Bitcoin Temiz Enerjinin Geleceği İçin Neden Anahtar Olabilir?

 Bitcoin Temiz Enerjinin Geleceği İçin Neden Anahtar Olabilir?

Son zamanlarda Bitcoin’in çevre üzerindeki etkisi hakkında çok şey söylendi. Ana akım medya bilhassa BTC’nin fikir birliği mekanizmasını (Proof-of-Work) gezegenin geleceği için potansiyel bir tehlike ilan etmeye hevesli.

Bir Beyaz kağıt Square ve ARK Invest tarafından “Bitcoin Temiz Enerji Girişimi” nin bir parçası olarak yayınlanan, bunun tam tersini ortaya koyuyor ve Bitcoin’in aslında “yenilenebilir enerjinin geleceğinin temel itici gücü” olduğunu savunuyor. Araştırma raporu, yenilenebilir enerji ile birlikte Bitcoin madenciliğinin bir “enerji geçişini” kolaylaştırdığını iddia ediyor.

Böylelikle enerji varlığı sahipleri, esnek bir elektrik şebekesi işleten “yarının bitcoin madencileri” haline gelebilir. BTC madencileri, bu yeni enerji modelini sürdürebilecek belirli özelliklere sahiptir. Birincisi, madenciler, White Paper’ın iddia ettiği gibi “esnek ve kolayca kesilebilir bir yüke” sahip coğrafi olarak agnostiktirler.

Bu nedenle, temiz enerji sektörünün temel zorluklarıyla yüzleşmeye uygun “benzersiz enerji alıcılarıdır”: talep arttığında düşük üretim ve aralıklılık. Araştırma şunları iddia ediyor:

Bitcoin madencileri ise yenilenebilir enerji ve depolama için ideal bir tamamlayıcı teknolojidir. Üretimi hem depolama hem de madencilerle birleştirmek, tek başına bina üretimi ve depolamadan daha iyi bir genel değer teklifi sunar.

Bitcoin En Temiz Ve En Ucuz Enerjiden Yararlanıyor

Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti (LCOE), güneş ve rüzgar için bir tür enerji üretmenin ne kadar pahalı olduğunu ölçmek için kullanılan metrik kullanım, son on yılda bir düşüş gördü. Beyaz kitap, güneş enerjisi maliyetinin% 90 ve rüzgarın% 71 düştüğünü iddia ediyor. Bu nedenle, dış etkenler (sübvansiyonlar gibi) olmaksızın maliyet, sırasıyla KWh başına yaklaşık 3 ila 4 sent ve KWh başına 2 ila 5 senttir.

Bitcoin BTC BTCUSD
Kaynak: Bitcoin Temiz Enerji Girişimi Memorandumu

Buna karşılık, fosil enerji için aynı metrik (LCOE), kömür ve doğal gaz için KWh başına 5 ila 7 senttir. Araştırma şunları ekliyor:Güneş ve rüzgar artık en düşük maliyetli ve en çok ölçeklenebilir. Dahası, zamanla daha uygun fiyatlı olmaya devam edeceklerine inanıyoruz.

Bitcoin madenciliği, bu daha temiz ve en ucuz enerji kaynaklarını kullanan “tamamlayıcı” bir teknoloji olabilir. Beyaz kağıda göre yukarıdakilerin enerji depolama yöntemleriyle birleşimi, temiz enerji projelerinin yatırımcılar için faydalarla birlikte “kârlı bölgeye” göç etmesine yol açabilir.

Ayrıca, güneş ve rüzgar projeleri oluşturmak için daha fazla esneklik. BTC madenciliği ile sürdürülebilir, “ara bağlantı çalışmaları tamamlandığında” ana enerji şebekesi ile entegrasyonlarını keşfedebilirler. Bu tür enerji kaynakları, enerji şebekesine “hazır fazlalık” sağlayan “kara kuğu olaylarında” dirençli olabilir.

Madenciler, “sınırsız iştahları” nedeniyle bu “fazla” enerjiyi emebilirken, örneğin Lityum-İyon bazlı bir depolama, gün boyunca tüketicinin talebini karşılama kapasitesini koruyabilir. Uzun vadede, Beyaz Kitap, elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte elektrik arzına daha fazla ihtiyaç duyulacağı bir senaryo öngörüyor.

Square ve ARK Invest tarafından sunulan model, güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarının kullanımını artırabilir. Aynı zamanda, BTC madencilik endüstrisini çok “büyük” ve daha yeşil bir sektöre dönüştürmek. Madenciler olmadan, araştırma, fiyatların talebi karşılamak için artırılması gerekmeden önce şebeke gücünün yalnızca% 40’ını tahmin ediyor. Tersi durum daha karlı ve sürdürülebilirdir:

Bununla birlikte, bir güneş sistemine entegre bitcoin madenciliği ile, enerji sağlayıcıları – ister kamu hizmetleri ister bağımsız kuruluşlar – elektrik fiyatları ile bitcoin fiyatları arasındaki arbitrajı oynama ve potansiyel olarak “fazla” güneş enerjisini satma ve neredeyse tüm şebeke gücünü tedarik etme yeteneğine sahip olacaktır. karlılığı düşürmeden talepler.

Bitcoin BTC BTCUSD
Kaynak: Bitcoin Temiz Enerji Girişimi Memorandumu

BTC günlük grafikte% 1.8 kayıpla 55.394,97 $ ‘dan işlem görüyor. Haftalık ve aylık grafikte, BTC sırasıyla% 12.9 ve% 3.8’lik bir kayba sahip. Piyasa değeri 1,3 Trilyon Dolardır.

Bitcoin BTC BTCUSD
Günlük grafikte küçük kayıplarla BTC. Kaynak: BTCUSD Tradingview

Yorum Yap