Cardano Ledger Uygulaması Akıllı Sözleşme İşlevselliği Aldı

 Cardano Ledger Uygulaması Akıllı Sözleşme İşlevselliği Aldı

Ünlü kripto donanım cüzdan sağlayıcısı ‘Ledger’, Cardano (ADA) uygulamasının 4.0.0 sürümünün artık Ledger’da canlı olarak sunulacağını ve erişilebilir olacağını duyurdu. Bu gelişme, yeni özelliklerinden biri olan ADA ekosisteminin akıllı sözleşme işlevselliğini tanıtıyor.

Bunun kullanıcılar için anlamı, akıllı sözleşmeleri hemen Cardano uygulamasının kendisinde kullanabilmeleri ve bunlarla etkileşime geçebilmeleridir.

Geçen yıl, Alonzo hard fork birleştirici, akıllı sözleşme işlevselliğini Cardano ağına ilk kez getirdi.

O zamanki en büyük sorun, ADA uygulamasında yarım yıldan fazla bir süredir uyumluluğun olmamasıydı. Bu haber aracılığıyla duyuruldu heyecan Ledger’ın hesabında.

Tweet, uygulamanın kullanıcılara ‘YoROI’ ve ‘AdaLite’ aracılığıyla sürekli büyüyen Cardano’nun DeFi ekosistemine erişim sağlayacağını belirtti.

Ek olarak, yükseltme yoluyla kullanıcıların uygulamanın kendisinde akıllı sözleşmeler imzalayabileceklerini belirtti.

Cardano Kurucusu Charles Hoskinson, Yeni Gelişim İçin Ledger’ı Övdü

Charles Hoskinson tweetlendi Ledger’ın çalışmalarının ne kadar övgüye değer olduğu hakkında. Bunu “mükemmel bir çaba” olarak nitelendirdi. Cardano’nun ağ güncellemesinde yukarıda bahsedildiği gibi, Alonzo Eylül 2021’de ilk olarak akıllı sözleşme işlevini getirmişti.

Akıllı Sözleşmeler, ADA ana ağında etkinleştirilen önceden tanımlanmış koşullar karşılandığında kendi kendine yürütülmesi amaçlanan kod parçalarıyla oluşturulur ve dağıtılır.

İlgili Okuma | Cardano ve Ripple, Güney Kore’de En Popüler Kripto Listesini Oluşturdu

Kullanıcılar Artık Cardano Ledger Cüzdanlarını Güncelleyebilir

Kullanıcılar artık Ledger cüzdan donanım yazılımlarını yükseltebilir ve Ledger Live Uygulamasını akıllı telefonlarına yükleyebilir, ardından Ledger ADA uygulamasını en güncel sürüme güncelleyebilirler.

Başarılı yazılım yükseltmesinin ardından kullanıcılar, ADA’nın DeFi ekosistemine erişebilmek için YoROI ve AdaLite’ı kullanabilir.

Haziran ayında planlanan Vassil hard fork yükseltmesinde, ADA ve akıllı sözleşme platformu Plutus büyük bir kazanç bekliyor.

Hoskinson, Haziran ayındaki hard fork birleştiricisinin “Cardano için büyük performans geliştirmeleri” sağlayacağını ve ayrıca geliştirilmiş ve yükseltilmiş akıllı sözleşme yeteneklerine tanık olacağını söyledi.

Vassil hard fork’un 29 Haziran 2022’de yapılması planlanıyor. Bu yükseltmenin, uygulandığında hem Cardano kullanıcıları hem de geliştiriciler için çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlaması bekleniyor.

Ağa yapılan son güncellemelerde, IOHK geliştiricileri artık blok boyutunu %10 oranında artırmayı başardı. Bu yeni gelişme, mevcut 80 kilobaytlık blok boyutuna yaklaşık 8 kilobaytlık bir artıştır.

Planlanan diğer güncellemelerle birlikte bu yükseltme, bu yıl için planlanan ve yapılması planlanan ADA ağ iyileştirmelerinin bir parçasıdır. ADA şu anda ağ üzerinde devam etmekte olan yaklaşık 900 projeye ev sahipliği yapmaktadır.

Daha önce 900’den az proje vardı ve proje sayısı, IOHK başkan yardımcısı Tim Harrison’ın 500 yeni proje akışını paylaşmasının ardından Mart ayından bu yana kabaca %77 arttı.

İlgili Okuma | Terra, Cardano ve Avalanche’ı Yendikten Sonra En İyi 10 Yarışmacı Oldu

Cardano, dört saatlik grafikte 0,83 dolardan fiyatlandı. Görüntü Kaynağı: TradingView’de ADA/USD
UnSplash’tan öne çıkan resim, TradingView.com’dan grafik
Yorum Yap