Blockchain teknolojisini neden kullanmalıyım?

 Blockchain teknolojisini neden kullanmalıyım?

Son birkaç yıldır, kripto para birimi olgunlaştıkça ve faydaları daha geniş bir şekilde anlaşıldıkça, milyarlarca dolar  , potansiyelini tam olarak kullanmak ve farklı senaryolarda uygun olup olmadığını anlamak için blockchain teknolojisini araştırmak için harcandı . Sadece 2017’nin son çeyreğinde, İlk Para Teklifleri (ICO’lar) blockchain projeleri için 3 milyar doların üzerinde sermaye topladı. Büyük çokuluslu şirketler, yükselen girişimler, akademik kurumlar ve devlet kurumları şu anda blok zincirin sayısız endüstri ve probleme uygulanabilirliğini araştırıyor.

Bu makalede, bir kuruluşun blockchain teknolojisini kullanmak isteyebileceği ana nedenlere bakacağız:

  • Güvenlik ve yedeklilik
  • Değişmezlik ve güven
  • Maliyet azaltma
  • doğruluk

Blockchain nedir?

Ayrı bir makalede blockchain’in tam olarak ne olduğunu tartıştık , ancak burada tanımımızı hızlı bir şekilde ele alalım. Bir blockchain, bir ağ içinde gerçekleşen merkezi olmayan, güvenilir bir defterden oluşur. Bu ağ, gerçekleşen işlemleri doğrulamak için bir şifreleme protokolü kullanan bağımsız olarak sahip olunan düğümlerden oluşur.

Protokol, deftere giren verilerin yanlış veya değişikliklere maruz kalmamasını sağlayacak şekilde doğruluğu ödüllendirir. Değişmez, güvenli ve tamamen şeffaftır.

Güvenlik ve yedeklilik

Dünyadaki her organizasyon güvenliğe değer verir, özel ya da son derece hassas bilgiler gibi paha biçilmez varlıklar dağıtanlardan daha fazla değildir. Zamanla değişecek temel verileri toplamak, depolamak ve yönetmek istiyorsanız, blockchain potansiyel olarak en iyi seçeneğinizdir.

Özel bilgilere erişmeye çalışan bilgisayar korsanları için bir blockchain nihai bir caydırıcıdır. Başarılı bir hacker sayısız sunucuya sızmak ve takip ettikleri bilgilere erişmek için tüm kayıtlarını kurcalamak zorundadır. Böyle bir saldırının lojistik sonuçları, maliyetlerin bir bilgisayar korsanlığı girişiminin potansiyel faydalarından çok daha ağır bastığı anlamına gelir.

Binlerce düğümde tamamen merkezi olmayan ve çoğaltılan blok zincirleri neredeyse kırılmaz. Bu teknolojik özellik bankacılık, sigorta ve hukuk hizmetleri sektörlerindeki güçlü kuruluşların dikkatini ve yatırımını çekmiştir.

Değişmezlik ve güven

Blockchain teknolojisinin bir başka tanımlayıcı özelliği, içerdiği verilerin değişmezliğidir. Daha basit bir ifadeyle, veriler tüm ağ tarafından kaydedilip doğrulandıktan sonra artık değiştirilemez.

Blockchain’deki veri değişmezliğinin gücü, üç teknolojinin sinerjisi sayesinde: kriptografik anahtarlar; paylaşılan, dağıtılmış bir defter; ve doğrulama protokolü. Bu, bir blockchain’de tutulan kayıtların kendi başlarına güvenilir ve güvenilir olarak kabul edilebileceği anlamına gelir. Hiçbir merkez bankası veya düzenleyici kurumun onların yanında olması gerekmez.

İnsanlardan farklı olarak verilere güvenilebilir. Güvenle ilgilenen kuruluşlar için, bu özellik tek başına blockchain’e geçişi haklı çıkarır.

Maliyet azaltma

İşletmeler, bazen tek bir şirkette bile sorun olabilen çeşitli yazılım programları ve veritabanları kullanır.

Örneğin, her bir departmanın kendi veri tabanı varsa, kuruluş yönetime bilgi akışında bir gecikmeyle karşılaşabilir, bu da yönetimin etkileyebilecek hızlı kararlar vermek için ihtiyaç duydukları en güncel bilgilere sahip olmayabileceği anlamına gelir. kar.

Tedarikçileri, müşterileri ve düzenleyici kurumları hesaba kattığınızda, bir şirketteki bilgilerin mutabakatının işlem maliyetleri artmaya başlayabilir. Organizasyonlar bu hantal borsalarda çok para kaybedebilir.

Birbirine bağımlı işletmeler arasında yeterince başarılı uygulamalarla, blockchain işlem maliyetlerini büyük ölçüde azaltarak yatırımcılar için karı artırabilir. Bu neden birçok kurumsal paranın neden blockchain’e doğru aktığını açıklıyor.

doğruluk

Dünya, yalnızca verilere güvendiğimiz bir aşamaya dönüştü. Büyük ve küçük işletmelerin yanı sıra diğer kuruluşlar da güvenilir ve doğru verilerin büyük öneminin farkındadır.

Daha önce belirtildiği gibi, insanlar teknolojiye kıyasla güvenilmez. Veri toplama, depolama ve doğrulama açısından, bir insanı bir blockchain ile karşılaştırmak acımasız olacaktır.

Blockchains, içerdikleri bilgilerin doğruluğunu ödüllendiren bir protokol çalıştırır. Ayrıca tüm bu girişlerin (işlemlerin) geçmiş bir kaydını tutarlar ve kuruluşların daha önce görmedikleri hızlarda dinamik verilerle çalışmasına güvenilebilirler.

Peki neden blockchain teknolojisini kullanıyorsunuz?

Blok zincir teknolojisine hükümetler, işletmeler ve akademi tarafından yapılan şaşırtıcı yatırımın, kısmen 2017’nin sonlarında kripto para birimlerinin meteorik yükselişinin yarattığı arzulu düşünme tarafından yönlendirildiği iddia edilebilir, ancak gerçek şu ki, bu teknolojinin kamu ve özel sektör genelinde kurulu kurumlar bu görüşü desteklemektedir.

İnsanlar, internetin kuruluşunda hangi olasılıkları sağladığını tam olarak anlamadıysa (ve bazıları hala böyle olduğunu iddia edecek), blockchain’in getirebileceği gelişmelerin tam olarak hala belirsizdir. Bununla birlikte, göreceli bebeklik döneminde bile, blockchain onu kucaklamak isteyen kuruluşlara bir dizi önemli fayda sağlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap