Çin’in NFT ticaretine karşı diktası dahiyane bir endüstri yaratıyor

 Çin’in NFT ticaretine karşı diktası dahiyane bir endüstri yaratıyor

Öğleden sonra kestirmeye giderken Lin, telefonunda sürekli bir vızıltı sesiyle uyandı.

Yüzlerce insanın değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) açık artırmalarına katıldığı bir WeChat grubunun üyesi olan Lin, Pekin’in frenlenmesi gereken spekülasyon dediği şeye katılıyordu.

“Numara. 28, 0 yuan’dan başlayan tekliflerle, üç CCTV Yangyang Shishi ürününden oluşan bir paket teklif,” diye açıkladı bir müzayedeci, bir hafta içi öğleden sonra uygulamanın izin verdiği maksimum 500 katılımcıdan oluşan bir WeChat grubunda açıkladı. Spiker, “Her teklif en az 10 yuan (1,5 ABD Doları) eklemeli” diye ekledi.

Forkast, teknik engeli aşmak için ekibin aynı açık artırmayı en az dokuz grup sohbetinde aynı anda yürüttüğünü öğrendi.

Gelişme, Çin’in, emlak ve hisse senetlerinin satın alınmasına ve sık sık değiştirilmesine karşı daha önceki eleştirilerinde olduğu gibi, NFT’lerdeki ticaret risklerine ilişkin uyarılarını artırmasıyla ortaya çıkıyor.

Devlet tarafından yönetilen medya, jetonları takas etmek veya kendi jetonlarını piyasaya sürmek için pazaryerlerini başlatırken bile NFT ticaretine karşı retoriğin ön saflarında yer aldı. Aparatçıları aşmak için Çinli firmalar NFT’leri “dijital koleksiyon ürünleri” olarak adlandırmaya başvurdular, ancak kaymalar tamamen nadir değil.

Geçen ay, bankacılık, menkul kıymetler ve internet finans sektörlerinin endüstri lobileri, üyeleri NFT’lerin “finansallaştırma ve menkul kıymetleştirme” dalgasını “kararlı bir şekilde frenlemeye” çağırdı.

Bu arada, Çin NFT pazarı Nisan ayında 3 milyar yuan’a yükseldi. tahminlere göre aracı kurum Caitong Securities’den. Piyasayı Ocak ayında 45 milyon yuan olarak tahmin etti.

bizi şimdi hiçbir şey durduramaz

Lin’in grubundan bir müzayedeci, “200’de 5 numaralı grup sohbeti. 500’de 1 numaralı grup sohbeti,” diye devam etti. “Tekliflerimizde daha cömert olalım!” teklifler yağmaya başlayınca spiker ekledi.

Aktiviteyi küçümsemek kolay olsa da, bu sohbet gruplarının operatörleri sadece Çinlilerin spekülasyon yapma eğiliminden yararlanıyor.

Ülkenin, özellikle mobil teknoloji ve dijital ödemeler söz konusu olduğunda, küresel teknolojinin en ileri noktasına yönelik büyük sıçramaları, yüzyıllardır yürürlükte olan uygulamalar için yalnızca yeni bir çağ avatarı anlamına geldi.

Eski Çin İmparatoru Yao (堯), oğlu Danzhu için Go’yu (圍棋) görevlendirdiğinden beri, Çinli izleyicilerin sonuçlara bahse girme eğilimi, özellikle yaşlılar arasında günlük bir eğlenceye dönüştü. 1997 devir teslimi öncesinde Deng Xiaoping, Hong Kong’da “at yarışları devam edecek ve dans partileri devam edecek” diye esprili bir şekilde espri yaptı.

Lin’in grubunda, üç dijital koleksiyonun müzayedesi Çin devlet yayıncısı CCTV tarafından yayınlananpanda ve ejderha maskotlarının yer aldığı fuar, yaklaşık 4.500 katılımcı arasında yükselen bir ihale çılgınlığının ardından birkaç dakika içinde 2.200 yuan’dan kapandı. Bu NFT’ler geçen ay satışa çıktıklarında her biri yalnızca 98 yuan olarak fiyatlandırıldı.

