Bitcoin Korkusu ve Açgözlülük Endeksi, BTC’nin 34K $’a Düşmesiyle “Aşırı Korku”nun Derinlerinde

 Bitcoin Korkusu ve Açgözlülük Endeksi, BTC’nin 34K $’a Düşmesiyle “Aşırı Korku”nun Derinlerinde

Bitcoin’in fiyatı değer kaybetmeye devam ederken, popüler Korku ve Açgözlülük Endeksi bir kez daha aşırı korku bölgesine düştü. Aslında, metrik, varlığın fiyatının 33.000 dolara düştüğü Ocak ayının sonundan bu yana bu kadar kötü bir durumda olmamıştı.

Korku Devralır

Mart ayının sonundan bu yana, birincil kripto para biriminin etrafındaki manzara oldukça düşüşe geçti. Bitcoin o noktada 50.000 dolara yakındı ancak başarısız oldu ve yavaş yavaş değer kaybetmeye başladı. Sadece Nisan ayında BTC 10.000 dolardan fazla değer kaybetti ve ayı 40.000 doların altında kapattı.

May da şu ana kadar iyi gitmiyor. Bitcoin, Fed’in faiz oranlarını 75 yerine 50 baz puan artıracağını söylediği son FOMC toplantısının ardından 40.000 dolara sıçradı, ancak bu kısa sürdü.

Kısa bir süre sonra, kripto para birimi 36.000 doların altına düştü ve durum son 24 saat içinde Ocak ayının sonundan bu yana en düşük fiyat noktası olan yaklaşık 34.000 dolara düştüğünde daha da kötüleşti.

Beklendiği gibi, bu şiddetli fiyat düşüşü, Bitcoin Fear ve Green Index tarafından gösterilen genel piyasa duyarlılığında bir değişikliğe neden oldu. Topluluk sosyal medya gönderilerini, anketleri, oynaklığı, işlem hacmini vb. inceleyerek varlığa yönelik genel duyguları belirler. Ölçüm, 0’dan (aşırı korku) 100’e (aşırı açgözlülük) kadar nihai sonuçları gösterir.

Nisan ortasından beri bir korku bölgesindeydi, ancak son fiyat düşüşleri onu aşırı korkuya sürükledi. Aslında, şu anda 18’i gösteren Endeks, yukarıda bahsedilen Ocak ayı sonundaki düşüşten bu yana en düşük konumunda.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: alternatif.me

Satışın Arkasındaki Balinalar?

Perakende yatırımcılar tipik olarak daha duygusal tepki veren ve satışlar sırasında varlıklarını elden çıkaranlar olsa da, CryptoQuant veri bu sefer biraz farklı bir hikaye gösteriyor.

Analitik kaynağının son araştırması, borsalara 10 ila 10.000 BTC gönderen daha büyük oyuncuların ve balinaların sayısının 0,01 BTC’den 10 BTC’ye kadar para yatıran küçük yatırımcılardan daha önemli olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle CryptoQuant, balinaların “borsada açık bir pozisyona sahip olabileceği ve kriptoda kâr elde etmenin, hisse senetlerindeki pozisyonlarını güvence altına almak için riskli varlıkları azaltmak anlamına gelebileceği” sonucuna vardı.

ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu) Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kayıt olmak ve Binance Vadeli İşlemlerinde ilk ay (şartlar) için 100$ ücretsiz ve %10 indirim almak için bu bağlantıyı kullanın.

PrimeXBT Özel Teklifi: Kaydolmak ve PATATO50 kodunu girmek için bu bağlantıyı kullanın ve depozitolarınızdan 7,000$’a kadar kazanın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap