El Salvador’un Vahşi Bitcoin Deneyi ‘Çöküyor’ — Bombshell Araştırması Ortaya Çıkarıyor ⋆ ZyCrypto

 El Salvador’un Vahşi Bitcoin Deneyi ‘Çöküyor’ — Bombshell Araştırması Ortaya Çıkarıyor ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) tarafından yakın zamanda yayınlanan bir anket, Bitcoin’in El Salvador’da pek iyi karşılanmadığını bildirdi. El Salvador’un Bitcoin yasasının yürürlüğe girmesinden sekiz ay sonra, kıyaslama kripto para biriminin benimsenmesi düzensiz olmaya devam ediyor.

El Salvador’un Vahşi Bitcoin Deneyi ‘Çöküyor’

El Salvador, bitcoin yasal ihalesini yapan ilk egemen devlet olduktan sonra 2021, bitcoin için tarihi oldu. Bu cesur hareket, küresel olarak kripto topluluğu tarafından övüldü, ancak başkaları tarafından da sert bir şekilde eleştirildi.

Ev sakinleri de isteksizdir. Buna göre NBER’in çalışmasıÇoğunluğu internet erişimli akıllı telefonlara sahip olmasına rağmen, vatandaşların %60’ı devlet tarafından işletilen Chivo cüzdanını indirme zahmetine girmedi. Hatalarla dolu cüzdanı indiren katılımcıların %60’ından fazlası, 30 dolarlık airdrop’u BTC’de harcadıktan sonra cüzdanı terk etti.

Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele daha önce Bitcoin’in banka hesabı olmayan insanlara finansal hizmetlere erişim sağlayarak ve havale gibi sınır ötesi ödemeler için işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltarak finansal katılımı artıracağını savundu. Ancak rapor, Salvadorluların %89’unun ulusal kripto uygulamasını kullanarak hiçbir zaman uluslararası ödeme almadığını ve katılımcıların yalnızca %3’ünün bunları bitcoin olarak aldığını belirtiyor.

Ayrıca, El Salvador vatandaşlarının çoğu hiçbir zaman BTC olarak vergi ödemedi ve ülke genelinde dağıtılan Chivo ATM’lerini kullanmadı. Kullanıcılar telefonlarında Chivo olmasına rağmen nakit, banka ve kredi kartı kullanmaya devam ediyor.

Reklam &nbsp &nbsp

El Salvador’un Bitcoin Üzerindeki Kumarı Nasıl Yanlış Gitti?

El Salvador’un Bitcoin Yasası, işletmelerin teknolojik araçlara sahip olmaları durumunda amiral gemisi kripto para birimini kabul etmelerini şart koşuyor. Ancak Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu, şirketlerin %80’inin Nisan ayı itibariyle hala BTC’yi kabul etmediğini gösteriyor. Bunu yapan işletmelerin %71’i, bitcoin’i hemen ABD dolarına çevirdiklerini itiraf etti.

Geçen Kasım ayında Bukele, ülkede bir “Bitcoin City” inşa etme planlarını duyurdu: volkanik enerjiyle çalışan vergisiz bir ütopya. Bu yılın başlarında, 1 milyar dolar değerinde bitcoin destekli tahvil ihraç etmeye hazır 20 bono hazırlandı. Fonların yarısı bitcoin alımına gidecek, geri kalanı enerji ve madencilik altyapısına ayrılacak. Ancak Mart ayında, küçük Orta Amerika ülkesi, kamu borçlanma senetlerinin ihracını erteledi.

IMF, Dünya Bankası ve JPMorgan, El Salvador’un bitcoin bahsini defalarca eleştirdi. Ülkeden yasayı tamamen kaldırmasını bile istediler.

Bitcoin seven başkan, Bitcoin 2022 Miami konferansında büyük bir duyuru yapacağını söyledi. Ancak, öngörülemeyen koşullar nedeniyle görünüşünü iptal etti.

El Salvador’un bitcoin deneyi şu anda mahkum gibi görünse de, hükümet ve akıllı kripto endüstrisi liderleri bunu tersine çevirebilir. BTC oyunu ilk günlerinde ve hala ülkenin yoksul vatandaşları için uzun süreli bir güçlendirme kaynağına dönüşebilir.


Yorum Yap