DeFi TVL, büyük protokoller bocalarken 200 milyar doların altına düştü | CryptoSlate

 DeFi TVL, büyük protokoller bocalarken 200 milyar doların altına düştü |  CryptoSlate

Merkezi olmayan finans protokollerinde kilitlenen varlıkların toplam değeri 200 milyar doların altına düşerek, alanın başladığı yıldan bu yana değerinin %20’sinden fazlasını kaybettiğini gören zayıf performansı devam ettiriyor. veri DeFiLlama’dan.

Başlıca protokoller TVL’leri döker

Nisan sonu ile bu ayın başı arasında, DeFi’nin TVL’si kabaca %3 düştü. Curve Finance, MakerDao, Lido, Convex Finance ve Aave gibi tüm büyük DeFi protokolleri, son 30 gün içinde TVL’lerinin ortalama %11’ini kaybetti.

Bu protokollerin TVL’sindeki keskin düşüşün nedeni şu anda bilinmemekle birlikte, daha geniş kripto piyasasının kendisi, endüstrinin piyasa değerinin Nisan başında 2 trilyon dolardan yüksek bir seviyeye düştüğünü gördüğü için çalkantılı bir dönemden geçiyor. Ay sonuna kadar yaklaşık 1,75 trilyon dolar.

Geniş düşüşün bir başka göstergesi de merkezi olmayan borsaların işlem hacmi (DEX) geçen ay. Mart ayında, bu borsalar arasındaki toplam işlem hacmi 117,09 milyar dolardı. Ancak bu rakam Nisan ayında 104,45 milyar dolara düştü.

Rakamları yıkmak

İmgesel bir bakış veri DeFiLlama, TVL’si 18.86 milyar dolar civarında olduğu için Curve Finance’in baskın DeFi protokolü olduğunu gösterecektir. Lido 18.57 milyar dolar ile yakından takip ederken, Anchor protokolü 16.77 milyar dolar ile ilk 3’ü tamamlıyor.

İlginç bir şekilde, Anchor protokolleri, TVL’si %4 arttığı için bu dönemde kazananlar listesinin başında yer aldı. Diğer en çok kazananlar arasında %1,42 ile Balancer, %0,66 ile Venus ve %1,29 ile dYdX yer alıyor. Aave V3 de geçen ay %2.689 artışla inanılmaz derecede iyi performans gösteriyor.

Veriler ayrıca, Ethereum’a dayalı protokollerin, blok zincirinin sıralamasına hakim olduğunu, bunun üzerine inşa edilen 479 protokolün kümülatif olarak TVL’nin yarısından fazlasına sahip olduğunu gösteriyor – 110,89 milyar dolar.

Ancak Terra blok zinciri üzerine kurulan protokollerin performansı, rakiplerine kıyasla nispeten genç yaşı göz önüne alındığında, uzaydaki büyüme ve rekabet seviyesini göstermektedir. Bunun üzerine inşa edilmiş yalnızca 28 DeFi protokolü vardır ve bunların çoğu Anchor protokolünde olmak üzere 29.04 milyar dolarlık birleşik TVL’ye sahiptir.

TVL’nin diğer en iyi blok zincirleri arasında Binance Smart Chain, Avalanche, Solana ve Tron yer alıyor. Fantom, Polygon, Cronos ve Arbitrum ilk on listeyi tamamlıyor.

Yayınlanan: Analiz, DeFi

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap