Çin devlet destekli geliştirici, NFT’lerin cazibesine karşı koyun

 Çin devlet destekli geliştirici, NFT’lerin cazibesine karşı koyun

Forkast’a özel bir röportajda, Çin’in, Orta Krallık’ta piyasa bir gözyaşı içinde olsa bile, spekülatif olmayan belirteçlerde (NFT’ler) spekülatif ticarete müsamaha gösterme olasılığı düşük.

Devlet tarafından kurulan Blockchain tabanlı Hizmet Ağı (BSN), 300’den fazla Çinli şirketin varlık sınıfına ayrılmış altyapısı aracılığıyla NFT yayınlamasına yardımcı oldu. Ancak Forkast’a konuşan Red Date Technology CEO’su Yifan He, endüstri için kasvetli bir gelecek gördüğünü söyledi.

Bazı NFT’ler “yarı-finansal ürünlerin özelliklerini taşıyor” ve Çinli düzenleyicilerin varlık sınıfındaki mevcut spekülatif faaliyete tahammül etmesinin hiçbir yolu yok, diye belirtti.

Jetonlara, devlet medyası tarafından sektördeki çılgınlığın ihbarını aşmak için Çinli yayıncılar tarafından icat edilen yeni bir takma ad olan “dijital koleksiyon ürünleri” olarak atıfta bulundu.

Devlete ait bazı medya kuruluşları NFT’lerin spekülatif doğasına karşı uyarılar yayınlarken, bazıları NFT’ler için bir örtmece olan “dijital koleksiyon ürünleri” dedikleri şeyi yayınladı.

grinin gölgesi yok

Çin, NFT ticareti konusunda henüz net düzenlemeler yapmadı.

Bu, ülkenin gelişmekte olan varlıklar için genişleyen bir pazara tanık olmasına rağmen, teknoloji devlerinin dijital koleksiyon ürünleri ihraç etmek ve satmak için çoğunluğa atlaması ile.

NFT pazarı 150 milyon yuan’a yükseldi Şanghay merkezli düşünce kuruluşu Suanli yaptığı açıklamada, 2021’de 4.56 milyon ürünle (23.56 milyon ABD Doları) ihraç edildiğini söyledi. son rapor.

İlgili makaleye bakın: BSN, China Mobile, yeni zincir lansmanı ile yerel NFT’leri destekliyor

Düzenleyiciler yeniden satış konusunda kısıtlama yapmazlarsa, piyasa 2026 yılına kadar 29,8 milyar yuan değerinde olabilir. tahminler Çinli aracı kurum Guosen Securities’den.

Forkast’a, “Geçen yıl pazar 150 milyon yuan satış gördüyse, bu Ocak ayı rakamı da bunu geçmiş olabilir” dedi. BSN teknolojisiyle inşa edilen bazı NFT ticaret platformları, bu yıl şimdiye kadar 40 milyon yuan ila 50 milyon yuan cebe indirmiş olabilir, diye tahmin etti.

saygısız

O halde milyar dolarlık soru, Çinli düzenleyicilerin NFT’lerin el değiştirmesine izin verip vermeyeceğidir.

Öyle düşünmüyor.

“Herkes NFT’leri ‘yatırım hedefi’ olarak çalıştırırsa, Çin’de hayatta kalamazlar” dedi. “Şimdi size söyleyebilirim ki bir devlet kurumu bir gün bir bildirimde bulunursa [against digital collectibles]o zaman sektör hemen yok olur.”

Sanayi birlikleri potansiyel risklerin çok iyi farkındadır.

Çin’in bankacılık ve menkul kıymetler sektörü lobileri Çarşamba günü, üyeleri NFT’lerin “finansallaştırma ve menkul kıymetleştirme” dalgasını “kararlı bir şekilde frenlemeye” çağırdı.

İlgili makaleye bakın: Çin’in endüstri lobileri NFT dayak korosuna katıldı

Salı günü, Ulusal Kültürel Miras İdaresi, Pekin’de “dijital koleksiyon” konulu bir toplantı düzenledi. Çevrimiçi sempozyumda, müzelerin gelişimini denetleyen üst düzey devlet kurumu, kültürel kalıntıların NFT’lerini satmaya geldiğinde dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Bu arada, Çin’in teknoloji devleri, hala Pekin’in rapinden akıllıca, düzenleyici belirsizliğin ortasında kendilerini düzenlemeye başladılar.

Jack Ma destekli Ant Group, yeniden satıştan önce NFT’ler için 180 günlük bir kilitleme uyguladı. Ancak, kullanıcıların NFT’leri hemen çevirmelerini kısıtlamayan çok sayıda platform Çin’de var olmaya devam ediyor.

İkarus olma

BSN’nin Ocak ayında başlattığı kripto para birimi olmayan bir NFT altyapısı olan BSN-DDC’deki şirketlerin %90’ından fazlasının “dijital koleksiyon ürünleri” ile ilgili işlerle uğraştığını tahmin ediyor.

Çin’deki NFT’lerle ilgili tüm vızıltılara rağmen, pragmatik bir yaklaşım önerdi.

BSN altyapısındaki platformlara, ürünlerini her zaman finansal ürünlerin çok fazla özelliği olmadan normal mallar olarak tasarlamalarını söylediğini söyledi.

“İnsanların değerleri arttığında alıp satabilecekleri finansal ürünlere benzer bir şey olarak tasarlayamazsınız” dedi. NFT’leri yatırım olarak görme yaklaşımı, bunları satan şirketlerin kolayca ticaret borsaları olarak görülmesini sağlayabilir, diye açıkladı. “Günün sonunda bu kolayca yasaklanabilir” dedi.

İlgili makaleye bakın: Çin müze şefi, NFT’lerden kültürel kalıntıların etrafını sarıyor

NFT’lerin yeniden satışına ilişkin kısıtlamalara desteği yineledi.

Şu anda Çin’de var olan gri bölgeye atıfta bulunarak, “Endişemiz, bir ürünün emtia olarak ticaretinin ne sıklıkta makul olacağını bilmememizdir” dedi.

Sektördeki bazı kişiler, bir NFT’nin alınıp satılma sayısının yılda altı kez ile sınırlandırılmasını önerirken, diğerleri ticaretin iki ayda bir veya iki kez ile sınırlandırılmasını savunuyor.

“Şu anda çok sıcak olmalarına rağmen dijital koleksiyon ürünleri için risklerin yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bir sonuca varmam için diğer NFT uygulamaları hala emekleme aşamasında.”

Ningwei Qin bu rapora katkıda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap