Bitcoin’in Neredeyse Yarısı 2 Yılda Hareket Etmedi

 Bitcoin’in Neredeyse Yarısı 2 Yılda Hareket Etmedi

Bitcoin’in % 42’si, Haziran 2017’den bu yana en az iki yıldır zincirde hareket etmiyor.

Bitcoin bir yükseliş hareketine hazırlanıyor mu?

HODL Dalgaları, Bitcoin Gönderilmeyen İşlem Çıkışları (UTXO’lar) tarafından izlenebilen ağır bitcoin birikimi dönemleridir. Bir madenciye blok ödülleri verildiğinde bir UTXO oluşturulur. BTC harcandığında, UTXO, Bitcoin alan kullanıcıya bir girdi haline gelir ve herhangi bir değişiklik, farklı bir UTXO olarak gönderene geri gönderilir.

Her BTC işlemi girişler (kullanılmış BTC) ve UTXO’lardan (harcanmamış BTC) oluşur. Harcanan UTXO’m size gönderilen bir girdi olur ve bu girdi istediğiniz gibi harcayabileceğiniz UTXO’nuz olur.

UTXO analizi, bir UTXO’nun işlem yapmak için ne kadar süredir kullanıldığını analiz ederek analistlerin yatırımcılar tarafından aktif olarak ne kadar Bitcoin tarafından tutulduğunu kabaca ölçmelerini sağlar. Süre ne kadar uzun olursa soğuk depolamayı ve uzun süreli tasarrufu o kadar fazla gösterir.

Coinmetrics yakın zamanda bir kripto para birimi değerleme raporu yayınladı. Bu raporda değerleme ölçütü olarak UTXO yaş analizini kullanmaktadır. 1 Mart itibariyle, Bitcoin UTXO’ların % 42’sinin 2 yıl veya daha fazla sürede hareket etmediğini keşfettiler.

Bu sayı, Haziran 2017’den bu yana, Bitcoin’in boğa o yılın Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından kısa bir süre önce gerçekleşen en yüksek rakam. Bu, Bitcoin’in Mayıs ayının yarılarından sonra tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru destansı bir gözyaşı için hazırlandığının temel bir göstergesi olabilir.

Yazar : Nilhan T.

Yorum Yap