CNBC, Yıldırım Ağını Test Etmek İçin Polonya’daki Bir Ukraynalıya BTC Gönderdi. Sonuç?

 CNBC, Yıldırım Ağını Test Etmek İçin Polonya’daki Bir Ukraynalıya BTC Gönderdi.  Sonuç?

Ana akım medya, daha doğrusu CNBC, Yıldırım’ın gücünü deneyimledi. Makalenin dikkat çekici başlığı her şeyi söylüyor, “Miami’den Polonya’daki bir Ukraynalıya bitcoin gönderdik ve bu Ukraynalı parayı nakit olarak geri çekti, hepsi üç dakikadan kısa bir sürede” Alıcı Alena Vorobiova’ydı ve videonun sonundaki yüzü de her şeyi söylüyor. Bitcoin geliştiricisi Gleb Naumenko operasyona yardım etti ve MacKenzie Sigalos CNBC’yi temsil etti. Bitcoin 2022’nin en ilginç panellerinden birine ev sahipliği yaptı ve deney gerçekleştiğinde hala Miami’deydi.

Spoiler Uyarısı, sonuç şuydu:

“Alt çizgi? Bitcoin güçlendiricilerin söylediği kadar gerçekten işe yarıyor.

Vorobiova’nın telefonuna bir kripto cüzdanı indirme, Lightning Network üzerinden ABD’den Polonya’ya bitcoin aktarma ve güneybatı şehri Wrocław’dan bir bitcoin ATM’sinden Polonya para birimindeki eşdeğerini çekme işlemi üç dakikadan az sürdü.”

İşte Lightning Network’ün gücü sizin için. Gelin tüm durumun nasıl ortaya çıktığını ve her yerdeki mülteciler için neden önemli olduğunu keşfedelim. Ve gerçekten herkes için.

CNBC Ne Kadar Para Gönderdi?

CNBC’ye göre, “para sağlayıcılar, ABD’den Ukrayna’ya 100 dolar gönderdiğinizde genellikle %10 veya daha fazla transfer ücreti alıyorlar.” Ancak, duymuş olabileceğiniz gibi, ülkesindeki mevcut durum biraz karmaşık. Şu anda Polonya’da, tam olarak Wrocław şehrinde. Orada on beş bitcoin ATM’si var. Neyse ki, bunlardan en az biri Lightning işlemlerini destekledi ve:

“Yaklaşık 100.000 sats veya 40 dolar değerinde Polonya para birimi olan 170 zloti ile sonuçlandı. ATM şirketi 10 zloti veya toplam işlemin yaklaşık %5,5’i kadar bir ücret aldı.”

Söylemeye gerek yok, bu ATM’nin kesintisi. Bu en kolayı olabilir, ancak BTC’yi fiat para birimine dönüştürmenin en uygun yolu değil. Lightning Network ücretleri “bir kuruşun çok küçük bir kısmı kadardı” ve bunu hatırlasanız iyi olur. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, “Örneğin Polonya’da 175’ten fazla bitcoin ATM’si var ve bitcoin ile kaçan mültecilerin fiat para birimi için geri ödemesine izin veriyor.”

Bununla birlikte, gelişmiş bir ipucu, BTC’yi fiat para birimine dönüştürmek için %5 kesinti yapan bir bitcoin ATM’sine ihtiyacınız olmamasıdır. Ağ dünyanın her yerinde likit çünkü BTC dünyanın her yerinde değerli ve aranıyor. Bunu anlayan ve itibari para birimine sahip olan insanlar, faturalarını BTC ile değiştirmek istiyor. Her durumda, “süreç, nakdi olmayan ve eşyalarına erişmenin hiçbir yolu olmayan mültecilerin bankacılık için kripto cüzdanlarını nasıl kullanabileceğini gösteriyor.”

Bitfinex’te 15.04.2022 BTC fiyat tablosu | Kaynak: BTC/USD TradingView.com

Tüm Bu Durum Nasıl Ortaya Çıktı?

Görünüşe göre, CNBC’nin Polonya’ya gönderdiği BTC, aslen What Bitcoin Did’den Peter McCormack’tandı. Geçen Ağustos ayında, hesabından bizimkine “100.000 satoshi veya sats (bitcoin’in en küçük değeri, yaklaşık 0.00000001 BTC) göndererek “CNBC’ye Lightning Network’ü dünyadaki herkese anında ödeme yapmak için nasıl kullanacağını öğretti”. Toplam transfer yaklaşık 50 dolara eşitti.”

Makaleyi kapatmak için CNBC, sık sık bir Bitcoinist’in konuğundan alıntı yapıyor. İnsan Hakları Vakfı’ndan Alex Gladstein ana akım medyaya hepimizin bildiklerini anlatıyor:

“Kaliforniya’da oturuyorum, yine de size istediğiniz zaman anında telefonunuza herhangi bir miktarda para gönderebilirim. Mülteci olduğunuz gerçeği hakkında endişelenmemize gerek yok. Polonya pasaportunuz veya banka hesabınızın olmaması önemli değil. Bunların hiçbiri önemli değil.”

Bitcoin ağının gücü budur. Ve Lightning’i kullanırsanız, tüm bunlar “bir kuruşun kesirleri” tutarındaki ücretlerle saniyeler içinde gerçekleşebilir.

Öne Çıkan Resim: Ekran görüntüsü CNBC videosu | Grafikler Ticaret Görünümü


Yorum Yap