Bitcoin Long Squeeze Geliyor mu? Fonlama Oranları Artıyor

 Bitcoin Long Squeeze Geliyor mu?  Fonlama Oranları Artıyor

Zincir üstü veriler, Bitcoin fonlama oranlarının tekrar bir artış gözlemlediğini gösteriyor ve bu da kripto için başka bir uzun süreli sıkışmanın olabileceğini gösteriyor.

Bitcoin Fon Oranları Nispeten Yüksek Pozitif Değer Gösteriyor

Bir CryptoQaunt’ta bir analist tarafından açıklandığı gibi İletimevcut pozitif fonlama oranları, fiyatın yakında bir düşüş gözlemleyebileceği anlamına gelebilir.

“Fonlama oranı”, Bitcoin vadeli işlem tüccarlarının birbirlerine ödediği periyodik ücreti ölçen bir göstergedir.

Bu metriğin değeri sıfırdan büyük olduğunda, uzun tüccarlar şu anda pozisyonlarını korumak için kısa yatırımcılara prim ödüyor demektir. Dolayısıyla bu eğilim, çoğunluk hissiyatının şu anda yükselişte olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, göstergenin negatif değerleri, şu anda şortların uzunlara ödeme yapması nedeniyle düşüş eğiliminin daha baskın olduğunu ima ediyor.

Şimdi, 2022 yılında şimdiye kadar Bitcoin fonlama oranlarındaki (72 saatlik MA) eğilimi gösteren bir grafik:

Görünüşe göre metriğin değeri son zamanlarda arttı | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, miktar, Bitcoin fonlama oranlarının son birkaç ayda zirveye ulaştığı noktaları işaretledi.

Göreceli olarak yüksek pozitif fonlama oranlarının gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra, kripto fiyatının dik bir düşüş gözlemlediği görülüyor.

İlgili Okuma | Beş Aylık Korku: Bitcoin Katliamı Ne Zaman Bitecek?

Uzun bir sıkıştırma, uzun tasfiyelerin bir araya geldiği toplu bir kaldıraç boşaltma olayıdır. Böyle bir sıkma, fiyatı keskin bir şekilde aşağı çekebilir ve yukarıdaki örnekler bu sıkışıklığın damgasını vurmuş gibi görünüyor.

Aksine, kısa bir sıkma fiyatı yükseltebilir. Bu nedenle analist, fiyatın herhangi bir gerçek iyileşme gözlemlemesi gerekiyorsa, Bitcoin piyasasının negatif fonlama oranları gerektireceğini savunuyor.

Bununla birlikte, vadeli işlemler piyasasına şu anda uzun vadeli işlemler hakim olduğundan, fonlama oranını düşürmek ve kısa vadelileri yığmak için uzun süreli bir sıkışıklığın olması gerekecektir.

İlgili Okuma | Bitcoin Kurumsal Çıkışları Bir Yılın En Yüksek Seviyelerine Yakın, Daha Fazla Olumsuzluk Geliyor mu?

Ancak bununla birlikte, kripto fiyatı da yılın başlarındaki örneklerde olduğu gibi başka bir düşüş yaşayabilir.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %1 düşüşle 39,5 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %15 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

BTC fiyatı son yirmi dört saat içinde keskin bir yükseliş görmüş gibi görünüyor | Kaynak: TradngView’da BTCUSD

Bitcoin aylardır mücadele ediyor ve fiyat son zamanlarda 40 bin dolar seviyesinin altında kaldığı için herhangi bir gerçek toparlanma belirtisi göstermedi.

Unsplash.com’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, CryptoQuant.com


Yorum Yap