Bitcoin STH SOPR Aralıktan Bu yana İlk Kez 1’in Üstünde Kırıldı

 Bitcoin STH SOPR Aralıktan Bu yana İlk Kez 1’in Üstünde Kırıldı

Zincir üstü veriler, Bitcoin kısa vadeli sahibi SOPR’nin Aralık 2021’den bu yana ilk kez birin üzerine çıktığını gösteriyor.

Bitcoin Kısa Vadeli Sahipleri Bir Kez Daha Kar Edecek

CryptoQuant’ta bir analistin belirttiği gibi İletiBTC STH SOPR bir kez daha “bir” engeli aştı.

“Harcanan Çıktı Kâr Oranı” (veya kısaca SOPR), şu anda satılan madeni paraların kârda mı yoksa zararda mı satıldığını bize söyleyen bir Bitcoin göstergesidir.

Metrik, en son hangi fiyatta hareket ettiğini görmek için zincirde satılan her bir madalyonun fiyat geçmişine bakarak çalışır.

Son fiyat mevcut fiyattan düşükse, madeni para kârla satılmıştır. Benzer şekilde, mevcut fiyat daha düşük olduğunda bir kayıp olur.

Bitcoin SOPR değerinin birden az olması, yatırımcıların ortalama olarak şu anda zararına satış yaptığı anlamına gelir. Öte yandan, birin üzerindeki oran değerleri, genel piyasanın şu anda kâr ettiğini ifade ediyor.

İlgili Okuma | 600 Günlük MA Destek Hattı Bitcoin’i Tekrar Bastırabilir mi?

Göstergenin değiştirilmiş bir versiyonu, yalnızca satılmadan önce 155 günden daha kısa bir süre elde tutulan madeni paraların kar oranını gösterir.

Bu tür paralar, “kısa vadeli sahipleri” olarak adlandırılan bir yatırımcı grubuna aittir. Aşağıdaki grafik, Bitcoin STH SOPR’deki (30DMA) geçen yılki eğilimi göstermektedir:

Gösterge, yakın zamanda “bir” işaretini geçmiş görünüyor | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin STH SOPR son birkaç gün içinde bir kez daha kırıldı. Bu, kısa vadeli sahiplerin geçen yılın Aralık ayından bu yana ilk kez kârla satış yapmaları.

1 çizgiye eşit SOPR’nin önemi, bir başa baş noktası olarak hareket etmesidir. İşaret, geçmişte kripto fiyatı için destek görevi gördü.

İlgili Okuma | Bitcoin Taklitleri Ders Kitabı Piyasa Duygu Döngüsü, Güven Döndüğünde Ne Olur?

Ama aynı zamanda bir kırılma noktası olması nedeniyle daha önce de direnç görevi görmüştür. İşarete ulaşmak, psikolojik olarak, daha önce zararda olan yatırımcılara paralarını “geri” almak gibi geliyor, bu yüzden bu işaretin etrafında satma eğilimindeler, dolayısıyla direnç haline geliyor.

Sadece bir ay veya önce metrik, seviyeyi yeniden test etti, ancak başarısız oldu ve geri döndü. Bitcoin STH SOPR’nin bu sefer birin üzerinde tutup tutmayacağı şimdi görülecek.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %5 düşüşle 41,2 bin dolar civarında işlem görüyor.

BTC’nin fiyatı bir miktar toparlanma gösteriyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD
Unsplash.com’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, CryptoQuant.com


Yorum Yap