Bitcoin’in 6 Bin Dolarlık Haftalık Çökmesinin 3 Olası Sebebi

 Bitcoin’in 6 Bin Dolarlık Haftalık Çökmesinin 3 Olası Sebebi

Bitcoin’in fiyatı son birkaç gündür karmakarışık durumda ve 5 Mayıs’tan bu yana dolar değerinden toplam 6 bin dolar kaybetti.

Bu, dört gün içinde %16,5’ten fazla bir düşüşü temsil ediyor. Diğer birçok kripto para birimi de aynı şeyi yaptı ve toplam kripto para birimi piyasa değeri için 300 milyar dolarlık büyük bir isabetle sonuçlandı.

Kaynak: TradingView

Daha da önemlisi, BTC art arda altı haftayı kırmızıyla kapattı – bu 8 yıldır gerçekleşmemiş bir şey. Bunu akılda tutarak, gerilemenin olası nedenlerinden bazılarına daha yakından bakıyoruz.

Küresel Makroekonomik Belirsizlik

2022 şimdiye kadar, geçmişte alınan birçok kararın iyi ya da kötü sonuçlar doğuracağı ciddi bir piyasa oynaklığı yılı olarak şekillendi. Buna bir örnek COVID-19 salgınıdır ve birçok hükümet, mücadele eden ekonomilerini çok sayıda teşvik paketi aracılığıyla teşvik etmiştir. Bu, birçoğunun sonsuz para basma döngüsü olarak adlandırdığı şeyi yarattı ve bu da çok yüksek enflasyon oranlarına neden oldu.

Nisan ayı rakamları henüz belli olmasa da, geçen ay Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), Tüketici Fiyat Endeksi okumasının %8,5’e ulaştığını ve yine 40 yılın en yüksek seviyesini kırdığını bildirdi.

Yükselen enflasyonla mücadele etmek için, Federal Rezerv faiz oranlarını artırmaya başladı ve en son zam %0,5’e ulaştı.

Artan enflasyonun neden olduğu genel belirsizlik, yoğunluğun yalnızca son birkaç günde arttığı geçtiğimiz haftalarda piyasalar sürekli olarak kan kaybederken, hem perakende hem de Wall Street yatırımcıları üzerinde olumsuz etki yarattı.

Örneğin, S&P 500 5 Mayıs’tan bu yana %4’ün üzerinde, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJI) neredeyse %6, NDX ise %6,2 düştü.

Doğaları gereği farklı olsalar da, kripto para birimleri geleneksel borsalarla kayda değer bir korelasyon içindedir ve yaygın olarak riskli bir varlık olarak algılanır. Kargaşa zamanlarında, bunlar önce tasfiye olma eğilimindedir – bu nedenle son zamanlardaki çalkantılı fiyat hareketi.

Döviz Girişleri Artıyor, Büyük Oyuncular Satış Yapıyor

Glassnode’dan gelen veriler, 7 günlük hareketli ortalama için ayarlanan döviz giriş hacminin bugün 3 ayın en yüksek seviyesi olan 1.755.021 BTC’ye ulaştığını ortaya koydu.

📈 #Bitcoin $BTC Borsa Giriş Hacmi (7d MA) 3 ayın en yüksek seviyesi olan 1.755.021 BTC’ye ulaştı

08 Mayıs 2022’de önceki 3 ayın en yüksek seviyesi olan 1.729.605 BTC gözlemlendi

Metriği görüntüle:https://t.co/1S6EbDkdOO pic.twitter.com/8kSJPOLJXW

— glassnode uyarıları (@glassnodealerts) 9 Mayıs 2022

Bu genellikle balinaların madeni paralarını satarak piyasadan çıktıklarını gösterir ve daha uzun bir düşüşe hazırlık olarak yorumlanabilir.

Bunu desteklemek de bir rapor başka bir analiz kaynağından – CryptoQuant. Bugünden yapılan bir güncellemeye göre, borsalara 10 ila 10 bin BTC gönderen büyük oyuncular ve balinalar perakende yatırımcılardan daha fazlasını dağıtıyor – ilginç bir şekilde perakendeden daha gergin davranışlar.”

Analist ayrıca bunun, daha büyük oyuncuların hisse senetlerindeki pozisyonlarını güvence altına almak için kripto ile ilgili riskli pozisyonları çözmesinin bir sonucu olabileceği sonucuna vardı.

Glassnode ayrıca, 4 Mayıs ile 5 Mayıs arasındaki artış sırasında 26.5 bin BTC’nin üzerinde “piyasaya açık pozisyon eklendiğini”, ancak sonraki satış sırasında neredeyse tamamının (yaklaşık 25 bin BTC) kapatıldığını da ortaya koydu.

Kargaşada Teknikler

Teknik göstergeler de BTC için özellikle parlak değil. CryptoPotato’nun bugün daha önce bildirdiği gibi, kripto para birimi sonraki altı haftayı kırmızıyla kapattı ve 7. haftayı da düşüşle açtı.

Piyasa bunu 8 yıldır görmedi ve bu kesinlikle yatırımcıların pozisyonlarını küçülttüğünün bir kanıtı.

Dikkate alınması gereken bir diğer ölçüm, Ücretlerin Ödül Oranıdır. Veriler, bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor – yaklaşan bir ayı piyasasının göstergesi. binaen analistlere.

Kaynak: CryptoQuant

7 günlük hareketli ortalamaya göre ayarlanan kayıptaki adreslerin sayısı da ulaşmış 2 yılın zirvesi.

Birçok yatırımcının bol miktarda likidite sağladığı 37.000 $ civarındaki bölge önemli bir destekti, ancak şimdi bu gitti, alıcılar bir sonraki 30 bin $ alanına bakıyor olabilir.

Yukarıdakilerin hepsi var sürmüş piyasa aşırı bir korku durumuna. Duyguların bu kadar olumsuz olduğu son zaman 25 Ocak’taydı.

ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu) Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kayıt olmak ve Binance Vadeli İşlemlerinde ilk ay (şartlar) için 100$ ücretsiz ve %10 indirim almak için bu bağlantıyı kullanın.

PrimeXBT Özel Teklifi: Kaydolmak ve PATATO50 kodunu girmek için bu bağlantıyı kullanın ve depozitolarınızdan 7,000$’a kadar kazanın.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap