Blockchain Konsensüs Protokelleri Nedir?

 Blockchain Konsensüs Protokelleri Nedir?

İş Kanıtı nedir?

İş Kanıtı, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri tarafından ağlarında meydana gelen işlemleri doğrulamak için kullanılan bir konsensüs protokolüdür . Bu ağlar genellikle blockchain teknolojisi üzerine kuruludur.  Bir blockchain , bir ağ içinde gerçekleşen merkezi olmayan, güvenilir bir işlem defteri.

İşlemler, defterde yer alan verilerin doğruluğunu değerlendirmek için bir şifreleme protokolü kullanılarak ayrı ayrı sahip olunan bilgisayarlardan oluşan bir ağ tarafından doğrulanır. Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimlerinin arkasındaki gerçek yenilik, üç ayrı teknolojinin entegrasyonunda yatmaktadır: merkezi olmayan bir defter, kriptografik anahtarlar ve İş Kanıtı.

İş Kanıtı açıklandı

Madencilik sürecinde İş Kanıtı protokolü kullanılır . Bu işlem sırasında , her işlem bloğunda yer alan bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için kendi aralarında rekabet etmemektedir. Bu çabalar için bir ödül alırlar.

Bir ürün için size 10 ABD doları ödenirse, bu para biriminin değerini tanırsınız ve ABD Federal Rezervi tarafından desteklendiği için ona güvenirsiniz. Bu kurumlar, yazdırdıkları para birimlerinin değerini garanti eder. İş Kanıtı protokolü kripto para birimleri için de aynı şeyi yapar. Ağ düğümlerine doğru verileri doğrulamak ve yanlış bilgileri reddetmek için bir teşvik vererek blok zincirinde bulunan verilerin güvenilir olmasını sağlar.

Bütün bunlar, onu destekleyen merkezi bir kurum olmamasına rağmen olur. Bir blockchain bağlamında kullanıldığında, bilinmeyen taraflar arasında güvene izin verir, çünkü fikir birliği protokolünün doğruluğuna olan güveni paylaşırlar.

İş Kanıtı gerçekten nasıl çalışır?

Eğer sana bir göndermek Bitcoin , o işlemin bir zaman damgası ile diğer işlemler ile blok üzerinde kayıtlı ve farklı makineler veya madenciler, (bloğun geri kalanı ile birlikte) bunu doğrulamak için kendi bilgi işlem gücünü istihdam ağı sayesinde iletilir.

Ağ düğümleri, giderek daha karmaşık matematiksel bilmecelere çözüm bulmak için kendi aralarında rekabet ederek bilgileri doğrular. Doğru numarayı bulana ve kalan makinelere iletene kadar, deneme yanılma temelinde çözümler sunarlar. Düğümlerin çoğunluğu bir madencinin sorunu çözdüğünü kabul ettiğinde, bir fikir birliği elde edilir.

Bu iş için, madenci işlem ücretleri şeklinde bir ödül alır ve işlem bloğu, merkezi olmayan, paylaşılan deftere eklenir ve burada blok zincirinin değişmez bir parçası haline gelir. Bu farklı düğümler, tüm ağın kabul ettiği bir çözüme ulaşana kadar rekabet ettiğinde, çok fazla hesaplama gücü, enerji ve zaman kullanırlar.

Sorunlar karmaşıklıkta arttıkça, sistemi aldatmamak için daha fazla teşvik sağlayan bu maliyetler de artar. Neden ödülleri kaçırmak için güçlü bilgisayarlara yatırım yapmanın tüm çabalarını ve maliyetlerini deniyorsunuz?

Bu validasyona izin veren çalışma protokolünün kanıtı, başlangıcında mükemmeldir, çünkü blok zincirin bütünlüğünü garanti etmek için insanın kendi çıkarlarına dayanır. İşlemlerin tahrif edilmemesi için İş Kanıtı vardır.

İş Kanıtı neden önemlidir?

İşin kanıtı esastır, çünkü güvenilir olmayan bir ortama güven sağlar. Madenciler bir sonraki bloğu doğru yapmak için ödül için yarışmayı kabul ettiklerinde , blok zincirini kendi amaçları için manipüle etmek yerine, bu düğüm topluluğunun kurallarına uymayı dolaylı olarak kabul ederler .

Her bir bloğu doğrulama zorluğunu artırarak, bu protokol aşırı madenciliğin gerçekleşmemesini sağlar. Madencileri ağı çalışır durumda tutmaya teşvik ederken kripto para arzını korur.

Zaman, hesaplama gücü ve enerji gibi sınırlı kaynakları kullandığı için, İş Kanıtı sonsuza kadar ölçeklendirilemez. Bu genellikle tartışmaya neden olur.

Bu protokole özgü kaynak yetersizliklerinin üstesinden gelmenin bir alternatifi, İspat Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasıdır. Bu mekanizmada ağ, hesaplama gücü üzerinden kıdem ve kripto para birimine yapılan yatırıma değer vermektedir. Her yeni blok oluşturulduğunda madencinin bu kripto para biriminin eski birimlerini yenileriyle takas etmesi gerektiğinden, bu madenci bir sonraki bloğu oluşturmak için daha zayıf bir konumda olacaktır.

Bu, her bloğu mayınla kimin alacağı konusunda sürekli bir ciro sağlarken, aynı zamanda en büyük sahipleri işlemin ayrılmaz bir parçası haline getirerek o kripto para güvenilirliğini teşvik eder.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap