DEIP: Web3 + İçerik Oluşturucu Ekonomisi

 DEIP: Web3 + İçerik Oluşturucu Ekonomisi

DEIP yaratıcı ekonomi için Web3 protokolleri, araçları ve uygulamaları yaratan bir teknoloji şirketidir. Bilgiye dayalı varlıkların üreticisi olarak yaratıcı endüstriler, dünyadaki ekonomik büyümenin ana itici güçleri haline gelecektir. DEIP, yaratıcılar için kaynaklara erişimi demokratikleştiren ve dünya çapındaki yaratıcıların tüm potansiyelini ortaya çıkaran yeni bir kurallar dizisi oluşturarak, küresel pazarın “değer yakalama” ekonomisinden “değer yaratma”ya geçişini kolaylaştırma misyonunu üstlenmiştir.

Yaratıcılar için Web3

tarafından 2018 yılında kurulmuştur. Alex Şkor, Alexey Kulikve Yahor ÇarıkDEIP’in önde gelen hedefi, çeşitli popüler alanlardan yaratıcılara ve yenilikçilere çalışmalarından para kazanmaları ve başkalarıyla işbirliği yapmaları için yardımcı olacak bir ortam sağlamaktır.

DEIP, içerik oluşturuculara çalışmaları için daha adil bir pay kazanmalarını sağlayan bir ortam sağlar. Bunu, DEIP protokolü aracılığıyla Web3’e geçişi kolaylaştırarak yapar; dijital içeriğin depolanmasını merkezi varlıklardan (yayıncılar) yaratıcıların çalışmalarının daha fazla kontrolünü ve sahipliğini elinde tuttuğu merkezi olmayan platformlara kaydırma. DEIP, dünya çapındaki yaratıcıları ve ekonomik oyuncuları, ilgili tüm katılımcıların iş kurmak ve sahipliklerini ve para kazanma yaklaşımlarını kontrol etmek için gerekli araçları bulabileceği merkezi olmayan bir platformda bir araya getiriyor.

DEIP, operasyonel gücünü, uygulanabilirliğini ve dünya çapındaki içerik oluşturucu topluluklarına görünürlüğünü artırmak için yakın zamanda NEAR Protocol ve Octopus Network ile işbirliği yaparak zincirler arası birlikte çalışabilirliği kurdu. DEIP, ana ağını 12 Nisan 2022’de bir uygulama zinciri olarak başlatacak. Ahtapot Ağı NEAR Protokolü’nde.

Varlıkların parçalanması

DEIP ile, içerik oluşturucular herhangi bir fikri varlığı belirtebilir ve daha sonra ortaya çıkan NFT’yi F-NFT’lere bölebilir. Parçalara ayırma süreci, DEIP Protokolünde bir NFT belirteci verilen varlığın likiditesini artırır.

Entelektüel çalışmanın kesirli NFT’ler (F-NFT’ler) olarak tokenleştirilmesi, içerik oluşturucuların tüm çalışmaları orantılı paylar halinde satmalarına izin verdiğinden, malzemenin mülkiyeti daha geniş bir kitleye açıktır. Bu nedenle, herhangi bir NFT’nin değeri, belirli sayıda kesirli jetona bölünebilir ve piyasada satış veya ticaret için sunulabilir. NFT’ler sınırsız sayıda parçaya bölünebilir ve varlığın sahipliğini çok sayıda kişiye sunar. Bu şekilde, temeldeki dijital varlık, belirli işle ilgilenen bir grup kullanıcı tarafından yönetilebilir.

Ayrıca, DEIP’in birlikte çalışabilirlik özelliği, içerik oluşturucuların bir varlığı DEIP ortamından çıkarmasına ve onu Ahtapot ve NEAR ekosistemleri içindeki diğer protokollere ve pazarlara taşımasına olanak tanır. Birlikte çalışabilirlik, farklı zincirlerin diğer platformlardan NFT’leri kullanmasını ve gerçek değerlerini tanımasını sağlayacaktır. Her bir kullanım durumu, içerik oluşturuculara ek faydalar sağlamak için varlık likiditesini ve ürün değerini artırarak diğer kullanım durumlarını tamamlar.

Önceden, NFT dünyasının bir parçası olmak isteyen her yaratıcı, NFT’leri oluşturmak, tanıtmak ve yayınlanmış eserlerini satmak için bağımsız bir ekosistem seçmek zorundaydı. İçerik oluşturucunun ulaşabileceği hedef kitle, platformun popülaritesine ve kamu görünürlüğüne göre dar ve sınırlıydı.

DEIP’i kim destekliyor?

DEIP, 2018’den bu yana Girişim Kapitalistleri ve önemli iş melekleri tarafından yaklaşık 40 milyon ABD Doları değerinde toplam 4.300.000 ABD Doları tutarında yatırımla finanse edilmektedir.

DEIP’in VC yatırımcıları projeyi destekliyor:

Ayrıca proje iş melekleri tarafından da desteklenmektedir:

DEIP, kilit danışmanları arasında şunları sayar:

Proje 2018’den beri aktif olmasına rağmen, ilk kamu fonu toplama süreci yakında gerçekleşecek ve mevduat dönemi 15 Nisan 2022’de Skyward Finance’te başlayacak. Tüm katılımcılar, katılım için bonus olarak bir Ahtapot airdrop alacaktır.


Yorum Yap