Çin Mahkemesi Ethereum Yasal Mülkiyetini Açıkladı

 Çin Mahkemesi Ethereum Yasal Mülkiyetini Açıkladı

Bu kararı, çeşitli Çin mahkemeleri tarafından bitcoin de dahil olmak üzere kripto para biriminin yasallığıyla ilgili birkaç karar daha izliyor. Kripto para birimi Çin’de yasal bir teklif olmasa da, insanlar bunları mülk gibi tutabilir ve aktarabilirler.

Mahkeme Kararı: ETH Çin’de Yasal Mülkiyettir

Yerel basında geçen hafta çıkan haberlere göre, Çin’in Guangdong Eyaletindeki Shenzhen Futian Bölgesi Halk Mahkemesi, ethereumun Çin yasalarıyla korunan yasal mülkiyet olduğuna karar verdi. ETH tarafından temsil edilen kripto varlıkların ekonomik değeri vardır ve halka açık olarak takas edilebilirler.

Cryptocurrency Hırsızlığı Davası

Hırsızlık davası, geçen yıl Mart ayında Shenzhen Xinyijia Technology Co. Ltd. adlı bir şirkette çalışan Li adıyla bilinen bir blockchain mühendisini içeriyordu. Ertesi ay, şirketi ile davanın davası Shenzhen Haode Trade Co. Ltd. arasındaki ortak girişim “Haode Star” adlı bir projeye katıldı. Li, projenin özel anahtarına ve ödeme şifresine sahipti.

Deneme süresi sona erdikten sonra geçen yıl 31 Mayıs’ta işyerinden ayrıldı. Fesihten memnun olmayan Li, Haode Star projesinin özel anahtarını ve ödeme şifresini 20 Haziran 2019’da Haode Trade’in kripto para birimi değişim platformu Imtoken’deki hesabına giriş yapmak için kullandı. İddiaya göre 3 ETH ve 4 milyon Haode madeni para çaldı . Mahkeme ayrıca, 15 Temmuz 2019’da Li’nin , aynı kimlik bilgilerini kullanarak aynı hesaptan 0.4 ETH daha çaldığını ve haberlerin detaylarını açıkladığını da belirtti . Davacının kripto para birimini Okex ve Imtoken’deki kendi hesaplarına aktarmaya devam ettiği belirtildi.
Haode Trade tarafından sağlanan işlem kayıtlarına göre, sözde çalınan ETH’nin değeri 6.000’den fazla Çin yuanı (846 $) idi. 5.536.99 yuan ödemenin yanı sıra, yedi ay hapis cezasına çarptırıldı ve 2.000 yuan para cezası ödemesine karar verildi.

Bu bir Çin mahkemesinin kripto para biriminin mülk olduğuna ilk kez karar vermesiydi. 2018 yılında Shenzhen Uluslararası Tahkim Mahkemesi, bitcoin, bitcoin cash ve bitcoin diamond içeren bir “hisse senedi transfer anlaşması” nın korunmasına karar verdi .

Yorum Yap