Bitcoin Yakında Başka Bir Büyük Düşüş Görecek mi? Tarihsel Eğilim Evet Diyebilir

 Bitcoin Yakında Başka Bir Büyük Düşüş Görecek mi?  Tarihsel Eğilim Evet Diyebilir

200 günlük ve 600 günlük MA’ların tarihsel eğilimi, Bitcoin’in yakın gelecekte başka bir büyük düşüş gözlemleyebileceğini önerebilir.

Mevcut Bitcoin Modeli Tarihsel Olarak Fiyatta Büyük Bir Düşüşe Yol Açtı

CryptoQuant’ta bir analistin belirttiği gibi İletimevcut Bitcoin fiyatı 200 günlük ve 600 günlük MA eğrileri arasında sıkışmış görünüyor.

“Hareketli ortalama” (veya kısaca MA), Bitcoin fiyatını istenen herhangi bir aralıkta ortalamasını alan analitik bir araçtır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ortalama her geçen gün kendini yenilemekte ve yeni fiyatlar gözlemlenmektedir.

MA’nın ana faydası, herhangi bir yerel fiyat dalgalanmasını dengelemesi ve trendi daha yumuşak bir eğri olarak göstermesidir. Bu, aracı, günlük fiyat değişikliklerinin o kadar önemli olmadığı uzun vadeli eğilimleri incelemek için oldukça kullanışlı hale getirir.

İlgili Okuma | Bitcoin LTH’leri Şimdi Mayıs-Temmuz 2021’e Göre Çok Daha Fazla Kayıp Tutuyor

Bir MA herhangi bir periyot aralığında uygulanabilir. Örneğin, bir hafta, yüz gün, hatta sadece bir dakika. Aşağıdaki grafik, son birkaç yıldaki 200 günlük ve 600 günlük Bitcoin MA’larındaki eğilimi göstermektedir.

BTC fiyatı şu anda iki hareketli ortalama arasında sıkışmış görünüyor | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, önceki tüm zamanların en yüksek seviyelerinin ardından bu MA’lar ve Bitcoin fiyatı ile ilgili bir trend oluştu.

2014 ve 2018 yıllarında, ilgili ATH’ler oluştuktan ve fiyat düştükten sonra, bir süre için fiyat 200 günlük ve 600 günlük MA’lar arasında sıkıştı.

İlgili Okuma | “Sıkıcı” Bir Bitcoin Neden İyi Bir Şey Olabilir?

Bölgede bir süre kaldıktan sonra, MA’lar birbirini geçti ve kripto fiyatında büyük bir düşüş gözlemledi. Ayrıca, bu olurken Bitcoin hacmi de bir düşüş trendi yaşadı.

Şimdi, bu sefer de benzer bir kalıp oluşmaya başlıyor gibi görünüyor. Fiyat Kasım ATH’sinden bu yana düştü ve şimdi iki MA arasında kaldı.

Model tutarsa ​​ve hareketli ortalamalar tekrar kesişirse, Bitcoin değerinde başka bir büyük düşüş olabilir.

BTC fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %1 artışla 40,4 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %1 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

BTC’nin fiyatı son bir günde bir düşüş görmüş gibi görünüyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

Bitcoin, 43 bin dolar seviyesinin başka bir yeniden testine yaklaşıyor gibi göründüğü için birkaç gün önce güçlü bir yükseliş ivmesi gösterdi. Ancak, böyle bir yeniden ziyaretten önce, fiyat son 24 saatte düştü.

Unsplash.com’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, CryptoQuant.com


Yorum Yap