Çin’in Kripto Duruşu, Şanghay’ın Üst Mahkemesi Bitcoin’i Mülkiyet Olarak Onaylarken Darbe Aldı ⋆ ZyCrypto

 Çin’in Kripto Duruşu, Şanghay’ın Üst Mahkemesi Bitcoin’i Mülkiyet Olarak Onaylarken Darbe Aldı ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

Çin’in en büyük şehri ve küresel bir finans merkezi olan Shangai’deki bir üst mahkeme, Bitcoin’i Çin yasalarına göre mülk olarak onayladı ve hükümeti kendi kripto karşıtı duruşuna karşı çıkardı.

5 Mayıs Perşembe günü Şanghay Baoshan Bölge Halk Mahkemesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, mahkeme “Bitcoin’in sanal bir mülk olarak mülkiyet niteliklerine sahip olduğunu ve mülkiyet hakları yasaları ve düzenlemeleri tarafından düzenlendiğini” belirtti.

Çığır Açan Emsal

Mahkeme, açıklamayı yaparken, bir davacının Cheng Mou’nun davalı Shi Moumou’ya 10 Ekim 2020’de bir bitcoin’in kendisine iade edilmesini talep ettiği dava açtığı bir davaya atıfta bulundu. Karar yürürlüğe girdikten sonra, davalı bitcoin’i iade edemedi ve davacının icra için başvurmasına neden oldu. Mahkeme, elinde Bitcoin bulunmadığını iddia ederek hala temerrüde düşen sanık aleyhine bir icra tebligatı yayınladı.

Bitcoin’i kurtarmak, işlemlerin anonimliği göz önüne alındığında zor bir görev olduğunu kanıtlasa da, mahkeme yine de “Bitcoin’in değer kıtlığı özelliklerine sahip olduğunu” belirtmeye devam etti. Bu itibarla, bir haklar nesnesi özelliklerine sahipti ve sanal mülkiyetin bileşimi için gereksinimleri karşıladı. Dolayısıyla mahkeme, mülkiyet haklarının yasal normları çerçevesinde icra ve tasarruf işlemlerini yürütme yetkisine sahipti.

Bununla birlikte, Bashoan Bölgesi Halk Mahkemesi İcra Bürosu Yargıç Yardımcısı Qian Zhengxiao’ya göre, söz konusu Bitcoin’i geri almanın bir yolu olmadığından, mahkeme, gerekli yasal süreci izleyerek ve bunu tespit ettikten sonra yine de kendi kararını uygulayabilir. aslında davacının davalıya borcu vardı.

Reklam &nbsp &nbsp

Zhengxiao, “Bitcoin yeri doldurulamaz değil, bu nedenle iki uygulama planı var, biri satın alma ve teslimat, diğeri ise indirimli tazminat” dedi.

Uyandırma Çağrısı mı?

Şu anda, Bitcoin’in geçen yıl iş kanıtı madenciliği ile başlayan bir tasfiyenin ardından Çin’de ticareti yasaklandı. İlgili yasa ve yönetmeliklerin olmaması nedeniyle, Bitcoin uygulamasındaki yasal uygulama belirsizliğini koruyarak mahkemelerin kararları uygulamasını zorlaştırdı.

Çin Halk Cumhuriyeti Medeni Kanununun 127. Maddesi, sanal mülkiyetin kanunla korunduğunu açıkça belirtirken, kavramı ve uygulaması hakkında özel hükümler getirmemektedir. Bu nedenle çoğu mahkeme, kriptoyla ilgili davalarda hakem olarak kaldı ve tarafları indirimli tazminatlar için müzakere etmeye veya mahkeme dışı anlaşmalar önermeye teşvik etti.

Bununla birlikte, mevcut davanın yargılama sürecinde, halk mahkemesi, Bitcoin’in sanal mülk olduğunu, “belirli bir ekonomik değere sahip olduğu ve mülk özelliklerine uygun olduğu için” güçlü bir şekilde onayladı. , Çin’in düzenleyicilerinin kripto tutumunu yumuşatmak.


Yorum Yap