Dünya Bankası kurtarma paketi kripto pazarlarına can simidi atıyor

 Dünya Bankası kurtarma paketi kripto pazarlarına can simidi atıyor

Bu konuda

Kripto pazarındaki artış: Bankaya teşekkürlerRonin hack: Pyongyang’dan gelen tehlikeÇin NFT’leri: Ticaret için son günler?

Editörün masasından

Sevgili okuyucu,

Kripto para alanındaki bazı yatırımcılar, kripto paranın oynaklığını ve algılanan değer eksikliğini eleştiren birkaç kişiyle ortak bir noktayı paylaşıyor. Sektöre verdikleri destek söz konusu olduğunda her iki grup da çitin zıt taraflarında olmasına rağmen, her ikisi için de bu neredeyse sadece bir oyun.

Örneğin memecoin meraklıları arasındaki coşku – örneğin bu haftanın “Doge Günü”nü köpek yavrusu gibi bir beklentiyle bekleyenler ve şaka paranın değerinde bir artış için büyük umutlar bekleyenler gibi – neredeyse kripto şüphecilerini onlar için işaret ediyor.

Yine de giderek daha fazla gördüğümüz gibi, şaka her iki grupta da dijital varlık tutum spektrumunun kendi uzak noktalarında olabilir, çünkü kripto bugünlerde oyundan başka bir şey değil.

Dünya Bankası bu hafta, mevcut mükemmel savaş, veba ve kıtlık fırtınasını ele almak için 170 milyar ABD doları tutarında ağır bir acil durum fonu paketi açıklarken (artık çoğumuz Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, Covid-19 salgını ve artan enflasyon olarak bıkkınlıkla tanıdık) Bitcoin, diğer birçok kripto paranın yanı sıra değerinde bir artış yaşarken, nadir görülen bir parlak nokta vardı. Hisse senedi endeksleri de haberlerde yükseldi.

The Current Forkast’ın önceki sayılarında, kripto ve geleneksel finans arasındaki artan korelasyona ve her iki piyasa grubunun da Dünya Bankası’nın bu haftaki hareketine verdiği tepki, bu dinamiğin altını çiziyor.

Yine de kripto topluluğunun büyük çoğunluğu sektörü finansın geleceğinde ciddi bir gelişme olarak görse de, “oyun” çağrışımları hayali olmaktan çok daha fazlasıdır.

Son derece popüler olan oyna-kazan oyunu Axie Infinity’nin çalıştığı Ethereum’un Ronin köprü blok zincirinin yakın tarihli bir hack’i, yalnızca bir iddialı kazanan gördü: Kuzey Kore, bu hafta ABD tarafından 620 milyon dolarlık soygunun arkasında olmakla suçlandı. .

Axie Infinity, oyuncu topluluğuna bolca eğlence (ve bazı durumlarda yaşanabilir miktarda para) verebilir, ancak Pyongyang’ın kripto borsalarına yönelik saldırıları kullanma sicilinin, nükleer ve balistik füze programını finanse etmenin bir yolu olduğu bildiriliyor.

Ya kriptonun bir şaka olduğunu ya da ciddi bir tehdit olduğunu düşünüyorsunuz ama ikisi aynı anda olamaz. Gerçek şu ki, burada kalacak – ve genişleyen rolü hepimiz tarafından tanımlanıyor.

Bir daha ki sefere kadar,

Angie Lau,
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni
çatal

1. Yardım mitingi

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, borç verenin yardım fonunun gelişmekte olan ülkelerin daha yüksek yaşam maliyetleriyle başa çıkmasına yardımcı olmak için bir araya getirildiğini söyledi. Resim: Antonio Masiello/Getty Images

Rakamlarla: Dünya Bankası — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Terra LUNA, Dünya Bankası’nın 2022 küresel büyüme tahminini düşürürken 170 milyar ABD doları tutarında bir yardım paketini açıklamasıyla Pazartesi günü kripto piyasasının toparlanmasına öncülük etti.

onun Bahar Buluşmalarıbanka kesti 2022 için küresel büyüme tahmini Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına, Kovid pandemisinin devam etmesine ve hızla artan enflasyona tepki olarak %4,1’den %3,2’ye.Banka, gelecek Haziran’a kadar olan dönemi kapsayacak şekilde yeni 15 aylık kriz müdahale fonunu hazırlıyor ve bu daha da büyük. nakit enjeksiyonu 93 milyar dolarlık paket sadece dört ay önce dağıtıldı. Teşvik, Bitcoin’in Hong Kong saatiyle Salı günü 41.000 ABD Dolarının üzerine çıktığını gören bir kripto piyasası dalgalanmasına yol açtı. Dünyanın en eski kripto parası, basın zamanında 41,427 ABD dolarından işlem görüyordu. Diğer kripto para birimleri de fiyat artışı yaşadı, gelecek vadeden takas edilemez token (NFT) ve yaşam tarzı projesi STEPN (GMT) bir yılda 3,79 ABD doları ile yeni bir zirveye ulaştı. %44 artış. GMT geçen ay %598 arttı.Terra’nın LUNA’sı Salı günü %18,5 toparlandı ve yazının yazıldığı sırada 94,70 ABD$’dan işlem görüyordu.Terra’nın UST stabilcoin’i şu anda piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Sıkı kripto özgürlükçüleri için, piyasanın son zamanlardaki toparlanmasını yutmak biraz zor olabilir. Dünya Bankası’ndan, işaretlenen bir küresel ekonomiyi desteklemek için tasarlanan bir nakit enjeksiyonu, kripto piyasalarında güvenin yeniden kazanılmasına yardımcı olma etkisine sahip oldu.

Crypto’nun kökenleri, ışıkları açık tutmak için hükümetlere veya merkez bankaları ve diğerleri gibi kuruluşlara güvenmeyen, merkezi olmayan, demokratikleştirici bir finansal sistem arayışında yatmaktadır. Bu mesaj sıklıkla bulunur Bitcoin ağında mayınlı blokların içinde.

Yine de kripto para birimleri, evangelistlerin enflasyon ve savaşlar gibi gerçek dünya etkilerine direnme yeteneğini tehlikeye atan makroekonomik güçlerle ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş durumda. Bazıları, kriptonun bu tür şeylerin itme ve çekmesinden aspire edici izolasyonunun giderek daha belirgin bir şekilde kaybolmasına üzülse de, artan küresel kabulü için nispeten düşük bir giriş fiyatı olarak görülmelidir.

Tüm varlıklar etraflarındaki dünyadan etkilenir. Crypto’nun etkileri, yutturmaca ve aşırı vaat döngülerini ve daha temel piyasa dinamiklerinin yanı sıra onları portföylerine ekleyen büyük isim yatırımcıların yıldız gücünü içeriyor.

Bu kötü bir şey değil. Kripto değerinin bir kısmının, yatırım için güvenilir bir hedef olarak işlev görme yeteneğinde yattığını gösteriyor. Değerinin geri kalanı, Web 2.0’ın çözemediği sorunları çözen uygulamalardan geliyor. Bu, güçlü bağımsız çizgisinin kalıcılığına işaret ediyor.

2. Füzeler için para

ABD, 173.600 ETH ve 25.5 milyon USDC’nin çalınmasını içeren Ronin soygununun arkasında Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının olduğunu iddia ediyor.

Rakamlarla: Lazarus — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, ABD Federal Soruşturma Bürosu ve Hazine Departmanı tarafından geçen ay oynanan ve kazanılan oyun Axie Infinity’ye güç veren Ethereum Ronin zincirine yapılan 620 milyon ABD Doları tutarındaki hack’i planlamakla suçlandı.

FBI dedim Geçen hafta, Pyongyang’daki rejimle bağlantılı olan Lazarus ve APT38 adlı bilgisayar korsanlığı gruplarının 29 Mart’ta 620 milyon ABD Doları değerindeki Ethereum çalınmasından sorumlu olduğunu ve Hazine de ekledi. yeni yaptırımlar Aynı gün Lazarus’un sahip olduğu Ethereum cüzdanına karşı. Bir Ethereum yan zinciri olan Ronin ağı 23 Mart’ta ihlal edildi ve yaklaşık 173.600 ETH ve 25,5 milyon USDC çalındı. Blockchain veri analiz platformu tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2021 yılında Pyongyang tarafından desteklenen bilgisayar korsanları yaklaşık 400 milyon ABD Doları değerinde kripto para çaldı. zincir analizi Ocak ayında yayınlandı.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Her ne kadar Kuzey Kore ekonomisi bir kötü yönetim ve azgelişmişlik için atasözüsiber savaş yetenekleri oldukça gelişmiştir.

Lazarus Group’un böylesine büyük bir kripto hackinden sorumlu olduğu suçlaması şu şekilde geliyor: güvenlik uzmanları için sürpriz değil. Pyongyang’ın bilgisayar korsanları, yıllardır kripto saldırı becerilerini geliştiriyor.

2018’de Kuzey Kore, onu kullanmaya çalışan insanlardan fon çalmak için bir kripto para birimi ticaret platformu gibi görünen AppleJeus adlı bir kötü amaçlı yazılım parçasını başarıyla oluşturdu ve dağıttı. Çılgınca başarılı oldu, ağ yaklaşık 320 milyon ABD doları kurulduğundan beri haksız kazançlar.

