Bitcoin Ticaret Hacmi, Piyasa Uyurken Temmuz 2021’in En Düşük Seviyelerinde Sabitleniyor

 Bitcoin Ticaret Hacmi, Piyasa Uyurken Temmuz 2021’in En Düşük Seviyelerinde Sabitleniyor

Veriler, piyasa faaliyeti düşük kaldığı için haftalık ortalama Bitcoin işlem hacminin Temmuz 2021 ile aynı düşük seviyelerde sabitlendiğini gösteriyor.

Bitcoin Ticaret Hacmi Son Haftalarda Düşük Kaldı

En son haftalık rapora göre Gizemli AraştırmaBTC ticaret hacmi son zamanlarda Temmuz ayının en düşük seviyelerine geriledi.

“İşlem hacmi”, bir günde zincirde işlem gören toplam Bitcoin miktarını ölçen bir göstergedir.

Bu metriğin değeri yükseldiğinde, yatırımcıların şu anda daha fazla sayıda coini hareket ettirdiği anlamına geliyor. Böyle bir eğilim, sahipleri ticaretle daha fazla ilgilenmeye başladıkça piyasa faaliyetinin arttığını gösteriyor.

Öte yandan, göstergedeki düşüş trendi, Bitcoin piyasasının şu anda daha hareketsiz hale geldiğini gösteriyor. Bu, şu anda yatırımcılar arasında kriptoya genel bir ilgi eksikliği gösterebilir.

Şimdi, geçen yıl boyunca BTC işlem hacmindeki eğilimi gösteren bir grafik:

Göstergenin değeri son zamanlarda düşük değerlerde görünüyor | Kaynak: Arcane Research’ün Haftalık Güncellemesi – 15. Hafta 2022

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, günlük Bitcoin spot işlem hacmi son zamanlarda çok mücadele etti ve sadece 3 milyar dolar civarındaki 7 günlük ortalama değerlere geriledi.

İlgili Okuma | Şimdi Veya Asla: Bitcoin On Yıl Boyunca Parabolik Eğride Temel Oluşturuyor

Metrik şu anda geçen yılın Temmuz ayı ile aynı düşük seviyelerde. O zamanlar, Mayıs çöküşünü izleyen birkaç ay boyunca fiyat yatay olarak konsolide edildi.

Bitcoin Fiyatı 42 bin Doların Üzerinde Yükseldi, Hacmi Canlandırabilir mi?

Genellikle, yüksek işlem hacmi dönemleri, BTC fiyatının başarılı bir şekilde bazı büyük hamleler yaptığı dönemler olmuştur. Çünkü böyle bir hareketi sürdürmek için piyasanın çok sayıda aktif tüccara ihtiyacı var.

İlgili Okuma | Fırtına Öncesi Sakin: Bitcoin Volatilitesi Boğa Öncesi Koparma Düzeylerine Ulaştı

Ancak herhangi bir büyük fiyat hareketinin piyasaya daha fazla yatırımcı çektiği ve böylece hacmi artırdığı da doğrudur. Olmadığı durumlarda, ralli genellikle çok uzun zaman önce sona erer.

Bugün, Bitcoin’in fiyatı birkaç gün önce 39 bin dolar seviyesinin altına düştükten sonra tekrar 42 bin doların üzerine çıktı. Aşağıdaki grafik trendi göstermektedir.

BTC’nin değeri son birkaç günde fırlamış görünüyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

Bu yeni dalgalanmanın hacmi biraz canlandırması mümkün olabilir. Bununla birlikte, bu yıl zaten fiyat artışının hacimdeki bir artışın eşlik etmediği birkaç durum olduğu da doğru. Şimdi bu sefer hangi senaryonun oynayacağı görülmeye devam ediyor.

Unsplash.com’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan çizelgeler, Arcane Research


Yorum Yap