Çin Bankası, Bitcoin’in Gelecekte Ne Olacağını Söyledi

 Çin Bankası, Bitcoin’in Gelecekte Ne Olacağını Söyledi

İlk kez bir Çinli hükümet yetkilisi, Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin değerini kabul etti. Colin Wu’nun bir raporuna göre Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, bu varlıkları Asya için Boao Forumu’nda geleceğin önemli bir parçası olarak nitelendirdi.

Bo, Bitcoin ve kripto para birimlerinin alternatif yatırımlar olarak görülmesi gerektiğini söyledi ve Çin’in bu varlıklara yönelik düzenleyici politikalar üzerinde çalıştığını ortaya koydu. Resmi olarak açıklığa kavuşturulmuş kripto para birimleri yasal ihaleler değildir ve daha fazla eklenen stabilcoin, geniş çapta benimsenmeleri için “daha sıkı denetim gerektirecektir”.  Bo dedim:

Bu düzenleyici kural, asgari düzenleyici kural olmasına rağmen, hala düzenleyici kurallar vardır. Ve bu tür varlıklardaki spekülasyonun ciddi finansal risklere neden olmamasını sağlamak gerekir. Diğer bir deyişle, hangi düzenleyici kurallara ihtiyaç duyulduğunu anlamadan önce, mevcut önlemleri ve uygulamaları sürdürmeye devam edeceğiz.

Etkinlikte Bo’ya Çin Merkez Bankası Eski Başkanı Zhou Xiaochuan eşlik etti, “finans”, kripto para birimleri ve dijital varlıkların “gerçek ekonomiye” hizmet etmesi gerektiğini vurguladı. Daha sonra Xiaochuan, Bitcoin ve dijital para birimlerinin reel ekonomi için “faydaları” olup olmadığı konusunda bir “sorusu” olduğunu söyledi.

Çin’in dijital yuanı, Bitcoin’e ve dolara saldırı mı?

Çin Merkez Bankası, dijital RMB veya dijital yuanını geliştiriyor. Şu anda, kurum merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanıcı arayüzü, cüzdan ve diğer özellikler için test ediyor ve geliştiriyor.

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı, hükümetin “ABD dolarını değiştirmeyi” veya başka herhangi bir para birimini hedeflemediğini söyledi. Bo, CBDC’nin “ticareti ve yatırımı kolaylaştırmak” için tasarlandığını ve piyasanın bunu yapmanın en iyi yolunu “seçmesini” beklediğini iddia etti.

Primitive Crypto’nun kurucu ortağı Dovey Wan tarafından bildirildiği üzere dijital para birimi ve elektronik ödeme (DCEP), Shenzhen eyaletinde test ediliyor. İlk entegrasyonu devlet taksitlerinden gelebilir, Wan dedim:

(…) Bazı belediye ödemeleri ve kamu ekonomik faaliyetleri önce kabul edilecek, sonra tüccarın evlat edinmesi. Çin yeni teknoloji altyapısını geniş ölçekte yaymada gerçekten çok başarılı, bu bir istisna olmayacak.

Bitcoin (BTC) günlük grafikte% 8.1 kayıpla 55.776 dolardan işlem görüyor. Haftalık grafikte ve aylık grafikte, BTC sırasıyla% 7 ve% 3.7 kayıplara sahip.

Bitcoin BTC BTCUSD
Günlük grafikte orta derecede kayıplı BTC. Kaynak: BTCUSD Tradingview

Çin, geçtiğimiz gün Bitcoin’in fiyat hareketini etkiliyor gibi görünüyor. Analist Willy Woo, BTC’nin fiyatlarındaki düşüşün, madencilerin “Çin’de çevrimdışı duruma geçme” beklentisinden kaynaklandığını söyledi.

Ayrıca, hafta sonu satış baskısındaki artış, “kısa vadeli spekülatörlerin” birçok tasfiyesini tetiklemeye yetti. Bu nedenle, BTC’nin oynaklığı artıyor. Woo, hala uzun vadeli bir yükseliş olduğunu söyledi.

Yorum Yap