Bitcoin, Tükenen Dolar Hakimiyetiyle Nerede Duruyor?

 Bitcoin, Tükenen Dolar Hakimiyetiyle Nerede Duruyor?

Dünya, on yıllardır rezerv para birimi olarak ABD Dolarına güveniyor, onun dünyanın en güçlü para birimlerinden biri olduğunu söylemeye gerek yok. Bitcoin ve potansiyel yaygınlığı söz konusu olduğunda, birçok uzman dijital para biriminin doların küresel üstünlüğünü tehdit edebileceğine inanıyor. Artan sayıda insan mevcut finansal sistem yerine kripto para birimini seçtiğinden, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin önemli bir aşinalık kazandığı haber değil.

Ancak bu konu, ABD Dolarının değer kaybının uzun vadede de böyle devam edip etmeyeceği tartışmaya açık. Dolar borç tehdidi altında ama gelecekte küresel rezerv para birimi olma konumunu kaybedecek mi? Bitcoin ve dolar arasındaki mevcut rekabet, para biriminin egemenliğini aşağı çekebilir ve aşağı çekiyor.

Bunu gerekçelendirmek için belki de doların neden bu kadar öne çıktığını düşünmemiz gerekiyor. Diğer ülkeler, dolar bazlı finansal sistemden kurtulmak isteseler bile, para biriminin üstünlüğü nedeniyle dolarsızlaştırmayı tercih ediyorlar. Bu da karşılığında ABD’ye muazzam bir finansal ve jeopolitik güç verdi.

İlgili makale | Gana CBDC’yi Başlatmayı Planlıyor, Kapsayıcılık Önemli Bir Faktör

Dolar Hakimiyetinin Tükenmesi Bitcoin’i Nasıl Etkiledi?

Doların değeri düşüyor, bir neden olarak, enflasyona karşı büyük bir koruma görevi görmedi. ABD finans sistemi, para biriminin rezerv durumundan yararlandı ve büyük ölçüde dolar bastı.

Yalnızca pandemi nedeniyle, ABD hazinesi geçtiğimiz yıl para biriminin üçte birini bastı. Bu enflasyon oranlarının, aşırı para basımının doğrudan etkisiyle doların değerini düşürmesinden kaynaklandığı açıktır.

Son zamanlarda, CEO’su Michael Saylor MikroStrateji Bir yazılım üreticisi şirket olan Inc, Bitcoin’in enflasyondan korunma işlevi gördüğünden bahsetti. Aslında Saylor, Bitcoin’i çoğu durumda yalnızca gelecekte değer kazanan ve aslında dolar hazinesini satan gayrimenkul benzeri bir değere sahip olarak karşılaştırdı.

Bu, Bitcoin’in yaygınlığının sadece dolar değer kaybetmeye devam ettikçe nasıl bir artış göreceğini vurguladı.

İlgili Okuma | Tüm Maden: Hangi Bitcoin Madencileri En Çok BTC Tutuyor?

Suudi Dolar yerine Yuan’ı Seçerken Dolara Büyük Darbe

Suadi Arabistan, petrol satışlarında Dolar karşısında Çin para birimi Yuan’ın yanında yer aldı. Suudilerin bu hamlesi dolar üzerinde derin bir etki yaratacak ve karşılığında Çin ekonomisini önemli ölçüde artıracaktır. Suudi ve ABD arasındaki bu artan gerilim, doların hakimiyetini kırabilir ve kırk yıldır somut olarak duran petro-dolar ekonomisini olumsuz etkileyebilir.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, ABD’nin Amerikalıların Rusya ile ticaret yapmasını kısıtlayan yaptırımlar uygulamasına neden olmuştu. Batı’dan gelen bu katı yaptırımlar, Rusya’yı dolar dışı bir finansal sistem oluşturmaya odaklanarak bir dolardan arındırma girişimine itti.

Bu, öncelikle doların eskisi kadar kusursuz ve güvenilir olmadığı ve dünyanın acilen merkezi olmayan kripto para birimleri aracılığıyla olabilecek yeni bir çapa para birimine ihtiyacı olduğu fikrini eski haline getiriyor.

Bu da bizi tartışmamızın son konusuna getiriyor. Kripto borsalarının bankacılık ortakları gerektirdiğini göz önünde bulundurarak, fiat para birimi yerine kripto para birimini seçmek, makul veya sürdürülebilir bir seçenek mi? Bu bankacılık ortakları, bu sanal para birimlerini Dolar veya Yuan gibi itibari paraya dönüştürmekten sorumludur.

BTC’nin son 24 saatteki yükselişi. Görüntü Kaynağı: BTC/USD açık Ticaret Görünümü


Yorum Yap