Çinli Teknoloji Devleri Projeleri Geliştiriyor

 Çinli Teknoloji Devleri Projeleri Geliştiriyor

Çinli teknoloji devleri blockchain projelerini geliştiriyor

Xiaomi, Alibaba ve Tencent yeni blockchain tabanlı işletmeler kurmak için yarışıyor.

Çinli akıllı telefon ve elektronik devi Xiaomi kısa bir süre önce, blockchain, yapay zeka ve büyük veri içeren yeni iş alanlarına odaklanacak olan 9.5 milyon dolarlık bir ortak girişim kurdu.Hong Kong merkezli şirket 2017’den beri blockchain’i izliyor.

Son hareketi – Chongqing Limanı Endüstriyel Finans Büyük Veri Endüstrisi Geliştirme Ltd olarak adlandırılan üç yerel şirket ile ortak girişim – Xiaomi’nin yoğun blockchain yarışında rekabet etme tutkusunu gösteriyor. diğer iki Çinli teknoloji devi: Alibaba ve Tencent.

Çin’in büyük teknoloji blok zinciri deneyleri

Çin merkezli bir medya olan Tianyancha’ya göre, Çin’in güneybatısındaki güneybatı Chongqing şehrinde bulunan yeni varlığın iş kapsamı, blockchain ile ilgili yazılım ve hizmetleri ve AI destekli bir veri platformu, veri işleme ve depolama hizmetlerini içeriyor.

Baidu ve blockchain

Çin’in Google eşdeğeri Baidu yıllardır blockchain’de yükselişte. Arama devinden en son blockchain girişimi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları (dapps) ucuza başlatmasını amaçlayan Xuperchain’in beta sürümünün piyasaya sürülmesidir. Ondan önce, şirket 2018’in başlarında Cryptokitties’in bir köpek versiyonunu geliştirmişti, bu da milyonlarca Çinli’nin blockchain’de yaşayan sevimli dijital yavruları benimsemesine ve ticaretine izin veriyor; çok sayıda blok zinciri projesinin bir başka etkili girişimi, blok zinciri tabanlı bir telif hakkı koruma platformu olan Totem’dir.

Alibaba ve blockchain

E-ticaret devi Alibaba da blockchain alanında öncü. Şirket, üç yıl boyunca blockchain teknolojisi dünyasının en patentli şirketi olmaktan gurur duyuyor. Blockchain patentleri, Alibaba’nın blockchain çabalarında güçlü gösterisinin tek kanıtı değil. Şimdiye kadar, şirket gıda sahtekarlığıyla mücadele etmek, tıbbi verileri güvence altına almak ve sınır ötesi gönderileri takip etmek için blockchain’i benimsedi.

Tencent ve blockchain

Sosyal medya devi Tencent, 2015’in başlarında blockchain keşfine başladı. Dünyanın en büyük ödeme işlemcilerinden biri olan şirket, ödeme işini daha da genişletmeyi amaçlayan bir dijital para birimi araştırma birimi kurdu. Ayrıca, Tencent, Çin’in teknoloji başkenti Shenzhen’de 10 milyon blockchain faturası çıkaran bir blockchain tabanlı faturalama sistemini tanıttı.

2019’un sonlarında, Tencent, Alibaba ve Xiaomi ile birlikte, blockchain teknolojisini kullanarak finansal hizmetler sağlamak için sanal bir banka açma lisansı aldı. Bundan önce, şirketin sanal bankası WeBank, Çin’in ulusal blockchain ağının ülke çapında bir dizi devlet kontrollü kamu hizmetine hizmet eden ilk teknik altyapı sağlayıcısı oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yazar : Nilhan T.

Coinhashtag

 

Yorum Yap