“İhaleyi kazandığınız için tebrikler! Önünüzde kesinlikle müreffeh bir yıl olacak,” diye ekledi müzayedeci, ardından bir tokmak emojisi ve “bu bir anlaşma!”

Go to NFT’lerden spekülasyon yapma eğiliminin evrimi, daha genç izleyicileri kumar bağımlılığına çekmek anlamına geliyordu.

CCTV tarafından yayınlanan Yangyang Shishi NFT’leri. Resim: CCTV’nin Weibo’su

Konunun hassasiyeti nedeniyle takma isim tercih eden Lin, bu müzayede gruplarını takip ettiğini ve bu tür sohbet grupları aracılığıyla NFT’lerini başarıyla sattığını söyledi.

Çin geçen Eylül ayında kripto işlemlerini yasaklamadan önce 20’li yaşlarında olan ve “kripto para birimleri üzerinde spekülasyon yapan” Lin, “Sık sık birkaç yüz ila binlerce yuan arasında değişen fiyatlarla ticaret yapıyorum” dedi.

Lin, Forkast’a “Bazen ilk fiyattan birkaç kat daha fazla kazanabilirsiniz” dedi. Ticaret deneyimine dayanarak, “Ancak bazen anında %90’lık bir kayıp yaşayabilirsiniz” diye ekledi.

NFT’lere olan talep arttıkça, tamamen yeni bir ticaret endüstrisi ortaya çıkıyor.

Çin’in Alibaba’ya ait en büyük ikinci el ticaret pazarı olan Xianyu’daki bazı satıcılar, yatırımcılara bilgi izleme hizmetleri sunmaya, onları NFT satışları ve airdroplarla ilgili ayrıntılar hakkında bilgilendirmeye başladı.

Bazı satıcılar, müşterilerinin beğendikleri belirli dijital koleksiyonları aramasına yardımcı olmak için WeChat’te komisyoncu olarak da hizmet eder.

Xianyu Dead in the water ile ilgili NFT satıcılarının ekran görüntüleri?

Anlaşılacağı gibi, endüstri uzmanları, bu tür bir çılgınlığın endüstri için nelere yol açabileceği konusunda biraz endişeliler.

Devlet destekli Blockchain tabanlı Hizmet Ağı’nın (BSN) arkasındaki geliştirici olan Red Date Technology’nin CEO’su Yifan He, Forkast’a, piyasa oyuncuları NFT’leri yatırım ürünleri olarak paketlemeye devam ederse, endüstri için kasvetli bir gelecek gördüğünü söyledi.

Bazı NFT’ler “yarı-finansal ürünlerin özelliklerini taşıyor” ve Çinli düzenleyicilerin varlık sınıfındaki spekülatif faaliyete tahammül etmesinin hiçbir yolu yok, dedi.

Nisan ayında bir savunuculuk bildirisi yayınlayan internet finans endüstrisi lobisinin bir üyesi olan blockchain geliştiricisi Onchain Technology’nin CEO’su Hongfei Da, “Prensip olarak, dijital koleksiyonların finansallaştırılmasından kaçınmamız gerekiyor” dedi. “Finansallaştıktan sonra spekülasyon için bir araç olarak kolayca kullanılabilir” diye ekledi.

Da, “Her platform, yeniden satış için bazı kilitleme süreleri ve bazılarının transfer hacmini kısıtlayarak kendi yorumlarıyla ortaya çıktı” dedi.

İlgili makaleye bakın: Çin devlet destekli geliştirici, NFT’lerin cazibesine karşı koyun

Düzenleyici belirsizliklere rağmen, birçok platform için alım satım talebi hala kaçırılmayacak kadar büyük bir iş fırsatı.

Forkast’a, Çin’de yalnızca Ocak ayında başlatılan ancak hızla en büyük oyunculardan biri haline gelen bir NFT platformu olan ShucangCN’nin CEO’su Pengfei Wang, “Şu anda yalnızca NFT ihraç eden bir birincil pazar işletiyoruz” dedi. “Yalnızca Nisan ayında, dijital koleksiyon satışlarımız 8 milyon yuan ile 9 milyon yuan arasında gerçekleşti” dedi.

Bahislerinizi Yaymak

Wang, Çin’deki birçok platformun ikincil piyasaları kendi başlarına işlettiğini ve şirketinin kullanıcı topluluğundan büyük ticaret talebi gördüğünü, ancak ShucangCN’nin potansiyel düzenleyici karşı rüzgar riskinin daha az olduğu bir pazar ortaya koymaya çalıştığını söyledi.

Wang’a göre ShucangCN, uygunluğu göz önünde bulundurarak, geçen ay NFT müzayede hizmetleri sunmayı planlayan bir müzayede şirketini satın aldı.

“Bu yılın sonuna kadar ideal olarak yarısı doğrudan satışlardan ve yarısı ikincil ticaretten olmak üzere gelir akışımızı çeşitlendirmeyi umuyoruz” diyerek şirketin bu yıl için yıllık gelir hedefini 200 milyon yuan olarak belirlediğini de sözlerine ekledi. .

Kültürel eşitlik alışverişi ile işbirliğinin de masada olduğunu söyledi.

Wang, “Huaren Shushang adlı bir kültürel sermaye borsası ile görüşüyoruz ve onlarla Mayıs sonunda ikincil ticaret yapmayı planlıyoruz” dedi ve böyle bir borsanın kültürel varlık ticareti işlerini yürütmek için ilgili ticaret lisanslarına sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

ShucangCN’de dijital koleksiyonlar. Resim: ShucangCN uygulaması

Çinli NFT ihraç danışmanlığı şirketi Metachi’nin CEO’su Hui Zhang, kültürel varlıkların ve hisse senedi borsalarının Çin’de NFT ticareti için gerçekten bir çıkış yolu sunup sunamayacağının hala belirsiz olduğunu, ancak bunun iyi bir keşif olduğunu söyledi.

Wang ve Zhang, hükümetin NFT ticareti konusundaki tutumunu açıklamamasına rağmen, Çinli düzenleyiciler tarafından kurulan endüstri lobilerinin Nisan ayı açıklamasının yetkililerin düşüncelerine dair bir fikir verebileceğini söyledi.

Vahşi Batı

Zhang, bir noktada, endüstri birlikleri, NFT platformlarının sadece devam etmemesi ve ikincil piyasaları uygun ticaret nitelikleri olmadan kendi başlarına işletmemesi gerektiğini ima etti.

Wang, “Piyasanın gelişimini hızlandırmak için düzenlemelere sahip olmak önemli” dedi ve net kurallar olmadan riskli olayların meydana gelebileceğini ve bunun sonucunda düzenleyicileri herkese uyan tek bir yaklaşımla ticareti yasaklamaya tetikleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Wang, ekibin Kasım ayında şirketin platformu için hangi blok zincirini geliştireceğine karar verdiğinde, uyumun ShucangCN’nin en büyük önceliği olduğunu söyledi.

Ekip, kripto para birimiyle hiçbir bağlantısı olmayan, devlet tarafından geliştirilen bir NFT altyapısı olan BSN-DDC’nin görünümü hakkında olumlu bir görüşe sahip olduğu için “BSN ile gittik” dedi.

Wang, “Sektör ancak sağlam bir düzenleyici çerçevede gelişebilir veya eşler arası kredi endüstrisinde olduğu gibi tamamen yasaklanabilir” dedi.

Wang, birkaç yıl önce Çin’deki eşler arası (P2P) borç verme çılgınlığından bahsediyordu. yetkililerin elini zorladı Faiz ödemelerini zayıflatan kredileri geri ödeyememe nedeniyle birçok hane perişan olduğunda.

Çin başlattı çok yıllı kısıtlama Ülkenin bankacılık düzenleyicisine göre, sektörde bu tür platformların sayısını 2020’de 5.000’den sadece üçe indiriyor.

Yatırımlar söz konusu olduğunda sezonun tadına bakmayı seven Lin, bu yılın başlarında NFT satın almaya başladığı için oyuna geç kaldığını söylüyor.

“Satın alan arkadaşlarım [digital collectibles] geçen yıl şimdiden ‘etlerinin tadını çıkarıyorlar’,” diye ekledi Lin.

Lin, Forkast muhabirine “Tamam, soru sormayı kes,” dedi. Öğle tatilini en son NFT satışlarını izleyerek geçirirken, “Şimdi biraz kestirmem gerekiyor,” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap