Craig Wright, Bitcoin White Paper’ın Telif Hakkı Sahibi Olduğunu İddia Edip Dava Açtı

 Craig Wright, Bitcoin White Paper’ın Telif Hakkı Sahibi Olduğunu İddia Edip Dava Açtı

Kendini Bitcoin’in yaratıcısı ilan eden Craig Wright, dünyanın önde gelen kripto para birimi fikrinin tohumlarını atan orijinal beyaz kitabın telif hakkı sahipliğini kurmak için yeni bir dava açıyor.

Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi ve iş adamı olan Wright, Bitcoin’in sahte yaratıcısı Satoshi Nakomoto olduğunu uzun zamandır ilan etti.

Şimdi, bir Londra Yüksek Mahkemesi, Wright’a jüri üyelerini Bitcoin’in yaratıcısını çevreleyen uzun süredir devam eden kripto tartışmasının merkezine yerleştirebilecek yeni bir dava açmasına izin verecek ve Wright’ın gerçek Satoshi olup olmadığına kesin olarak karar vermelerine izin verecek. .

Wright’ın kıyafeti, Led dava ekibi Ontier LLP tarafından, Bitcoin.org’a bağlı bilinmeyen varlık olan “Cøbra” ‘ya yönlendirilir. White Paper orijinal olarak yayınlandı. Ontier’e göre Wright, “yasal olarak sahip olduğu dijital varlıklarını koruma hakkını ve Bitcoin’in yaratıcısı olarak itibarını ve ilgili fikri mülkiyetini korumayı” hedefliyor.

Wright’ın hukuk ekibi, Cøbra’nın web sitelerinden beyaz sayfayı kaldırma taleplerini defalarca görmezden geldiğini ve davayı tetiklediğini söylüyor.

Bitcoin.org cevap verdi Wright’ın bir blog gönderisindeki telif hakkı ihlali ile ilgili ilk iddialarına, iddialarını reddederek ve başkalarını makaleyi kaldırmamaya teşvik ederek.

“Bitcoin teknik incelemesine ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz ve susturulmayacağız ya da göz korkutmayacağız. Teknik incelemeye ev sahipliği yapan diğer kişiler, bu yanlış iddialara direnme konusundaki liderliğimizi takip etmelidir. “

Onlar ayrıca söyledi Reuters, Wright’ın iddialarıyla Birleşik Krallık mahkeme sistemini kötüye kullandığına inandıklarını söyledi.

“Bitcoin’in mucidi olmadığı açıkça belli olan biri tarafından Bitcoin teknik incelemesini kaldırmakla tehdit edildik (eğer öyleyse, bu onu dünyanın en zengin 25. kişisi yapar, ki açıkça öyle değil).

“Görünüşe göre İngiltere mahkemelerini, teknik incelemeyi sansürlemeye ve davranışıyla eğitim içeriği sağlayan bizim gibi küçük web sitelerini taciz etmeye zorlamak için kötüye kullanmaya çalışıyor.”

Avustralyalı kriptograf ilk olarak 2016’da Satoshi olduğunu açıkladı ve çok azı ona inandı. Cryptoverse, Wright’tan defalarca ilk Bitcoin adresine erişimi olduğunu göstererek Satoshi olduğunu kanıtlamasını istedi, ancak bunu neden yapmayacağına dair çeşitli nedenler verdi.

Başlangıçta Satoshi’den orijinal teknik incelemeyi alan en iyi Bitcoin Core geliştiricisi Gavin Andresen destekli Wright’ın iddiası, ancak daha sonra çabucak iptal etti.

Yazma sırasında Bitcoin (BTC) 50.741 $ ‘dan işlem görüyor, göre CoinGecko, yani kim olursa olsun ve yaklaşık 1 milyon BTC çıkardığına inanılan Satoshi Nakamoto’nun net değeri 50.000.000.000 doları aşıyor.

Yorum Yap