Blockchain konsensüs algoritmaları açıklandı?

 Blockchain konsensüs algoritmaları açıklandı?

Blockchain konsensüs algoritmalarının ne olduğunu ve neden dağıtılmış blockchain platformlarının gerçekliğini doğrulamak için çok önemli olduklarını keşfedin.

Blok zincirler, merkezi olmayan iletişim protokolleri (fısıltı), depolama protokolleri (bağımsız düğümler) ve konsensüs mekanizmaları arasında çok sayıda teknoloji kullanan teşvik edilmiş bir dağıtılmış defterdir. Bu kılavuzda, farklı Blockchain konsensüs algoritmalarının nasıl çalıştığını, faydalarını ve risklerini ve her bir alternatif konsensüs mekaniğini kullanarak öne çıkan kripto para birimlerinin bazı örneklerini açıklıyoruz.

Fikir birliği nedir?

Blockchain konsensüs algoritmaları, dağıtılan blockchain platformlarının orijinalliğini doğrulamak için çok önemlidir ve karşılıklı olarak güvensiz katılımcılardan oluşan bir ağ arasında anlaşma oluşturma sürecidir .

Bir blok zincirin düzgün çalışması için, düğümlerin işlemlerin ve blokların durumu üzerinde fikir birliğine varması gerekir. Çoğunlukla işlemler kabul edilir, reddedilir veya beklemede bırakılır. Fikir birliği algoritmaları, düğümlerin (ve madencilik donanımının / yazılımının) aşağıdakiler üzerinde anlaşmasına izin verir:

  1.  Tutarlar ve adresler gibi işlem verileri
  2.  Belirli bir blok geçerli veya geçersizse blok durumu anlamı

Özünde, konsensüs, konsensüs mekanizmasını yöneten ve güvenilmez doğasını sağlayan kurallar dizisini ifade eder. Bir konsensüs protokolü, uygulanabilirliği ve etkinliğinin belirlenebileceği üç temel özelliğe sahiptir.

  • Güvenlik : Eğer tüm düğümler aynı çıkışı üretiyorsa ve düğümler tarafından üretilen çıkışlar protokol kurallarına göre geçerliyse, bir konsensüs protokolünün güvenli olduğu belirlenir. Buna aynı zamanda paylaşılan devletin tutarlılığı da denir.
  • Canlılık : Bir konsensüs protokolü, konsensüse katılan tüm hatalı olmayan düğümlerin sonunda bir değer üretmesi durumunda canlılığı garanti eder.
  • Hata toleransı : konsensüs protokolü, konsensüse katılan bir düğümün başarısızlığından kurtulabiliyorsa hata toleransı sağlar.

Her alternatif konsensüs algoritmasına derinlemesine dalmadan önce, her birinin bir yönetişim modeliyle bağlantılı olduğunu anlamak önemlidir. En yaygın ikisi:

  • Topluluğun karar alma sürecine katıldığı merkezi olmayan yönetişim modelleri . Bu, konsensüs mekaniğini geliştirmek için yazılıma kod verilerek veya sadece ağda işlem yaparak elde edilir. Bu kategoriye giren en eski kripto para birimlerinden bazıları Bitcoin, Litecoin ve Dogecoin’dir.
  • Genellikle birleşik konsensüs ile temsil edilen merkezi yönetişim modelleri . Kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan kar amacı gütmeyen kuruluşlardan finansal kuruluşlara kadar güvenilen kurumlardan oluşan bir parti, ağı, işlemleri ve genel konsensüs mekaniğini denetleme gücüne sahiptir. Stellar Lümen, Ripple ve Bitcoin Cash dahil olmak üzere bu kategoride yer alan çeşitli ilk 10 proje var.

Farklı Blockchain konsensüs algoritmaları

Üç ana fikir birliği mekanizması vardır.

  1.  Madencilerin bir karma bulmak için hesaplama problemlerini çözmek için enerji harcamasını gerektiren kriptografik hesaplamalara dayanan İş Kanıtı (PoW) . Karma ne kadar uzun olursa, o kadar güvenli olur.
  2.  Her bir katılımcı hissesine dayalı Bahis Kanıtı (PoS) . PoS, katılımcıların ağ doğrulayıcı olabilmeleri için bazı belirteçlerini paylaştırmalarını ister. PoS’un iki ana sorunu olduğu görülmektedir. Birincisi, katılımcıların tüm bloklar için oy vermeleri ve protokol kurallarına uymamaları durumunda bile paylarını kaybedemedikleri söz konusu olan hiçbir şey sorun değil. İkincisi, madencilik olmadığı için ağın daha fazla merkezileşmeye yatkın olmasıdır. Her iki sorun da aşağıda tartışılan alternatif PoS sürümlerinde ele alınmaktadır.
  3.  Birleşik bir konsensüse dayanan Bizans Arıza Toleransı (DBFT) , ağın birkaç merkezi otorite düğümünden gelen anlaşma yoluyla konsensüse ulaştığı anlamına gelir. Bu fikir birliği algoritması ölçeklenebilir çözümlerin üzerine inşa edilmesine izin verse de, ağ gerçekten merkezi olmayan ve merkezi arıza noktalarına sahip olduğu için güvenliği ve kullanıcı gizliliğini azaltır.

Her konsensüs mekaniğinin farklı bir amacı vardır, genellikle güvenlik + gizlilik, ölçeklenebilirlik + güvenlik veya gizlilik + ölçeklenebilirliği sağlamaya bağlı.

Aşağıda, her bir blockchain konsensüs algoritmasını ve neyin teşvik ettiğini açıklıyoruz.

esir POS DBFT
Güvenlik Evet Hayır Evet
Ölçeklenebilirlik Hayır Evet Evet
Gizlilik Evet Evet Hayır

 

 Örnekler ve varyantlar

Halihazırda farklı konsensüs protokolleri uygulanmış ve tamamen işlevsel olan birçok kripto para birimi vardır. Aşağıda, her bir kullanıcı tabanına ve piyasa başlığına göre en çok kullanılanları listeliyoruz.

PoW POS DBFT
PoA DPoW PoB Şair / PoA / PoI DPO PBFT FBA
Güvenlik Evet Evet Evet Hayır Hayır Hayır Evet
Ölçeklenebilirlik Hayır Evet Evet Evet Evet Evet Evet
Gizlilik Evet Hayır Evet Evet Hayır Hayır Hayır
proje  Decred  Komodo  Slimcoin  ŞAİR / £ / NEM  EOS / Steemit  Hyperledger  Stellar / Dalgalanma

PoW grubunun iki ana varyasyonu vardır: Yetki Belgesi ve Yetki Verilmiş PoW . Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Birincisi, madencilik hala bir gereklilik olduğundan büyük bir ağın ölçeklendirilmesine düzgün bir şekilde izin veremezken, ikincisi bazı ademi merkeziyetçilik özelliklerini alarak ölçeklenebilirliği teşvik eder. Her ikisinde de elektriğe bağlı bir maliyet vardır, ancak ikincisinde maliyet temel bir protokole bağlanabilir – örneğin Komodo, bloklarını Bitcoin’in blok zincirine bağlayarak ağ güvenliğini garanti etmek için Bitcoin’in blok zincirini kullanır.

PoS grubunun çok daha fazla çeşidi vardır, bunların en önemlisi  Burn Proof-of-Burn (PoB). PoB , PoS ve PoW’yu, bir sonraki bloğu bulmaya katılmak için bu hisseyi gerçekten yakmak isteyen herkesin cüzdanını alarak  karıştırır. Bu tamamen merkezi olmayan bir PoS sistemine sahip olmanın en kolay yöntemidir. Diğer varyantlar arasında Geçen Zamanın Kanıtı , Orijinallik Kanıtı ,  Önem Kanıtı ve tabii ki  son kullanıcıya daha zayıf bir güvenliğin yanı sıra katılımcılar gibi önemli ölçüde daha fazla dezavantaj getirdiği düşünülen Temsilci Yetki Belgesi dahildir. merkezi bir madencilik otoritesine de güvenmesi gerekiyor.

Son olarak, BTF grubunun mevcut iki ana çeşidi vardır: çoğunlukla izin verilen dağıtılmış defter Hyperledger ve çoğunlukla Ripple ve Stellar tarafından kullanılan Federasyon Bizans Anlaşması algoritması tarafından kullanılan Pratik BFT . İşlemleri doğrulayabilen merkezi olarak kontrol edilen düğüm grupları olduğundan gizliliği azaltarak PoW protokolünün daha yüksek ölçeklenebilirliğine izin verir. Ayrıca, katılım herkese açık değildir.

Sonuç

Mutabakat protokollerinin karşılaştığı temel değiş tokuş, merkezileşme ile verimlilik arasındadır. İlk ikilemi hatırlayın: Bir algoritma aynı anda ölçeklenebilir bir sistem oluştururken güvenliği ve gizliliği nasıl koruyabilir?

Karar alma süreci ne kadar merkezileştirilirse, karar o kadar hızlı alınabilir ve ağ o kadar ölçeklenebilir olur. Öte yandan, bir ağ ne kadar az merkezileşmişse, fikir birliğine varılması o kadar uzun sürer. Hissedarlar arasındaki hiyerarşi düz olduğunda, oybirliğiyle karar verme zor. Karşı tarafların tanıtımı her durumda bir sorun olmasa da , blockchain teknolojisinin asıl amacı aracılar olmadan fikir birliği oluşturmaktı . Madenciler, kehanetler, tanıklar, delegeler veya stakerler sistemi bir dereceye kadar merkezileştirir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap