seviyesi saatte 6 blok, ancak bir hafta önce Hash Rate’deki artış, saatte 6.45 blok gibi hızlı bir blok üretim hızına dönüştü.

Arcane Research verileri ayrıca Bitcoin’in günlük işlem ücretlerinde %7’lik bir artış olduğunu ve bir haftada 391.634 $’dan 420.435 $’a çıktığını bildiriyor. Bununla birlikte, Ethereum, geçen hafta sonu tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 117 milyon dolarlık tüm zamanların iki katı olan 231 milyon dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüksek günlük işlem ücretleri arenasında liderliğini sürdürüyor.

Bu, Yuga Labs’ın artan alıcı faaliyetleri göz önüne alındığında büyük miktarda gaz talep eden 55.000 NFT’yi basmasının bir sonucu olarak gerçekleşti. Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunu, Bitcoin’in günlük ücretlerdeki %7’lik artışını gölgede bırakıyor.

Kaynak: Arcane Araştırma Haftalık Raporu

Bu aynı zamanda Ether madencilerinin bir yıldan fazla bir süredir Bitcoin’e kıyasla daha yüksek kazanç elde ettiğini de vurguluyor.

Arcane Research, “Bitcoin işlem ücretleri 2021 yazından bu yana çok küçük, madenci gelirlerinin yalnızca %1’ini oluşturuyor, geri kalanı blok sübvansiyonundan geliyor” diye açıklıyor ve Ether madencilerinin yüksek gaz ücretleri nedeniyle daha yüksek kârlılık bulduklarını da sözlerine ekledi. , kazançları da daha değişken olmasına rağmen.

İlgili Okuma | Volatilite 18 Ayın En Düşük Seviyesine Düştüğünden Bitcoin %10 Artış Görebilir


Yorum Yap