Bitcoin Vadeli İşlem Primleri Nasıl Piyasa Tükendiğinin İşaretlerini Sergiliyor?

 Bitcoin Vadeli İşlem Primleri Nasıl Piyasa Tükendiğinin İşaretlerini Sergiliyor?

Bitcoin vadeli işlem primleri, bir süredir sürekli olarak düşük seviyelerde seyrediyor. Bu düşük performans eğiliminden çıktıkları durumlar oldu, ancak hemen geri düştüler. Bu, tükenmenin yaklaştığını ima ettiği için vadeli işlem primleri için tüm kötü haberler anlamına gelmiyor. Bu, yılın en düşük seviyelerine yakın işlem gören primlere bağlanıyor ve bu, bunun neredeyse bir tükenme noktası olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Primleri Düştü

Bitcoin vadeli işlem primlerinin düşmesinin nedeni, son zamanlarda dijital varlığı sarsan satışlara bağlanabilir. Satışlar sadece kripto para birimine doğrudan maruz kalan yatırımcılarda görülmekle kalmadı, aynı zamanda ETF’ler gibi geleneksel piyasa araçlarına maruz kalanlar da satış yapıyor. Bunlardan en öne çıkanı, düşük tabanın arkasındaki ana etkenlerden biri olduğu söylenen ProShares BITO ETF’den kaydedilen yüksek çıkışlar oldu.

BTC vadeli işlem primi düştü | Kaynak: Gizemli Araştırma

Kripto borsaları FTX ve Binance genelinde, bitcoin üç aylık bazda, şimdiye kadar kaydedilen en düşük oranlardan biri olan %25 ila %3 civarında bir eğilim gösteriyor. Temelin bu kadar düşük seviyeye en son dokunduğu zaman, bitcoin fiyatının mücadele ettiği Şubat ayında olmuştu. Dijital varlığın değeri, kripto para birimi için 6.000 dolarlık bir toparlanmayı körükleyen kısa bir sıkışıklığın ardından derhal toparlandı ve 44.000 dolarlık bir zirveye dokunduğunu gördü.

İlgili Okuma | En İyi Ethereum Balinaları Artık Neredeyse 1,5 Milyar Dolarlık SHIB Değerinde Tutuyor

Ancak bundan sonra vadeli işlem primi cephesinde daha düşük bir ivme geldi. Şu anda Şubat ayında olduğundan daha düşük işlem görüyor ve %1,34’lük bir primle offshore mekan benzerlerinin gerisinde kalıyor. Bu, yatırımcıların dijital varlığa karşı nasıl hissettiklerinin doğrudan bir göstergesi olarak görülüyor. Bitcoin 40.000 doların üzerinde dengesini kaybettiğinden, duyarlılık genel olarak düşüşe geçti ve bu, nadiren görülen düşük seviyelerde sessiz vadeli işlem primlerine dönüştü.

41.000 doların kuzeyinde BTC ticareti | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

Bunun gibi düşük vadeli işlem primlerini takip eden performans geçmişi göz önüne alındığında, tünelin sonunda bir ışık geliyor gibi görünüyor. Tarihsel olarak kısa ömürlü oldukları biliniyor ve bunu genellikle Şubat ayı sonlarında kaydedildiği gibi dijital varlığın fiyatında bir artış izliyor.

İlgili Okuma | Netflix Kripto Pazarını Düşürebilir mi?

Durum buysa ve bitcoin tarihsel kalıpları takip ederse, o zaman 6.000 dolarlık başka bir ralli, dijital varlığı 47.000 dolarlık işarete koyacaktır. Ve eğer satış yorgunluğu başlarsa, duyarlılık hızla olumluya dönebilir ve kripto para biriminin fiyatında daha fazla artışa neden olabilir.

MARCA’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik


Yorum Yap