Bu Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

 Bu Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin yarılanmaları, dijital varlığın 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana gerçekleşen önemli olaylardır. O zamandan beri, blok ödülünün her seferinde yarıya indirildiği toplam üç yarılanma oldu. Bir sonraki bitcoin yarılanması 2024’te gerçekleşecek, bu da pazarın orada yarı yolda olduğu anlamına geliyor. Bu dördüncü yarılanma yaklaşırken, bunun BTC arzını ve dolayısıyla kripto para biriminin değerini nasıl etkilediğine bir göz atacağız.

Dördüncü Yarılanma Yaklaşıyor

bitcoin yarıya indirmek Her 210.000 blokta bir gerçekleşmesi planlanıyor ve bir sonraki yarılanma tahmini, BTC’nin çıkarıldığı mevcut orana göre 4 Mayıs 2024’te belirlendi. Şu anda, 19 milyon BTC’nin biraz üzerinde mayınlı var, bu da yalnızca çıkarılmaya kalan 2 milyon BTC’yi geride bırakıyor. Şu anda blok başına 6.25 BTC’de oturan yarı yarıya kesme blok ödülü ile dijital varlığın arz mekaniğini tahmin etmeye yardımcı olur.

İlgili Okuma | Cardano’da Yeni Cüzdanlar Artıyor, Bunun Arkasında Ne Var?

Her yarılanma ile günlük ihraç ve arz azalır. Her blok ödülünün yalnızca 3.125 BTC olacağı bir sonraki yarılanma ile daha da düşmesi bekleniyor ve günde ortalama 144 blok çıkarıldığında, madencilere günlük olarak verilen günlük BTC 900’den 900’e düşecek. 450. Bu, bitcoin arzının zamanla azalmasını sağlamaya yardımcı olur ve onu ağın para politikasının temel özelliklerinden biri yapar.

Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Bitcoin yarılanmasının kripto para birimi üzerinde çeşitli etkileri vardır. Bu etkilerin daha belirgin olduğu yollardan biri de madencilik zorluğudur. Her blok için madencilere daha az BTC verilmesi, daha sert rekabete yol açarak madencilik zorluğunun hızla artmasına neden oluyor. Bu, 2020’de gerçekleşen son bitcoin yarılanmasını takip eden trendde açıkça görülüyor. Benzer şekilde, madencilerin blokları kazmak için daha fazla bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyması nedeniyle bitcoin’in hash oranı da artıyor.

BTC 41.000 doların üzerinde toparlandı | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

Ağın mevcut durumu hakkında dikkate değer bir şey, düşük ücretlerdir. Bitcoin başka bir yarılanmanın yarısında olsa da, işlem ücretleri tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın kaldı. Bu dedim ağın ekonomik kullanımında bir düşüş olduğuna dair bir kanıt bulunmadığından, blok uzayın daha verimli kullanımının bir sonucu olması.

İlgili Okuma | Balinalar Bitcoin 40K Dolara Yeniden Konumlanırken Dipte Birikim Yapıyor

Bununla birlikte, tüm bitcoin yarılanmalarında her zaman tutarlı kalan bir şey var ve bu da fiyat üzerindeki etkisi. Şimdi, bir sonraki yarılanmanın yarısı, dijital varlığın en düşük fiyatlarından bazılarını kaydettiği zamandır. Dolayısıyla fiyatın bu noktada zarar göreceğine dair beklentiler var. Bununla birlikte, dolaşıma giren BTC arzını azaltan bir yarılanma her zaman bir sonraki boğa rallisinin tetikleyicisi oldu ve 2024’ün de farklı olmaması bekleniyor.

99Bitcoins’den öne çıkan resim, TradingView.com’dan grafik


Yorum Yap