Son zamanlardaki istismarlarıyla, Lazarus Group’un 1 milyar ABD dolarından fazla çalıntı kripto biriktirdiğine inanılıyor, bu da devlet destekli siber saldırıların Web 3.0 topluluğu için rahatsız edici soruyu gündeme getiriyor. hız kazanıyor gibi görünüyor.

En karlı hacker grupları, geçen yıl tüm fidye yazılım saldırılarının dörtte üçüyle Rusya’da bulunuyor. ülkeden kaynaklanan. Bu, Batılı ulusların yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan diğer devletlere açık bir sinyal gönderiyor: Kripto parada kirli işi yapmak isteyen herkes için kolay para olabilir.

3. NFT normları geliyor

Red Date Teknoloji İcra Kurulu Başkanı Yifan He, Çin’in dijital tahsilat alanına girmek isteyen işletmelerin düzenleyici belirsizliğe dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Çin devlet destekli bir NFT geliştiricisi Forkast’a özel bir röportajda verdiği demeçte, Asya’da devam eden takas edilemez token (NFT) çılgınlığına rağmen, Çin’in varlık sınıfında spekülatif ticareti kapatacağını söyledi.

Çin’in devlet destekli Blockchain tabanlı Hizmet Ağı’nın (BSN) kurucu üyelerinden Red Date Technology’nin CEO’su Yifan He, Çin’in ilişkili finansal riskler nedeniyle NFT’lerin spekülatif ticaretine muhtemelen izin vermeyeceğini söyledi. Şanghay merkezli düşünce kuruluşu Suanli, belirsizliğe rağmen, Çin’in NFT pazarının geçen yıl yaklaşık 150 milyon yuan (23.56 milyon ABD Doları) toplam değeri olan 4.5 milyondan fazla dijital koleksiyon ile önemli bir büyüme kaydettiğini söyledi. son rapor. Çinli aracı kurum Guosen Menkul Değerler tahminler Hükümet NFT yeniden satışlarını kısıtlamaktan kaçınırsa, anakara pazarının 2026 yılına kadar 29,8 milyar yuan değerinde olacağını söyledi. Çin’in teknoloji devleri, NFT ticaretini kısıtlamak için kendi kendini düzenlemeyi benimsedi; Alibaba, NFT’leri yeniden satılmadan önce 180 günlük bir kilitlenme dayatıyor, ancak kullanıcıların NFT’leri hemen çevirmelerini engellemeyen çok sayıda platform hala ülkede çalışıyor. He’ye göre, Çin’in dijital koleksiyonları, yetkililerin insafına kalmış yasal bir gri alanda var ve alana girmek isteyenler, ilgili düzenleyici risklerin farkında olmalıdır. “Onları, değerleri yükseldiğinde insanların ticaret yapıp satabilecekleri finansal ürünlere benzer bir şey olarak tasarlayamazsınız” dedi. “Günün sonunda kolayca yasaklanabilirler.”

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

BSN’nin resmi olmayan şefi, finansal ürün özelliklerine sahip dijital koleksiyonların Çinli düzenleyiciler tarafından tolere edilmeyeceğini açıkça belirtti. Aslında, geçen hafta bankacılık, menkul kıymetler ve internet finans sektörlerindeki ulusal düzeydeki üç özdenetim derneği, üyelerini NFT alanında bir “finansallaştırma ve menkul kıymetleştirme” dalgasını “kararlı bir şekilde frenlemeye” çağırdı.

Bu endüstri lobilerinden gelen çağrı, hükümet düzenleyicileri tarafından kuruldukları ve hareketlerinin resmi düşünceyi yansıttığı için önemlidir. Bu, kripto endüstrisindeki bir yıldan kısa bir süre önce, Çin’in kripto madenciliği ve ticaretine yönelik baskıyı yoğunlaştırmasından günler önce, üç dernekten ikisinin kripto ticaretinin risklerine karşı uyardığı bir gelişmeyi yansıtıyor.

Çinli düzenleyiciler, dijital koleksiyon ürünleri için ikincil pazarlara sıfır toleranslı bir yaklaşım benimsemeyi seçerse, bu, yeniden satış kısıtlamaları getirmeyen platformlara bir darbe indirecek ve etkilenen platformların sayısı yüksek olabilir. He’ye göre, BSN teknolojisi kullanılarak kurulan 300 Çinli NFT şirketinin %90’ından fazlası dijital koleksiyonlarla ilgili faaliyetlerde bulunuyor.

Çinli düzenleyicilerin muhtemelen odaklanacağı bir alan, ticaret sıklığıdır. Yetkililer NFT ticaretini yasallaştırmaya ve bunları emtia olarak tanımaya çalışıyorlarsa, kendilerini büyük endüstri oyuncularının liderliğini takip etmeye ihtiyaç duyabilirler ve bu kadar hoşlanmadıkları spekülatif davranışları önlemek için yeniden satışlar için zaman çerçeveleri belirleyebilirler.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap