Dikkatli olun, Tether USDT borsalarda de-peg işaretleri gösteriyor | CryptoSlate

 Dikkatli olun, Tether USDT borsalarda de-peg işaretleri gösteriyor |  CryptoSlate

ABD doları karşısında Tether (USDT) stablecoin’in değeri, borsalar üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı görüyor ve 1 dolarlık sabit fiyatının altına düştü.

11 Mayıs, günü 0,9958 dolardan kapatmadan önce aşağı yönde %0,8’lik bir dönüş gördü. Bununla birlikte, 12 Mayıs’ta %3’lük büyük bir düşüş yaşandı ve yayın tarihi itibariyle 0.9663 dolar destek sağladı.

Kaynak: TradingView.com’da USDT/USD

Spot ışığı altında stablecoin’ler

Kripto piyasaları, ortaya çıkan Terra UST felaketinden hala sarsılırken, başka bir stabilcoin de-pegging daha fazla sorun yaratabilir.

Terra’nın UST’si, varlıklar tarafından desteklenmek yerine, tüccarları sabitliği sürdürmeye teşvik eden bir algoritmaya dayanan algoritmik bir sabit paradır.

Stabilcoinlerde 1 dolardan hafif sapmalar bekleniyor. Ancak, UST Çarşamba günü 0,25 dolara kadar düştü ve piyasalarda paniği tetikledi.

Bu bölüm, sabit paraları sıkıca spot ışığa itti. Milletvekilleri, böyle bir duruma imkan veren düzenleme eksikliğinden duydukları endişeyi dile getiriyorlar. Bu hafta ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, UST durumunu ‘finansal istikrara yönelik bir tehdit’ olarak nitelendirdi.

Baskı altında ip

Tether, sabit değerini algoritmik bir modelden ziyade itibari para rezervlerine dayalı olarak koruyor. Başlangıcından bu yana, Tether’in dolaşımda USDT’ye eşit dolar tuttuğuna dair şüpheler vardı. 82,8 milyar dolar.

tarafından denetlenen soruşturmalar New York Başsavcısı Şubat 2021’de Tether’in rezerv Hazine Bonosu, ticari senet ve mevduat sertifikaları dahil olmak üzere nakit benzeri varlıklardan oluşur.

Bunların nakitten daha likit olmaması, Tether’in dolar ile değiştirildiği bir koşunun şirket için bir sorun teşkil edebileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, Bitfinex/Tether CTO’su Paolo Ardoino, son 24 saat içinde USDT ödemelerinin ‘terleme’ olmadan onurlandırıldığını tweetledi.

genel müdür
Tether’in USDt kullanımlarını 1$ üzerinden onurlandırdığını hatırlatma https://t.co/fB12xESSvB .
>300M, son 24 saatte ter damlası olmadan kullanıldı.

— Paolo Ardoino (@paoloardoino) 12 Mayıs 2022

Tether, piyasa değerine göre en popüler stabilcoin olmaya devam ediyor ve en çok eşleştirilmiş durumda. Önemli bir sabitleme kaybı, kripto buz çağını tetikleyebilir.

Dahası, farklı stabilcoin türleri arasında ayrımlar yapılıyordu. Bu durumda, varlık destekli, algoritmik olmaktan daha ‘güvenli’ kabul edildi. Yine de bu ortaya çıkan durum, tüm stablecoin’lerin savunmasız olduğunu gösteriyor.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap