Çinli Bitcoin Madencileri Orta Asya’ya mı gitti?

 Çinli Bitcoin Madencileri Orta Asya’ya mı gitti?

Çin’de elektrik fiyatları yükseldikçe, bazı yerel bitcoin madencileri faaliyetlerini Kazakistan ve Özbekistan’a taşıyor.

Bol miktarda kömür, doğal gaz, ucuz elektrik ve az nüfuslu ve geniş topraklar, Orta Asya ülkelerini bitcoin madenciliği için mükemmel bir uyum haline getiriyor.

Çin’de kilowatt saat başına 0,06 $ ‘ın üzerindeki termal güç maliyetiyle karşılaştırıldığında, Kazakistan ve Özbekistan gibi bazı orta Asya ülkelerinde kilowatt saat başına ortalama 0,03 $’ lık ortalama elektrik oranları Çinli madenciler için giderek daha cazip hale geliyor.

Benzer şekilde, kripto para madenciliği ve ticareti konusunda giderek daha açık politikalar sunan Özbekistan gibi ülkelerin, bir zamanlar “yeraltı endüstrisi” olanı ön plana çıkardıkları görülüyor.

Gözler Kazakistan’ın üzerinde.

Yurtdışına giden en eski Bitcoin madencilerinden biri olan Wu Zheng, termal elektriğin bol ve ucuz olduğu Kazakistan’a göz atıyor.

Wu, “Madencilik maliyeti esas olarak makine maliyetleri, elektrik oranları, madencilik sahaları için kiralamalar, işletme ve bakım-madencilik makine maliyetleri ve elektriğin çoğunluğunu alıyor.” Dedi. En büyük değişken elektrik maliyetidir. Bu anlamda ucuz elektrik bulmak karlılığı artırmanın en iyi yoludur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap