Bitcoin teknolojisi: Anaç (RSK) akıllı sözleşmeleri?

 Bitcoin teknolojisi: Anaç (RSK) akıllı sözleşmeleri?

Anaç (RSK) şu anda Bitcoin blok zinciri üzerinde geliştirilmekte olan en ilginç projelerden biridir.

Özünde RSK , yan zincir teknolojisi ile Bitcoin blok zincirine bağlanan – Ethereum’a benzer – Turing-komple bir akıllı sözleşme platformudur. Daha hızlı işlemler ve daha iyi ölçeklenebilirlik özellikleri sunarak yeni kullanım senaryoları da sağlar.

RSK, başlangıçta 2014 yılında önerilen açık kaynaklı bir projedir. Beyaz kitap 2015 yılında Sergio Demian Lerner tarafından resmen yazılmıştır. Proje, Ocak 2018’in başında ilk Bambu ana ağının başlatılmasının ardından aşamalar halinde yayınlanmaktadır.

Akıllı sözleşmelerle desteklenen bir blockchain

Bitcoin ile rekabet etmek yerine RSK, çekirdek Bitcoin blok zincirini geliştirmeyi hedefliyor. Amaç, Bitcoin kullanıcılarının, geliştirilmesi, kullanımı ve etkileşimi kolay akıllı sözleşmelerin keyfini çıkarmasına izin vermektir.

RSK’daki ekip, basit akıllı sözleşmelerden daha büyük bir şey üzerinde çalışıyor. RSK akıllı sözleşmeleri üzerine inşa edilmiş ve AWS benzeri hizmetlerin geliştirme topluluğu tarafından tek bir belirteç olan RIF belirteci (Anaç Altyapı Çerçevesi) kullanılarak oluşturulmasına ve kullanılmasına olanak tanıyan bir altyapı çerçevesi üzerinde çalışıyorlar. Ağın kendisine RIFOS denir.

RIFOS, birçok nedenden ötürü tüm blockchain ekosistemi için oyun değiştiriyor. Geliştiriciler, veri depolama, ad çözümlemesi, ödemeler ve ödemeler için (Lumino Payments Protocol adı verilen şirket içi Lightning ağını kullanarak) hazır hizmetler tüketerek uygulamaları BTC’nin üzerine dağıtabilecekler. RIFOS’un ana özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Merkezi olmayan altyapı hizmetleri tek bir belirteç kullanacaktır – RIF
  • Geliştirme yığını, bu hizmetlerin sağlayıcısı olmak isteyen herkese açık olacak
  • Tüm bileşenler RSK Akıllı Protokolü üzerine entegre edilmiştir ve Bitcoin Ağının güvenliği ile korunacaktır
  • Akıllı sözleşme motoru Ethereum uyumlu olacak, yani uygulamanızı minimum taşıma işi ile RIFOS’a taşıyabilirsiniz

 

RIFOS, geliştiricilerin (DNS sistemi gibi) hizmetler oluşturmasına ve ardından bu hizmetleri geliştirme sürelerini hızlandırmak ve maliyetlerini azaltmak için kullanabilen dApp geliştiricilerine sağlıyor.

RIF: Topluluk güdümlü token

Fiyat açısından, RIF Bitcoin’e karşı düşük performans gösteriyor. Bitfinex’te işlem görmeye başladığından beri, Bitcoin’e karşı değerinin% 90’ına yakınını kaybetti.

Temel olarak, büyümek için çok yer var. Token dinamiğine baktığımızda, güçlü bir kullanım örneği var, bu yüzden proje çıkarsa, RIF’in fiyatının da aynı şeyi yaptığını görebilirdik.

Hizmetlerin tüketimi RIF belirteci kullanılarak ödenecektir. Bu, ileriye doğru büyük bir adım çünkü geliştiricilerin kullandıkları her hizmet için 10 farklı jeton tutmaları ve lojistik yapmaları gerekmiyor.

Örneğin, tipik bir AI dApp bir AI bilgi işlem motoru (SingularityNET gibi), merkezi olmayan bir veritabanı (Ethereum veya Bluzelle gibi), merkezi olmayan bir dizin (Grafik gibi) ve bir depolama katmanı (IPFS gibi) kullanır. Geliştiricinin bu hizmetlerin her bir tokenini tutması ve buna göre ödeme yapması gerekir.

RIFOS’ta bu hizmetleri kullanmaya devam edebilirler, ancak bunun yerine RIF ile hepsini ödeyebilirler. Tüm hizmetler, ağı en büyük PoW madencileri topluluğuyla koruyan BTC blok zincirinin üzerinde çalışacak.

RSK paraları nane yapmaz. Bunun yerine, mevcut veya yeni Bitcoin madencilerini, RSK ağına katılırlarsa birleştirme madenciliği yoluyla ödüllendirir. Bu şekilde ağ, Bitcoin ile aynı güvenliği sağlayabilir (çift harcama önleme ve yerleşim kesinliği dahil).

Esasen, RIF jetonu, RSK Akıllı Protokolü üzerine inşa edilen tüm RIFOS hizmetlerini tüketmek için kullanılır. RSK tanıtım belgesinde belirtildiği gibi :

  • “Özet olarak, üçüncü taraf geliştiricilerin bu arayüzleri kullanmasını ve RIFOS ekosistemine yeni bileşenler eklemesini sağlayan ilgili API dokümanlarıyla birlikte bir dizi protokolden oluşan açık bir standart altyapı çerçevesi oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu açık standart çerçeve, protokolün nasıl çalışması gerektiğine dair bir kavram kanıtını temsil edecek bir başlangıç ​​çalışma altyapısı hizmeti içerecektir. ”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap