DEX Borsa Nasıl Kullanılır?

 DEX Borsa Nasıl Kullanılır?

DEX-Merkeziyetsiz Borsa Nasıl Kullanılır?

Önceki yazılarımızda DEX-Merkezi Olmayan Borsa’nın ne olduğunu incelemiştik. (bkz. https://www.coinhashtag.com/merkezi-olmayan-borsa-dex-nedir/) Bu yazımızda ise bu tür DEX borsalarını nasıl kullanırız bunun hakkında konuşacağız.

DEX borsaları olarak çeşitli websiteleri gösterilebilir, bu yazımızda inceleyeceğimiz site https://legacy.ddex.io/ olacaktır. Bu bağlantıyı takip ederseniz karşınıza çıkacak sayfa aşağıdaki gibi olacaktır.

Buradaki ‘’Start Trading’’ yazan bölüme tıklamamız gerekiyor. Ondan sonra karşınıza çıkan sayfa böyle olacaktır. 

Sağ üst köşede gördüğümüz ‘’No accounts detected’’ yazısı herhangi bir hesabın algılanamadığını bildiriyor bizlere. Hesabımızı bağlamak için sol tarafta bulunan ‘’CONNECT WALLET’’ yazan yere tıklıyoruz. (Hesap bağlama konusunda, airdroplar için kullandığınız ERC20 cüzdanlarından ziyade yeni bir ERC20 adresi açıp bunu kullanmanızı öneririz.) Buraya tıkladıktan sonra karşımıza çıkan sayfa: 

Burada karşımıza çeşitli seçenekler sunulmuş: Metamask, Ledger bağlamak veya olan bir cüzdanı bağlamak. Ancak önerimize uygun olarak ‘’Create a Browser Wallet’’ sekmesini tıklıyoruz ve ilerliyoruz. 

Karşımıza gelen sayfada, bizden kendimiz için kullanılmak üzere bir şifre belirlememiz isteniyor. Gerekli şifreyi yazın ve farklı bir yere de kaydettiğinizden emin olun. Şifreyi girdikten sonra alt kısımda bulunan ‘’Next’’ butonuna basıyoruz.

Açılan sayfada, oluşturacağımız ERC20 cüzdanının 12 gizli kelimesi yer alıyor. Bu kelimeler, cüzdanınıza erişiminiz kesilirse cüzdana ulaşmanızın tek yolu olacağından ekran görüntüsü almamanızı özellikle bir kağıda yazmanızı tavsiye ederiz. Gerekli kelimeleri kaydettikten sonra karşımıza bu kelimelerin birkaç tanesinin eksik olduğu bir yer çıkıyor. Sıralamaya uygun olan kelimeleri de ekledikten sonra cüzdanımız oluşmuş durumda. Daha sonra en başa geri dönüyoruz ve ‘’Browser Wallet’’ butonuna tıklıyoruz. 

Karşımıza gelen sayfada, az önce oluşturduğumuz cüzdan adresi ve hemen öncesinde belirlediğimiz şifremizi sorgulayan bir ekranla karşı karşıya kalacağız. Burada şifremizi yazdıktan sonra ‘’Unlock’’ kısmına tıklayıp cüzdanımızın açılmasını sağlıyoruz ve karşımıza aşağıdaki sayfa geliyor. 

Gelen ekranda cüzdan adresimizin yanında görülen yeşil tik işareti, cüzdanımızın açıldığını bize simgeliyor. Daha sonrasında cüzdanımızı bağlamak için son adım olan ‘’Connect’’ kısmına tıklıyoruz ve artık her şey hazır.

Son adımdan sonra karşımıza gelen sayfanın sol üst köşesinde, yine cüzdan adresimizin yanında görülen yeşil tik işareti cüzdanımızın kullanılmaya hazır olduğunu simgeliyor. 

Bu adımdan sonra, hangi tokeni alıp satmak istiyorsa sol üst tarafta bulunan ‘’Select Market’’ kısmında seçiyor ve işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
  • hayrettin öncü
    hayrettin öncü
    ziyaretci
    2 sene önce

    Bilgiler için teşekkürler eline sağlık.

    Cevapla
    15