Bitcoin SOPR, Piyasayı En Alt Noktaya Yakın Bir Yerde Önermiyor

 Bitcoin SOPR, Piyasayı En Alt Noktaya Yakın Bir Yerde Önermiyor

Zincir üstü verilere göre, mevcut Bitcoin SOPR trendi, piyasanın hiçbir yerde fiyatın dibinin yakınında olmayabileceğini gösteriyor.

Bitcoin SOPR Hala “Bir” Seviyenin Üzerinde Biraz Mesafe

CryptoQuant’ta bir analistin belirttiği gibi İletiBTC SOPR, dip oluşmadan önce hareketsiz kalmanın bazı yolları olabileceğini ima ediyor.

“Harcanan çıktı kâr oranı” (veya kısaca SOPR), yatırımcıların şu anda kârda mı yoksa zararda mı satış yaptığını söyleyen bir göstergedir.

Metrik, en son hangi fiyatta hareket ettiğini görmek için zincirdeki her bir madeni paranın geçmişini değerlendirerek çalışır. Bu fiyat mevcut fiyattan (yani satış fiyatından) düşükse, madeni para kârla satıldı.

Öte yandan, son fiyatın mevcut fiyattan fazla olması, yatırımcının bu madeni para üzerinde bir kayıp gerçekleştirdiğini gösterir.

İlgili Okuma | Zincir Üstü Veriler: Bitcoin Balinaları, BTC 39k $’a Düşerken Dip’i Satın Aldı

SOPR’nin birden fazla değeri olduğunda, genel pazarın şu anda kâr ettiği anlamına gelir. Eşiğin altındaki oran değerleri ise kayıpların gerçekleştiğini ifade eder.

Şimdi, Bitcoin SOPR’deki son birkaç yıldaki eğilimi gösteren bir grafik:

Göstergenin değeri şu anda 1’in üzerinde görünüyor | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte, nicelik, trendin önemli noktalarını işaretlemiştir. Bitcoin SOPR değeri = 1 işaretinin altına düştüğünde tarihsel olarak dipler oluşmuş gibi görünüyor.

Bu “bir” seviyenin önemi, yatırımcıların bu noktada bile kırılıyor olmasıdır. Değer daha da düşer ve zararına satarlar.

İlgili Okuma | TA: Bitcoin Kayıpları Geri Aldı Ama İşte 41.5K $’ın Kazançları Önleyebilmesinin Nedeni

Kapitülasyondan sonra piyasada normalde çok fazla satıcı kalmaz, bu nedenle bu dönemlerde dip oluşur.

Şimdi, mevcut eğilime bakıldığında, Bitcoin SOPR’nin değeri şu anda 1.31 civarında görünüyor. Bu hala 1 seviyesinin biraz üzerinde, bu da yeni bir dip oluşumu gerçekleşmeden önce kripto için mağazada daha fazla olumsuzluk olabileceğini düşündürebilir.

Bununla birlikte, yılın başlarında benzer bir SOPR değerinde olduğu gibi, fiyatın burada geçici bir toparlanma görmesi de olasıdır.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %1 artışla 40,7 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %3 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

BTC’nin fiyatı son yirmi dört saat içinde artmış görünüyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD
Unsplash.com’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, CryptoQuant.com


Yorum Yap