CBDC Testinin Bir Parçası Olarak Çinli Sakinleri Dijital Yuan Aldı

 CBDC Testinin Bir Parçası Olarak Çinli Sakinleri Dijital Yuan Aldı

Shenzhen sakinlerinin hepsi almaya hazır dijital Yuan Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) testinin bir parçası olarak 2,29 milyon dolar değerinde. Çin hükümeti CBDC cinsinden bu 15 milyon Yuan’ı 130.000 sakine verecek.

Bu CBDC, böyle bir minimum satın alma gerekmeksizin 5.000’den fazla mağazada kullanılmaya uygun olacaktır. Çin Halk Bankası şu anda hala CBDC’sini test ediyor ve testin bir parçası olarak bu çekilişi yapıyor. Toplam 130.000 kırmızı paket, Wechat ödemesi kullanılarak bir piyango sistemi aracılığıyla dağıtılacaktır.

Yerel sakinlerin çekilişten yararlanabilmeleri için, öncesinde ve sonrasında kayıt olmaları gerekmektedir, bir piyango sistemi kazananların isimlerini verecektir.

Hükümetin bu faaliyeti öncelikle para biriminin kullanımını hızlandırmak içindir, çünkü iddia edilen taze bir Omicron dalgasının endişesi hala Çin’in önündedir.

CBDC Uygulamasının Teşvik Edilmesi

Raporlara göre, söz konusu dijital Yuan veya CBDC, sekiz pilot banka tarafından ilk kez yayınlandı.

Ayrıca belirli bir süre restoran ve süpermarketler gibi diğer sektörlerde de yer almıştır.

Shenzhen’de bildirilen yeni bir Omicron salgını nedeniyle, Çin Halk Bankası’nın sözde para birimini sakinlere fayda sağlamak için tanıttığı iddia ediliyor.

Sakinlere fayda sağlamanın yanı sıra, CBDC’nin daha iyi uygulanmasını da teşvik edeceği bildiriliyor.

Geçmişte CBDC (Dijital Yuan) pilot programının başarılı bir şekilde tanıtılmasının ardından, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası bu ayın başlarında bu operasyonu genişletmek istediğine karar vermişti.

Genişletme yoluyla, özellikle pilot test programını Güney Çin’in Guangdong Eyaletindeki Guangzhou, Kuzey Çin’in Tianjin ve Güneybatı Çin’in Chongqing belediyelerini içeren diğer yerel şehirlere genişletmeyi hedefliyor.

İlgili Okuma | AB Vatandaşları CBDC’lere Şiddetle Karşı Çıkıyor, Peki Ya Kripto?

Dijital Yuan Eşantiyonu (CBDC) Testin Bir Parçası Olarak Daha Önce Gerçekleşti

Bu, Çin Merkez Bankası’nın Shenzhen sakinlerine ilk dijital Yuan vermesi değil. Shenzhen, e-CNY (CBDC’nin adı) testi için ilk pilot şehirlerden biri oldu.

Ekim 2020’de Çin hükümeti Shenzhen vatandaşlarına 10 milyon dijital Yuan verdi. Bu özel çekilişte, kırmızı paketler 5.000’den az mağazada kullanılabilirdi, sayı 3000 mağazanın biraz üzerindeydi.

Bu mağazalar belirlenmiş ve yalnızca Luohu bölgesi bölgesiyle sınırlıydı.

Shenzhen dışında, dijital Yuan şu anda Şanghay, Suzhou, Xiong’an, Chengdu, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao, Dalian, Tianjin, Chongqing, Guangzhou, Fuzhou, Xiamen ve Zhejiang’daki altı şehirde test ediliyor. Eylül ayında 2022 Asya Oyunlarına ev sahipliği yapacak olan il.

Bunların yanı sıra, testler yukarıda tartışılan diğer yerel şehirlere genişletilecektir.

Çin Merkez Bankası’ndan bildirilen verilere göre, Dijital Yuan, 2021 yılında ihtiyaç duyulan 260 milyona yakın tekil kullanıcıya sahipti. İddiaya göre e-CNY yardımıyla 87 milyar Yuan’dan fazla işlem yapıldı.

İlgili Okuma | Şanghay Trajedisi Bize Çin’in Bitcoin’i Neden Yasakladığını Hatırlatıyor

Bitcoin 40.000 dolar seviyesinden reddedildikten sonra tekrar düştü. Görüntü Kaynağı: TradingView’de BTC/USD
UnSplash’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafikler


Yorum Yap